Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruszają kolejne inwestycje drogowe

 • Dodano: 2017-05-31 07:15, aktualizacja: 2017-05-31 11:15

Prawie 90 mln zł wydadzą w tym roku na budowę nowych dróg władze Rudy Śląskiej. Wczoraj przekazano wykonawcy plac budowy pod jedną z takich inwestycji. Chodzi o przebudowę odcinka ulicy Piłsudskiego od skrzyżowania przy numerze 97 do ulicy Porannej.

Zmodernizowana ma też być sama ulica Poranna. Koszt zadania to prawie 2,2 mln zł. Wykonawca ma na jego realizację 6 miesięcy.

Inwestycje drogowe w Rudzie Śląskiej to nie tylko budowa kolejnych odcinków trasy N-S, ale również wiele mniejszych zadań, istotnych dla poszczególnych dzielnic miasta – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Przebudowa odcinka ul. Piłsudskiego i ul. Porannej obejmuje m.in. wykonanie nowej nawierzchni na obu drogach, budowę chodników, oświetlenia i kanalizacji deszczowej. Wyłoniono już też firmę, która w formule „projektuj i buduj” zmodernizuje ul. Ciasną. Inwestycja, która obejmuje budowę jezdni, kanalizacji deszczowej i oświetlenia, ma się zakończyć do grudnia br. Będzie ona kosztować ponad 344 tys. zł. Warto dodać, że obecnie trwają dwa przetargi na modernizację kolejnych dróg w mieście. Jeden z nich dotyczy przebudowy ul. Grochowskiej, gdzie powstanie nowa nawierzchnia, a także oświetlenie i kanalizacja deszczowa. Drugie postępowanie przetargowe obejmuje budowę chodnika łączącego ul. Jana Stefana Dworaka (od strony zachodniej) z ul. 1 Maja. Przy okazji ma tam być też wykonane nowe oświetlenie. Ta inwestycja również będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”.

Miasto wybuduje również nowe miejsca parkingowe. Pod tego rodzaju inwestycję przekazano już plac budowy przy  ul. ks. Niedzieli 61. W ciągu trzech miesięcy za ponad 230 tys. zł powstaną tam miejsca dla 39 samochodów oraz oświetlenie. Rozstrzygnięty jest już też przetarg na parking przy ul. Goduli/Przedszkolnej. Po realizacji w tym rejonie przybędzie 26 miejsc postojowych. Przy okazji wykonane zostanie również oświetlenie, mała architektura oraz zamontowana będzie kamera monitoringu. Koszt tej inwestycji to 290 tys. zł. 30 miejsc dla samochodów powstanie też przy ul. Okopowej. Ta warta 145 tys. zł inwestycja realizowana będzie w ramach budżetu obywatelskiego. Ponadto w najbliższym czasie opracowana zostanie dokumentacja projektowa na budowę kolejnych parkingów: przy ul. Szramka, przy Szkole Podstawowej nr 6 i Gimnazjum nr 9 oraz w rejonie Miejskiego Centrum Kultury.

Dzięki realizacji miejskich inwestycji drogowych kierowcy korzystają już z nowego ronda na łączniku drogowym pomiędzy Drogową Trasą Średnicową i rondem Unii Europejskiej w dzielnicy Chebzie.

Inwestycja w sposób naturalny uspokoiła ruch na dojeździe i zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej. Jest to niezwykle ważne w kontekście planowanego powstania w rejonie dworca w Chebziu centrum przesiadkowego. Ponadto wykonane zostały zjazdy na tereny inwestycyjne – mówi Grażyna Dziedzic.

Oprócz wybudowania połączeń drogowych do działek znajdujących się po obu stronach łącznika pod zjazdami wykonane zostały przepusty. Przebudowane zostało też w tym miejscu oświetlenie uliczne. Inwestycja kosztowała ponad 585 tys. zł.

Jednym z ostatnio zakończonych zadań jest też budowa chodnika i oświetlenia na ul. Brańskiego. Ta ulica w dzielnicy Ruda zapewnia dojazd do cmentarza komunalnego przy ul. Porębskiej oraz do okolicznych osiedli i ogródków działkowych, a także dojście z osiedli do przystanków komunikacji publicznej przy ul. Wolności.

Wcześniej od skrzyżowania z ul. Narcyzów do skrzyżowania z ul. Porębską nie było chodnika. Poruszanie się pieszych utrudniał dodatkowo brak pobocza, a po zmroku również brak oświetlenia – przypomina Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Chodnik ma 480 m długości i 2 m szerokości. Jest uzupełnieniem chodnika na pozostałej części ul. Brańskiego – od skrzyżowania z ul. Narcyzów do skrzyżowania z ul. Wolności. Na objętym inwestycją odcinku wybudowane zostało oświetlenie jezdni i chodnika z oprawami LED, a w rejonie skrzyżowania z ul. Porębską wyznaczono przejście dla pieszych. Inwestycja kosztowała prawie 240 tys. zł.

Zakończona jest już także warta 930 tys. zł budowa kanalizacji deszczowej między ul. Kingi i ul. Na Piaski.

Są to tereny przeznaczone pod przyszłe budownictwo jednorodzinne, które wymagają uzbrojenia – mówi Sławomir Drożdżał z Wydziału Dróg i Mostów UM. – W tym roku wykonaliśmy odwodnienie, a w przyszłości, po zabudowaniu działek, powstanie nawierzchnia nowej drogi – dodaje.

Nowy odcinek kanalizacji deszczowej został podłączony do sieci w rejonie ul. Zielonej.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje przeznaczono ponad 167 mln zł. To najwięcej w historii miasta. Z tej kwoty prawie 90 mln zł kosztować będą inwestycje drogowe. Najważniejszym zadaniem jest kontynuacja budowy trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową. Na początku maja rozpoczęła się warta ponad 48 mln zł budowa odcinka trasy od ul. Bukowej do ul. Kokota wraz z węzłem dwupoziomowym. Trwa także modernizacja ul. Górnośląskiej od ul. Gwareckiej do ul. Pośpiecha, która kosztować będzie ponad 7,5 mln zł.

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • Marc

  A co z rondem magazynowa wolnosci?

 • RG

  A kiedy ruszy budowa nowej drogi : przedłużenie ul. Górnośląskiej w kierunku Chorzowa Batorego ?

 • Gratulacje

  BRAWO, pani Sylwio!!! Nareszcie udało się Pani napisać ulicę 1 Maja bez błędu! Doceniam to i życzę dalszych sukcesów.

 • pracownik majowy

  Co z obwodnicą Goduli, o której była mowa w tamtym roku?

 • Ika11

  A co z pracami zaczetymi na ul. Miedzyblowej Solidarnisci w Halembie.Pani Prezydent wie co sue dzieje

 • rudy

  A na odcinek między ul.Narcyzów a Wolności to już oświetlenia już nie można zrobić ok 200m

 • hiczkok

  Powstanie podczas budowy ronda.

 • mieszkaniec

  A może jakieś parkingi na Paderewskiego ?

 • Tp

  A co z zapomnianom juz od lat drogom na ulicy Starej ????

 • cynkowy

  Ulica staro w goduli to zawalidroga,powina zostac nie rozbudowana azlikwidowana.

 • ech

  A co z zalewiskami na ul. Piłsudskiego pod lasem? Biedni rowerzyści muszą tam uciekać na środek drogi żeby ominąć kałuże i błoto.

 • mieszkaniec rudy

  Fajny artykuł a pieniędzy brakło czy poszły na chodnik na brańskiego w zeszłym roku pisaliście o budowie ronda z ulicami magazynowa i brańskiego termin rozpoczęcia prac wiosna 2017r za 20dni bedzię lato a rozpoczęcia prac nie widać....

 • lewoskrętny

  Obiecali to muszą zrobić, tam naprawdę trudno jest się wbić na drogę .

 • kiki

  Rondo w tym miejscu jest po prostu zbędne.

 • koko

  Twój komentarz jest tu zbędny.

 • hiczkok

  Dlatego będzie budowane bo jest zbędne? Nie znasz się to się nie wypowiadaj ;-)

 • inz

  Twórz dalej swoje niestworzone historie alfredzie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.