Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzecznik MZ: sklepy mogą nie obsługiwać klientów bez maseczek

  • Dodano: 2020-06-24 09:45

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby – przypomniał rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik powtórzył apel, aby przestrzegać obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, autobusach i w tramwajach. Podkreślił, że rozporządzenie w sprawie nakazów związanych z epidemią daje właścicielom i obsłudze sklepów możliwość nieobsłużenia klienta, który nie ma założonej maseczki.

"Jeżeli klient przyjdzie do sklepu bez maseczki, rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia tego klienta. Jeżeli nie będzie chciał się dostosować do obowiązku założenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie" – wyjaśnił Andrusiewicz.

Dodał, że jeżeli klient nie zareaguje na prośbę, to "zawsze można wezwać odpowiednie służby, w tym policję".

Zdaniem rzecznika, jeśli będziemy ten obowiązek lekceważyć, to przekonamy się o tym, jak "drastyczne konsekwencje" może to wkrótce przynieść.

"Może okazać się, że do pewnych obostrzeń będziemy musieli powrócić" – ostrzegł.

Andrusiewicz pytany o to, w jaki sposób mogą zachować się członkowie komisji wyborczej, gdy wyborca nie będzie miał maseczki w czasie oddawania głosu, zaznaczył, że mogą go do lokalu wyborczego nie wpuścić i odesłać po nią "z uwagi na dobro i zdrowie pozostałych obywateli".

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Ludmiła

    I bardzo dobrze noszenie maseczki w sklepach niech zostanie na stałe wprowadzone dlatego że starocie prychają na towar który nie jest zafoliowany po prostu leży luzem np.owoce ,warzywa i chrupiące pieczywo,jestem za jak wyżej w temacie.

  • arczi

    W marketach to jeszcze jakoś noszą maski, ale w mniejszych sklepach osiedlowych czy specjalistycznych to 70% ludzi wchodzi bez masek.

  • Ewald

    Sanepid pominien zamykać takie sklepy w których własciciele/kierownicy nie reagują na chołote bez maseczek. Nie obsługiwac takich , wzywac policje by kierowała wnioski do sanepidu o ukaranie grzywną takich " klientów".Jak jeden baran z drugim dostana po 30 tyś zł kary to nastepnym razem założą worki po kartoflach na głowe by nie zarażac innych!! Hejtują górników ze roznoszą zaraze a sami przenoszą na innych

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.