Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzka mapa potencjału solarnego

 • Dodano: 2018-12-07 07:15, aktualizacja: 2018-12-06 19:25

W których miejscach w Rudzie Śląskiej warto zainstalować panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne? Można to już sprawdzić w Internecie. Powstała miejska mapa potencjału solarnego. To praca dyplomowa rudzianina, mgr. inż. Mateusza Poprawy. Dzięki niej każdy bezpłatnie może sprawdzić, na dachu którego budynku opłaca się zamontować ekoinstalacje. Mapa dostępna jest na stronie https://map.nmaps.pl/ruda_slaska.OZUtd3/energia_sloneczna.

Rozwój technologiczny sprawia, że ceny instalacji infrastruktury solarnej stale maleją. Funkcjonują również systemy dopłat dla osób chcących zastosować nowoczesne rozwiązania energetyczne na własnych nieruchomościach.

Inwestycja w panele solarne czy kolektory fotowoltaiczne może znacznie zredukować koszty związane z wykorzystywaniem energii elektrycznej czy produkcją ciepła. Przed przystąpieniem do tego rodzaju inwestycji naturalnym pytaniem jest, czy dach naszej nieruchomości posiada wystarczająco dobre warunki solarne. Aby poznać odpowiedź, wystarczy odwiedzić przygotowaną przeze mnie mapę – mówi Mateusz Poprawa, mieszkaniec Rudy Śląskiej.

Mapa potencjału solarnego powstała jako jego praca dyplomowa. Dzięki wykorzystaniu zarówno danych przestrzennych, jak i klimatycznych, produkt końcowy prezentuje najbardziej prawdopodobne warunki solarne w mieście.

Wykorzystując nowoczesne rozwiązania Geograficznych Systemów Informacyjnych podczas procesu analizy solarnej uwzględniłem między innymi takie czynniki, jak: wysokość obiektów n.p.m., kąt nachylenia dachów (ekspozycję), sąsiedztwo budynków (w tym cienie rzucane przez elementy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie dachów, np. inne budynki, drzewa) – wylicza autor mapy.

Ze względu na naturę badanego zjawiska, a więc bezpośredni związek wielkości potencjału solarnego z zachmurzeniem, dane wynikowe zostały skalibrowane z wykorzystaniem danych klimatycznych odnoszących się do lat 2008–2017.

Dzięki uprzejmości firmy smart geomatic mapa solarna została umieszczona w Internecie. W tym celu wykorzystano platformę NMaps Engine, będącą jedną z najnowocześniejszych aplikacji służących do tworzenia i publikowania map w sieci – podkreśla Mateusz Poprawa.

W podstawowym widoku mapy (prezentowanym zaraz po jej otwarciu) można zobaczyć budynki w mieście w technologii 3D. Każdy budynek posiada informacje o wielkości powierzchni dachu (w m2), oraz o powierzchni zajmowanej przez trzy zakresy potencjału solarnego (w m2). Ponadto, wykorzystując podręczny panel (prawy dolny róg), można sprawdzić na powierzchni dachu dokładne miejsca występowania poszczególnych zakresów potencjału solarnego, których wartości opisane są w legendzie mapy. Te informacje pozwalają na wstępną ocenę potencjału solarnego występującego na danej nieruchomości i podjęcie decyzji o zasadności inwestycji w infrastrukturę solarną.

Dzięki ogólnodostępnym informacjom mieszkańcy w prosty sposób są w stanie podjąć decyzje w oparciu o dane przestrzenne, natomiast władze samorządowe mogą planować strategię rozwoju opartą o dodatkowe informacje – zaznacza Mateusz Poprawa.

Energia słoneczna wchodząca w skład odnawialnych źródeł energii stanowi ważny element w dyskusjach ekspertów z branży energetycznej, jak również tych zajmujących się sprawami środowiska naturalnego. Zwiększenie wykorzystania energii dostarczanej przez Słońce może być odpowiedzią na problemy wzrastającego zapotrzebowania energetycznego, degradacji terenów związanej z działalnością górniczą, zanieczyszczenia powietrza wskutek produkcji energii w oparciu o konwencjonalne źródła czy też konieczności dywersyfikacji źródeł energii.

Mateusz Poprawa ukończył studia inżynierskie z gospodarki przestrzennej oraz studia licencjackie i magisterskie z geografii na specjalności GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne). Obecnie pracuje jako młodszy specjalista GIS w firmie smart geomatic.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Biorca smogu

  Wielki szacunek dla tego młodego człowieka . Nawet jak mapa nie jest idalna to o i tak kawał dobrej roboty . Chłopak zrobił wszystko sam. Oczywiście komentarze krytykujące juz na sam poczatek ... Skoro to takie łatwe to dlaczego nikt tego nie zrobił ? Gdzie eksperci z ochrony środowiska na etatach miasta.

 • mmx

  Nie sztuka się narobić. Sztuka się narobić z sensem i pożytkiem. Po co marnować czas na stwierdzenie jaki jest potencjał dachu w małym domu, skoro to się zwyczajnie nie opłaca. W tym kraju statystycznie ponad połowa dni jest pochmurnych. Małe instalacje zwyczajnie są za małe żeby się opłacały. Czyli jak to mówiono: "wykonano kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej roboty"

 • straznik texasu

  z pewnoscia iles godzin na to musial poswiecic ale pytanie czy chcemy dalej krecic sie wokol czegos nie doskonalego? te czasu juz minely. albo najwyzszej jakosci abo wcale. na dzien dzisiejszy nie mozna z tego wyciagnac zadnych wnioskow bo jest to nie aktualne jak domniemam

 • dr.

  aktualnosc tej mapy to przynajmniej 2 lata do tyłu. wiarygodnosc sadzac po wysokosci budynków lub usytuowaniu tez ma duzo do zyczenia. wydaje mi sie ze sprawdzalnosc biorac pod uwage 3 skale najwyzszy sredni najnizszy to wszystkie najnizesz to poprastu budynki niesprawdzone hehehe ...ciekawe jaka ocene dostal na obronie dla mnie naciagane 3 ...pomysl ciekawy aczkolwiek mija sie z prawda porownujac chocby program OZE w RŚl i jego mapę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również