Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rzecznik rządu: doniesienia na temat zamykania dostępu do woj. śląskiego są nieprawdziwe

 • Dodano: 2020-05-12 09:15

Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe. Apelujemy, żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji w tym zakresie - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller.

W poniedziałek "Dziennik Zachodni" podał, że jednym z możliwych scenariuszy walki z koronawirusem na Śląsku jest zamknięcie województwa. Doniesienia te zdementował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller.

"Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe. Apelujemy żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji w tym zakresie" - napisał Muller.

Resort zdrowia przekazał w poniedziałek rano, że wśród 210 nowych zakażeń zdecydowaną większość - 142 - zanotowano w woj. śląskim.

Według opublikowanych tego dnia rano danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w całym regionie to obecnie 3708 (o 142 więcej niż w niedzielę po południu). Na kwarantannie domowej przebywa w woj. śląskim (decyzje sanepidu, bez danych policji) 5526 osób, a 6418 osób pozostaje pod nadzorem sanitarnym. Zmarło 150 osób, 877 wyzdrowiało, w szpitalach pozostaje 411 osób. Dla regionu przebadano 41 386 próbek.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w kilku kopalniach, w poniedziałek w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego w Katowicach uczestniczył wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który poinformował, że do środy w ramach badań przesiewowych od górników z wytypowanych kopalń zostanie pobranych 15 tys. wymazów. Dodał, że od środy w woj. śląskim ruszy dziewiąte laboratorium, mogące wykonać kilka tysięcy testów dziennie.

Wiceminister oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformowali, że do niedzieli pobrano już wymazy od ok. 10 tys. pracowników pięciu kopalń.

Od wtorku ma ruszyć również pobieranie próbek od rodzin górników ze stwierdzanymi dodatnimi wynikami – do nich z kolei dotrą wymazobusy. Dla górników z kopalń objętych badaniami przesiewowymi uruchomiono infolinie; są zapewnieni psychologowie. Badani górnicy nie pracują, czekając na wyniki testów.

Badaniom przesiewowym są poddawani obecnie pracownicy pięciu kopalń, gdzie wykryto dużą liczbę zakażeń koronawirusem. Chodzi o należące do Polskiej Grupy Górniczej kopalnie Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica (w sumie w PGG jest już ponad 500 zakażeń), należącą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnię Pniówek (74 zakażenia) oraz bytomską kopalnię Bobrek, należącą do spółki Węglokoks Kraj.

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Europejczyk

  Powinnismy pamietać, że zamykanie kopalń wymusza na nas dyrektywa Unii Europejskiej o obniżeniu emisji gazów cieplarnianych. Pamietajmy również, że większość polskich europarlamentarzystów była za wprowadzeniem tych przepisów. A niektóre partie polityczne idą do wyborów z hasłami dotyczącymi zamykania kopalń. Wielki obszar przemysłowy jakim było Zagłębie Ruhry w Niemczech został zlikwidowany, czy przekształcony, taki sam los czeka Górnośląski Okręg Przemysłowy, nie łudźmy się decyzje już zostały podjęte poza granicami naszego kraju.

 • Jo

  Slonsk powinni zamknonc ale 100 lot tymu a niy tero wszystkiemu winni są gorole

 • Aga

  Prosta zagrywka i pretekst do likwidacji kopalń .

 • tom

  Szkoda. Całkowite oddzielenie się Śląska od warszawy spowodowałby zdecydowany rozwój naszego regionu i zminimalizowanie okradania przez stolice. Jest tu na tyle ludzi, że spokojnie by sobie poradzili i odbudowali to co przez dziesiątki lat stołeczni politycy poniszczyli.

 • rudzianka

  Zgadzam się , wszyscy którzy ciągle powielają wieści z tzw. warszafi o zmykaniu kopalń , bo są nierentowne niechaj się wyprowadzą ze Śląska . Niemcy , Czesi , tylko czekają na takowe decyzje, póżniej będziemy pracować U NICH . Proszę nie szkalować górników , jako naród śląski jesteśmy z nimi , jako rudzianka z dziada , jestem z nimi , a Ruda Śląska jest mi b. bliska. Cześć górnikom. Jeśli w Rudzie zamkną kopalnie , zniknie Ruda . Dlaczego w Warszawie nie zamykają muzeów , teatrów itp. które są finansowane z naszych podatków? a kopalnie chcą zamykać!

 • Pracownik majowy

  Może zamiast oddzielać się od Polski lepiej byłoby zrobić coś na kształt Republiki Federacyjnej jak Niemcy, Szwajcaria czy USA, gdzie poszczególne landy czy stany mają większą autonomię. To by wystarczyło, nie trzeba się od razu oddzielać od Polski. Zresztą byłby to policzek w twarz dla ludzi, którzy walczyli w powstaniach śląskich.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.