Abonament RTV nie zostanie zlikwidowany. Likwidacja abonamentu była jedynie plotką. Co więcej, za niepłacenie abonamentu możemy zostać ukarani. Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą sprawdzić, czy w domu znajduje się telewizor lub radio, za które nie jest wnoszona opłata abonamentowa. Jeśli potwierdzą swoje przypuszczenia, mogą wypisać mandat. Jednak, czy kontrolerów musimy wpuścić do domu?
Abonament RTV: stawki w 2020 roku
W Polsce istnieje ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, w związku z posiadaniem odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego, pod warunkiem, że ktoś fakt posiadania odbiornika zostanie zgłoszony.
Koszt obowiązkowego, miesięcznego abonamentu RTV to 7 złotych za radio oraz 22,70 złotych za radio i telewizor. Opłaty mogą być niższe, jeśli zdecydujemy się na zapłacenie z góry za kilka miesięcy.
Abonament RTV za radio
- Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - dwa miesiące - 13,60 zł
- Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - trzy miesiące - 20,15 zł
- Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - sześć miesięcy - 39,90 zł
- Abonament RTV 2020 za radioodbiornik - za rok - 75,60 zł
Abonament RTV za radio i telewizor lub sam telewizor
- Abonament RTV 2020 - dwa miesiące - 44,05 zł
- Abonament RTV 2020 - trzy miesiące - 65,35 zł
- Abonament RTV 2020 - sześć miesięcy - 129,40 zł
- Abonament RTV 2020 - rok - 245,15 zł
Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
O zwolnienie z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaklasyfikowane do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi bądź wojskowymi, ale też osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury o wielkości nieprzekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie, zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Kontrolerzy mogą wystawić mandat
To czy opłata jest wnoszona, sprawdzają kontrolerzy Poczty Polskiej, którzy mogą zapukać do każdego. Co ciekawe, prawo egzekwowania abonamentów jest bardzo dziurawe. Choć listonosz ma prawo sprawdzić, czy w naszych progach znajduje się telewizja, czy odbiornik radiowy, mieszkańcy mają prawo... nie wpuścić go za swoje drzwi – nawet jeśli osoba ta wylegitymuje się jako uprawniony do przeprowadzenia kontroli.
Sprawdzenia mogą dokonać także kontrolerzy NIK-u, ale dotyczy to tylko instytucji publicznych lub wydatkujących publiczne pieniądze. Co do zasady takie sprawdzenia są dodatkowym elementem innych kontroli, a nie podstawowym zadaniem kontrolerów NIK.
Jak przypomina portal next.gazeta.pl, w ubiegłym roku kontrolerom udało się ukarać 10 tys. osób. Ścigani są ci, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić, oraz ci, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV.
- Osobom, które kiedyś zarejestrowały sprzęt, ale przestały płacić niczego nie trzeba udowadniać. Mogą nawet od lat nie używać radia czy telewizora, jednak wciąż naliczane im są opłaty i odsetki. Mogą wyrejestrować sprzęt, lecz najpierw muszą uregulować zaległości.
- Osobom, które nigdy nie zarejestrowały urządzeń RTV trzeba udowodnić posiadanie odbiorników. Kontrole przeprowadzają pracownicy poczty. Gdy stwierdzą niezarejestrowany odbiornik, wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji, a co do zaległości – bez względu na wielkość – naliczana jest trzydziestokrotność miesięcznej opłaty - tj. 681 zł.
Zaległości w opłatach RTV: wniosek o raty lub umorzenie?
W razie wezwania do zapłaty mogą tylko wystąpić o rozłożenie zaległości na raty lub jej umorzenie – gdy przemawia za tym szczególna sytuacja losowa, np. bardzo niskie dochody.
Wniosek należy wysłać na adres Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów tj.
Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.