Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzki szpital z OIOM-em!

 • Dodano: 2016-01-15 16:45, aktualizacja: 2016-01-15 22:41
Szpital w Rudzie Śląskiej będzie miał własny odział intensywnej opieki medycznej. Oddział posiada już pełne wyposażenie i uzyskał wszystkie niezbędne zgody. Teraz władze szpitala starają się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. To właśnie od rozmów z NFZ będzie zależało, jak szybko placówka rozpocznie działalność medyczną. Na uruchomienie OIOM-u władze Rudy Śląskiej przeznaczyły ok. 4 mln zł. 8-łóżkowy oddział będzie funkcjonował razem z anestezjologią.
Uruchomienie oddziału to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji, niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania szpitala. Brak takiego oddziału mógłby w przyszłości uniemożliwić realizację przez rudzką placówkę wysokospecjalistycznych procedur medycznych - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Wspieranie rozwoju szpitala miejskiego to także jedno z zadań zapisanych w  Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014- 2030 – dodaje.
Nowo powstający Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT) posiada 8 w pełni wyposażonych stanowisk intensywnej terapii, z możliwością utworzenia jeszcze jednego stanowiska. Sprzęt, którym dysponuje OAiIT, jest w pełni zgodny z aktualnym rozporządzeniem Ministra Zdrowia. 
Nie wszystkie oddziały intensywnej terapii są wyposażone zgodnie z tym aktem prawnym, gdyż mają czas na dostosowanie się do obowiązujących przepisów do końca 2016 roku. Nasz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest oddziałem nowo powstającym, więc musi w stu procentach spełniać wszystkie wymagania – podkreśla prezydent Dziedzic. - Sprzęt zakupiony przez szpital jest już kompletny i gotowy do użytku. Bez tego nie uzyskalibyśmy pozytywnej opinii Inspekcji Sanitarnej, a co za tym idzie zarejestrowanie oddziału w rejestrze wojewódzkim byłoby niemożliwe - zauważa.
Oddział został wyposażony w nowoczesne łóżka do intensywnej terapii, dostosowane do pacjentów o bardzo dużej masie ciała, wysokiej klasy materace przeciwodleżynowe, respiratory do prowadzenia sztucznej wentylacji płuc, pompy infuzyjne, służące do bardzo precyzyjnego dawkowania leków, monitory wszystkich istotnych funkcji życiowych, łącznie z wysokospecjalistycznymi inwazyjnymi metodami pomiaru ciśnienia krwi i ciśnienia śródczaszkowego, urządzenia do ogrzewania pacjentów i przetaczanych płynów, aparat do hemofiltracji, czyli do czasowego wspomagania lub zastępowania funkcji nerek, aparat USG dedykowany dla intensywnej terapii, bronchofiberoskop i wiele innych drobnych, ale niezbędnych urządzeń.
Wskazania do leczenia na oddziale są precyzyjnie określone w przepisach - wyjaśnia dr Urszula Dudzińska, szefowa Działu Anestezjologii. - Będziemy tam przyjmować dorosłych pacjentów z ciężką niewydolnością jednego lub wielu narządów, wymagającą zaawansowanych technik leczenia np. wentylacji mechanicznej, leczenia nerkozastępczego, inwazyjnego monitorowania układu krążenia itp. Nie jest przy tym istotna przyczyna tego stanu - może to być uraz, infekcja, zatrucie, stan po rozległej operacji lub zatrzymaniu krążenia, czy reanimacji. Niemniej występujące u tych pacjentów zaburzenia powinny być potencjalnie odwracalne - dodaje.
Nowy oddział mieści się w Goduli w pawilonie F, na pierwszym piętrze i zajmuje pomieszczenia, w których wcześniej znajdowała się część Oddziału Kardiologii. Całkowita powierzchnia OIOM-u wynosi 450 m2, z czego powierzchnia "łóżkowa" zajmuje jedną trzecią. Składa się na nią jedna duża sala na 7 (w przyszłości 8) stanowisk oraz izolatka z jednym stanowiskiem. Pozostałe pomieszczenia to niezbędne zaplecze (pomieszczenia magazynowe, porządkowe, gospodarcze, sanitarne, dyżurki lekarzy i pielęgniarek, gabinet ordynatora, sekretariat).
 
 
 
Obecnie pacjenci z rudzkiego szpitala są wysyłani na różne OIOM-y w całym województwie. Jest to co najmniej kilkunastu pacjentów miesięcznie.
To, do jakiego miasta trafia pacjent, zależy od tego, gdzie w danej chwili jest wolne miejsce - tłumaczy prezes szpitala Sławomir Święchowicz. - Niestety często istnieje konieczność przetransportowania chorych na odległe oddziały - nawet do Bielska, Częstochowy, czy Raciborza, gdyż te bliżej położone są często w stu procentach obłożone. Teraz sytuacja się poprawi - informuje.
Utworzenie OAiIT w Rudzie Śląskiej nie oznacza jednak, że na oddział będą trafiać wyłącznie pacjenci z rudzkiego szpitala, bo możliwość rejonizacji wykluczają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podobnie, jak obecnie pacjenci z Rudy Śląskiej są przekazywani na oddziały intensywnej terapii w całym województwie, tak samo nasz szpital, posiadając wolne miejsce na OIOM-ie, przyjmie każdego pacjenta, spełniającego kryteria takiej hospitalizacji – tłumaczy dr Święchowicz.
Oddział będzie obsługiwała wykwalifikowana kadra medyczna – będzie na nim zatrudnionych 5 lekarzy specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii oraz 18 pielęgniarek anestezjologicznych, rehabilitanci, sekretarka medyczna i salowe.
Obecnie w szpitalu pracują lekarze i pielęgniarki wyspecjalizowani w anestezjologii i intensywnej terapii, ale jest ich zbyt mało, by zagwarantować funkcjonowanie OIOM-u oraz znieczulanie chorych do operacji – wyjaśnia Agnieszka Kozak, wiceprezes rudzkiego szpitala. - Zatrudnienie nowych specjalistów jest niezbędne i aktualnie trwa rekrutacja pracowników. W pewnym zakresie będziemy się też posiłkować kadrą zatrudnioną w Dziale Anestezjologii, który został włączony do nowego oddziału – dodaje.
Pieniądze na uruchomienie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Rudzie Śląskiej w całości zostały przekazane z gminnego budżetu.
Miasto jest stuprocentowym udziałowcem szpitala, dlatego też podjęliśmy decyzję o jego dokapitalizowaniu. Koszt inwestycji wyniósł 4 mln zł, z czego mniej więcej połowa została przeznaczona na prace budowlane i instalacyjne, a pozostała część na zakup sprzętu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Szpital poniesie jeszcze dodatkowe koszty uruchomienia oddziału do czasu uzyskania kontraktu z NFZ.
 
 
 
Szpital w Rudzie Śląskiej rocznie notuje około 20 tys. hospitalizacji, 45 tys. wizyt w poradniach specjalistycznych i 25 tys. porad w Izbie Przyjęć. W placówce wykonywanych jest rocznie ponad 4 tys. zabiegów operacyjnych. Placówka zatrudnia obecnie 865 osób (etaty). Wartość ubiegłorocznego kontraktu szpitala z NFZ wynosiła 60 mln zł, na ten rok jest to 62 mln zł.
 
 
 
Oprócz nowo powstającego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla dorosłych w rudzkim szpitalu funkcjonuje już oddział dla ciężko chorych noworodków i wcześniaków. Posiada on III stopień referencyjności. Oddziały intensywnej terapii dla dzieci tworzone są natomiast przy dużych szpitalach pediatrycznych.
 
 

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • M.K

  Pani Prezydent,zrobić porządek!!!! Dyrekorze SZPITALA W GODULI,po jaką cholerę na dyżurce są sofy dla personelu????to nie jest sanatorium,obsługa do[...]ty.Pisze to ostatni raz bo innym razem zgłosze skargę wyżej.Obsługa nieprzyjemna,wiecznie zmęczone,ale plotkowaniem,tłumy ludzi bo nie umieją nic ogarnąc,a za chwile będą strajkowac,Na palcach można wyliczyć osoby,które nadają się do tej pracy.Pare razy zmuszony byłem przyjechać na ostry,oby nigdy więcej a już w porach nocnych!!!! ale kiedyś to nagram i telewizja wyemituje.

 • Vet

  Ot komentarz człowieka wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego. Założę się że w kolejce w Biedronce też ów ludek będzie si darł: otwórzcie jeszcze jedną kasę! Takim to się zawsze "należy" muszą wszędzie być pierwsi, "uprzejmie donieść"...

 • Vet

  Ot komentarz człowieka wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego. Założę się że w kolejce w Biedronce też ów ludek będzie si darł: otwórzcie jeszcze jedną kasę! Takim to się zawsze "należy" muszą wszędzie być pierwsi, "uprzejmie donieść"...

 • Vet

  Ot komentarz człowieka wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego. Założę się że w kolejce w Biedronce też ów ludek będzie si darł: otwórzcie jeszcze jedną kasę! Takim to się zawsze "należy" muszą wszędzie być pierwsi, "uprzejmie donieść"...

 • Axx

  Na początek to w tym szpitalu powinien zostać wymieniony personel na izbie przyjęć, tam pielegniarki sa tak wredne i wiecznie zajete ploteczkami, ze nie ma sie co dziwic ze w kolejce sie czeka kilka godzin. Jak przyjechalam w nocy z rozciętą stopą to zanim do okienka doszlam to juz słyszałam jak gadają miedzy sobą "o, następna, ludzie nie mają co w nocy robić" ten szpital to jedna wielka porażka, o wiele lepiej jest na Bielszowicach.

 • Bolek

  A ja mam pytanie dla czego izolatkama się tam znajdować są lepsi i gorsi!!!

 • AntyBolek

  Ale z Ciebie cienki Bolek!!! Tak izolatka dla lepszych tych co np. mają podejrzenie zakaźnego wirusa - patrz Ebola!!!

 • rudzianka

  Ludzie macie racje bo szpital na Goduli to nic.a ja się pytam gdzie szpital i ostry dyrzur dzieci ??? P.prezydent nie myśli o tym ze dzieci to terz pacjenci i potrzebujom szpitala.wstyd dla miasta

 • Aaaa

  Pani prezydent chciałam zauważyć wogole nie myśli o dzieciach i to pod każdym względem

 • olo

  Naucz się pisać po polsku

 • olo2

  olo ty kapucho.

 • Wacuś

  Kontrakt z NFZ może będzie a może nie będzie i mamy sytuację jak z okulistyką. Niby jest, ale... :) Poza tym uważam, że władze miasta powinny zostać zmienione.

 • rudzianka

  szpital w Goduli,sam powinien trafic na oiom,bo tam jest wszystko w bardzo zlym stanie,oprocz elewacji,a to dla ciezko chorego najm iej wazne ,wazne jest leczenie,opieka,ja mam bardzo zle doswiadczenia z tego miejsca

 • xxx

  Czas najwyższy.Gdyby był kilka lat temu to mój tata po bardzo poważnej operacji nie musiałby być przewożony do sąsiedniego miasta i możeby jeszcze żyłxx

 • Tomasz Janota

  Ten szpital to pomyłka tam nie ma kto leczyć, tylko łapówy się liczą. Ordynatorzy traktują ten szpital tak jak swój prywatny, prywatnie przyjmują i po znajomości na oddziały. Teścia karetka przywoziła 3 razy, jak go przywiozła za 4 to za godzinę już był Zimny i wtedy powiedział pan chrabia ordynator że za póżno, ot tak tam jest !

 • Inny gość

  Jak coś wiesz o łapówkach to idź z tym do prokuratury. Jak nie wiesz, to nie pisz.

 • Rodzic

  Brakuje w mieście szpitala dziecięcego autetycznego A nie to co w bielszowicach jakaś masakra,te pielęgniarki nic tam nie robią dziećmi się nie opiekują A jeszcze jak się leży z dzieckiem To CHCĄ CHARACZ 10 ZL ZA LUZKO razem z dzieckiem się śpi KPINA W BIAŁY DZIEŃ

 • anusia

  ja leżałam z dzieckiem i dobrze wspominam Miałam swój pokój i swoje łózko a dziecko spało w swoim łóżeczku. Pielęgniarki bardzo miłeJedyne zastrzeżenie to do lekarzy A dzieckiem powinien opiekować się rodzić a pięlegniarka jak sama nazwa wskazuje zajmuje się pielęgnacją dziecka a nie niańczeniem!!

 • rodzic

  Część w Goduli robi wrażenie, choć przydałoby się bardziej uporządkować teren przyszpitalny, zrobić parking z prawdziwego zdarzenia! Część z Bielszowic to porażka!!! Zaczynając od terenu szpitala po którym w nocy chodzą różne typy, po oddziały pediatrii!!! oraz psychiatrii!!! Poziom leczenia na pediatrii jest żenujący, tam się nie leczy a pozwala rozwijać zarazkom!!! Lepiej zamknąć!!! To w Zabrzu, Chorzowie i Katowicach nie będą spławiać rudzkich dzieciaków tak jak to ma miejsce teraz!!!

 • Ja

  To prawda rejonizacja nie pozwala na przyjęcie Rudzkich dzieci nr do Chorzowa.ciekawe tylko ze dla dzieci nagle przypadki tylko w Zabrzu na 3mają

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.