Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rusza modernizacja oświetlenia w Halembie

 • Dodano: 2018-11-22 08:15, aktualizacja: 2018-11-24 11:54

Do końca tego roku zmodernizowane zostanie oświetlenie ulic Junaków, Chłopskiej, Świętojańskiej, Strzelców Bytomskich, Jutrzenki, Marzanny, Sobótki i Dziewanny w Rudzie Śląskiej – Halembie.

Systematycznie modernizujemy oświetlenie będące w złym stanie oraz uzupełniamy je w miejscach do tej pory nieoświetlonych, z zastosowaniem energooszczędnych opraw – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Dziś wykonawcy modernizacji oświetlenia wspomnianych ulic został przekazany plac budowy.

Betonowe słupy zostaną zastąpione aluminiowymi, a oprawy sodowe energooszczędnymi typu LED. Ich liczba się nie zmieni, słupów będzie 47, a opraw 51 – informuje Marcin Lis z Wydziału gospodarki Komunalnej UM.

Inwestycja będzie kosztować prawie 543 tys. zł i zrealizowana zostanie do 24 grudnia br.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu zakończyła się wymiana oświetlenia na ulicach Xawerego Dunikowskiego, Jacka Malczewskiego, ks. Ludwika Tunkla, Józefa Pordzika oraz Józefa Chełmońskiego w dzielnicy Kochłowice.

Betonowe słupy oświetleniowe były tam w złym stanie technicznym i zagrażały bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i poruszających się pojazdów - mówi Marcin Lis. – Układ latarń się nie zmienił – dodaje.

Zainstalowano 57 słupów aluminiowych z 60 energooszczędnymi oprawami typu LED. Wartość zadania to 546 tys. zł.

Obie inwestycje są częścią projektu, na który miasto chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łącznie mają zostać zamontowane 263 oprawy typu LED i 104 słupy aluminiowe. Złożony wniosek o dofinansowanie oprócz zadań w Kochłowicach i Halembie dotyczy również ul. Chorzowskiej w Nowym Bytomiu, ul. Na Piaski w Bielszowicach oraz ul. Hlonda w Orzegowie.

Wartość projektu to prawie 1,54 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to niemal 1,1 mln zł – mówi Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Wniosek obejmuje trzeci etap kilkuletniego projektu „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach w poprzednich latach udało się pozyskać dofinansowanie unijne do wymiany oświetlenia przy ulicach: Obrońców Westerplatte, Gen. Hallera, Weteranów, Niedurnego, Lwa Tołstoja, Macieja, Kościelnej, Żelaznej, Konstytucji oraz Ustronnej. Dofinansowanie pochodziło z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ścieżki pozakonkursowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Łącznie w tegorocznym budżecie na modernizację oświetlenia ulicznego zarezerwowano ponad 1,7 mln zł, do tego dochodzą prace w tym zakresie realizowane w ramach inwestycji drogowych. Ogółem zadania realizowane w tym zakresie od 2016 r. na terenach miejskich w Rudzie Śląskiej obejmują ponad 1000 słupów oświetleniowych i ponad 1300 opraw.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • max3232

  Nojpiyrw niych sie zajmnom 1 maja na wysokości dojazdu do a4 łod halymby-tam na pasach żodnego niy widać!!! Wcale jak z przeciw jadom te ala ksenonami!!!!

 • Osiedle

  Ciekawe kiedy zacznom cos robic na ta zwanym "stare osiedle " naprzyklad gieraltowskiego kedzierzynska itd.

 • SEBAzKafałzu

  Porównajcie sobie to oświetlenie z ul. Niedurnego a tym zamontowanym za szpitalem miejskim na Goduli (nowa droga już w granicy Świętochłowic)!!! Na Niedurnego ciemno, tam za szpitalem jasność! Na Niedurnego są takie paski LED a tam za szpitalem bardziej takie okrągłe kształty. Różnica ogromna!!!

 • Stev

  Super

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.