Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie szkoły otwarte na Europę

  • Dodano: 2015-05-28 16:15

Szkoły w Rudzie Śląskiej aktywnie korzystają z możliwości oferowanych przez programy Unii Europejskiej. Dziś swój projekt w ramach programu "Comenius" podsumowała Szkoła Podstawowa nr 13, a 1 czerwca Zespół Szkół nr 5 rozpoczyna działania w ramach nowego programu "Erasmus+".

 - Obecność Polski w Unii Europejskiej otwiera przed młodymi ludźmi wiele szans, muszą oni mieć jednak kompetencje, by te szanse wykorzystać. Teoria jest ważna, ale nic tak nie nauczy naszych uczniów radzenia sobie w Europie, jak doświadczenia zdobywane w kontaktach z zagranicznymi partnerami – mówi prezydent Grażyna Dziedzic, która spotkała się dziś z uczestnikami projektu SP 13.

Podczas spotkania o historii miasta opowiadał gościom z zagranicy Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Projekt "Świat w oczach dzieci" był realizowany przez Szkołę Podstawową nr 13 w latach 2013 – 2015. Partnerami rudzkiej placówki były szkoły z Cypru, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Turcji i Francji.

– Podczas 9 wizyt partnerskich w każdym kraju poznawaliśmy się wzajemnie, swoje szkoły, kraje, kulturę i zwyczaje. O ile było to możliwe, mieszkaliśmy u rodzin, które pokazywały swoje codzienne życie, tradycje i zwyczaje – mówi Barbara Galwas, koordynator projektu. – Z naszej szkoły miało okazję wyjechać 16 uczniów, a od roku 2006, kiedy rozpoczęliśmy przygodę z programem Comenius, w wyjazdach zagranicznych wzięło udział 58 dzieci - podkreśla. 

W ciągu dwóch lat trwania projektu uczniowie uczestniczyli również w konkursach plastycznych na różne tematy.

- Nagrodami były wycieczki, np. do Muzeum Odlewnictwa Artystycznego i Palmiarni w Gliwicach, po skarb Karola Goduli, do Fabryki Bombek czy na Jarmark świąteczny do Krakowa – wylicza Barbara Galwas.

Na wycieczki finansowane z funduszy europejskich w czasie trwania projektu wyjechało 120 dzieci, a 40 pojedzie jeszcze w czerwcu.

 

Poznanie przez uczniów innych krajów nie jest jedyną korzyścią płynącą z projektu.

- Promowaliśmy tolerancję i zrozumienie dla ludzi z innych krajów i kultur, dzieci i nauczyciele nawiązali przyjaźnie, wymieniali się listami, e-mailami – mówi Barbara Galwas. – Chęć porozumienia z innymi ludźmi w Europie zwiększyła też motywację do nauki języka angielskiego – dodaje. 

Tymczasem Zespół Szkół nr 5 rozpoczyna właśnie projekt „Spedytor i elektryk w Zespole Szkół nr 5 specjalistami na miarę współczesnej Europy”, dzięki któremu uczniowie odbędą miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech. Projekt będzie realizowany od 1 czerwca 2015 r. do 31 maja 2017 r., zaplanowano wyjazd 42 uczniów (trzy wyjazdy w grupach 14-osobowych).

 - Chcemy, aby uczestnicy projektu stali się szczególnie atrakcyjni zawodowo dla przyszłych pracodawców zarówno na rynku lokalnym, regionalnym, krajowym, jak i europejskim. Ich wiedza teoretyczna poparta będzie doświadczeniem praktycznym zdobytym poza granicami kraju – mówi Teresa Isakiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5.

Uczniowie mają również zdobyć doświadczenie w zakresie uruchamiania własnej działalności gospodarczej.


 

W szkole rozpoczęła się akcja popularyzowania idei projektu.

- Mamy nadzieję, że projekt będzie się cieszył zainteresowaniem ze strony uczniów. Kierunki technik elektryk i technik spedytor traktujemy jako nasze mocne punkty, tym bardziej, że wpisują się w Strategię Rozwoju Miasta na lata 2014 - 2030 – podkreśla Teresa Isakiewicz.

Nauczyciele już pracują nad nowym projektem, tym razem skierowanym do ekonomistów i informatyków, a być może również do kadry pedagogicznej Zespołu Szkół nr 5. 

W styczniu 2014 roku program "Uczenie się przez całe życie", w ramach którego rudzkie placówki oświatowe realizowały projekty w komponentach "Comenius' oraz "Leonardo da Vinci", został zastąpiony nowym programem na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu "Erasmus+".

 

Do końca roku szkolnego 2014/2015 realizowane są ostatnie z projektów dofinansowanych w ramach programu "Uczenie się przez całe życie":


- "Świat w oczach dzieci” Szkoły Podstawowej nr 13; kwota dofinansowania: 20.000 EUR w ramach programu "Comenius",

- "Our European Jigsaw – where every piece is important" Gimnazjum nr 16 Specjalnego w Zespole Szkół nr 2 Specjalnych; kwota dofinansowania: 15.000 EUR w ramach programu "Comenius",

- "Staże w hotelach i restauracjach europejskich szansą rozwoju zawodowego i osobistego" Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2; kwota dofinansowania: 125.760 EUR w ramach programu "Leonardo da Vinci".

 

Dzięki udziałowi w pierwszym konkursie organizowanym w ramach programu "Erasmus+" w roku 2014 dofinansowane zostały następujące projekty zakładające organizację praktyk zagranicznych dla uczniów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych:

- "W Niemczech zdobywamy doświadczenie zawodowe” – projekt Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6; kwota dofinansowania: 96.280 EUR,

- "Rozwój Kompetencji Kluczowych Szansą na Dobry Start w Zawodzie" - projekt Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4; kwota dofinansowania: 122.420 EUR,

- "Key Competences In School Sustainability" - projekt Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2; kwota dofinansowania: 15.900 EUR.

 

Ponadto dofinansowanie w ramach programu "Erasmus+" uzyskał projekt Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, zakładający poprawę jakości i atrakcyjności działań szkoły w obszarach kompetencji językowych, kulturowych oraz technologii informatyczno – komunikacyjnych poprzez mobilność kadry szkolnej. Kwota dofinansowania to 21.878 EUR.

 

W roku 2015 dzięki udziałowi w konkursach programu „Erasmus+” dofinansowanie otrzymały następujące projekty:

- "Spedytor i elektryk w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej specjalistami na miarę nowoczesnej Europy" - projekt Zespołu Szkół nr 5; kwota dofinansowania: 95.838 EUR,

- "Sztuka, metody, formy – bez granic, bez barier" - projekt Zespołu Szkół nr 2 Specjalnych; kwota dofinansowania: 24.761 EUR,

- "Otwarci na przyszłość" - projekt Szkoły Podstawowej nr 20; kwota dofinansowania: 10.488 EUR.

 

Na liście rezerwowej znalazły się projekty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 41.

 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.