Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzecznik MZ: jeżeli obecnie obowiązujące obostrzenia nie przyniosą efektu, będą kolejne

 • Dodano: 2020-10-14 06:15, aktualizacja: 2020-10-14 06:29

Jeżeli nie będziemy nosić masek i przestrzegać dystansu społecznego, doprowadzimy do tego, że wzrosty zakażeń koronawirusem będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach - powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 5068 nowych zakażeniach koronawirusem. Dzień wcześniej zanotowano 4394 nowe przypadki. Najnowsze dane mówią też o śmierci 63 chorych. W poniedziałek resort przekazał informację o 35 zgonach.

Rzecznik MZ w rozmowie z PAP powtórzył, że dalszy wzrost przypadków zależy od naszych zachowań

Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń – powiedział Andrusiewicz.

Jak wskazał, jeżeli społeczeństwo zastosuje się do obostrzeń, to efekty tego będziemy mogli obserwować w ciągu tygodnia do dwóch.

Jeżeli jednak nie będziemy przestrzegać tych zasad, to nie zobaczymy żadnej zmiany w tym czasie – podkreślił rzecznik.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedzieli, że raz w tygodniu będą podejmowane decyzje o ewentualnych nowych obostrzeniach.

Jeżeli obecnie obowiązujące obostrzenia nie przyniosą efektu, będą podejmowane kolejne decyzje – zastrzegł.

Zwrócił też uwagę, że w dalszym ciągu nie ma żadnych większych ognisk zakażeń

Ludzie zakażają się poprzez liczne kontakty. Widzimy to po dużych miastach. Dzisiaj mamy w Warszawie zanotowanych 350 przypadków, w Krakowie blisko 400. Ludzie mogą zakażać się na ulicy. Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach – podkreślił Andrusiewcz.

Rzecznik poinformował też o przekazaniu do urzędów wojewódzkich w całym kraju 9,6 tys. pulsoksymetrów do mierzenia saturacji krwi.

Jak wskazują eksperci, jest to jedno z podstawowych narzędzi weryfikowania stanu zdrowia pacjenta, między innymi pod kątem COVID-19. Stąd decyzje o wydaniu 9,6 tys. pulsoksymetrów – dodał.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono obecność koronawirusa u 135 278 osób. Zmarło w sumie 3101 chorych.

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Swiony

  Skończcie siać panike.. nawet WHO oglosilo ze to ciezka odmiana grypy.. noszenie maski przez zdrowe osoby powoduje choroby

 • lola

  Jak Covid jest odmiana grypy to malinówka jest odmianą gruszki. Po co popisujesz się swoim ignoranctwem i niewiedzą ? Noszenie brudnych gaci tez powoduje choroby. Noś czystą maskę to nie będziesz chorował.

 • Nie zastraszony

  A dlaczego w TV siedza jeden obok drugiego. w sejmie to samo..zobaczcie w telewizji,konia z rxefem temu kto zobaczy jak oni zachowuja dystans?

 • info

  Osiemdziesiąt procent ludności świata do skasowania prostymi metodami.

 • lon

  Proponuję żeby ktoś kto nie chce nosić maseczki i przestrzegać restrykcji, bo uwarza że to głupie albo że nie ma epidemii, powinien napisać oświadczenie że gdy zachoruje na covid to rezygnuje z podłączane do respiratora .

 • Konrad

  No i prawidłowo. ..bo to respirator wykończy, po prostu rozerwie ci płuca

 • lolek

  Tak, respirator to takie narzędzie tortur stosowane w szpitalach by zabijać ludzi :) rentgen wypali ci mózg, USG ugotuje nerki a kroplówka rozpuści krew. A tak w ogóle, to Ziemia jest płaska.

 • &#

  Nowe obostrzenia będą polegały na noszeniu maseczek nawet w mieszkaniu , po prostu w przyszłości dzieci będą rodziły się z maseczkami na twarzach , ciekawy projekt zamordystyczny .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.