Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Segregujemy z Rudą!

  • Dodano: 2017-12-20 06:30, aktualizacja: 2017-12-20 06:57

Rudzkie szkoły i przedszkola będą rywalizować w zbieraniu surowców wtórnych. Wszystko po to, aby rozwijać wśród dzieci i młodzieży dobre nawyki w zakresie segregacji odpadów. Konkurs „Segregujemy z Rudą” to kolejna inicjatywa w ramach prowadzonej przez magistrat edukacji ekologicznej młodych rudzian.

Z segregacją odpadów mamy nadal problem, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. A trzeba pamiętać, że nie jest to kwestia wyboru, tylko obowiązek wynikający z ustawy – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Nie da się osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu bez przekonania mieszkańców, że jest to nasza wspólna, ważna sprawa. Dlatego stawiamy przede wszystkim na edukację, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy nie tylko sami nabierają dobrych nawyków, ale również przekazują je domownikom – dodaje.

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkoli, szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych oraz zespołów szkół. Zbierana będzie makulatura (gazety, katalogi, książki, kartony i tektura - papier musi być suchy i niezabrudzony) oraz zgniecione butelki typu PET i nakrętki.

Organizując konkurs chcemy wyrabiać u dzieci i młodzieży nawyk segregacji odpadów komunalnych oraz przekazać im wiedzę zarówno na temat prawidłowej segregacji odpadów, jak i możliwości ich wykorzystania i sposobach przygotowania ich do przekazania do recyklingu – mówi Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Szkoły chętne do udziału w konkursie mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta do 5 stycznia 2018 r. Formularze zgłoszeniowe można składać w Biurze Obsługi Mieszkańców lub przesyłać e-mailem na adres gkos-ro@ruda-sl.pl. Zbiórka surowców będzie trwała od 8 stycznia do 18 maja 2018 r. W celu wyłonienia zwycięzców ilość zebranej makulatury oraz butelek plastikowych po napojach i nakrętek w poszczególnych placówkach zostanie przeliczona na jednego ucznia. Zwycięzcy w trzech kategoriach (przedszkola, szkoły podstawowe i zespoły szkolno-przedszkolne, zespoły szkół) otrzymają nagrody finansowe. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.rudaslaska.pl.

Konkurs „Segregujemy z Rudą” to kolejna inicjatywa w ramach prowadzonej przez magistrat edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wcześniej wydana została m.in. książeczka, w której wiewiórka Ruda uczyła dzieci zasad segregacji odpadów. Do placówek oświatowych trafiły również ekologiczne kolorowanki, zakładki, plany lekcji, zeszyty zadań i komiks edukacyjny, a także gry podłogowe. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej odwiedzają też przedszkola, gdzie przybliżają dzieciom temat segregacji odpadów.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Luiza

    Uczę dzieci segregacji śmieci.Sama bardzo chciałabym segregować. Niestety nasza spółdzielnia nie postawiła takich pojemników.Sa zwyczajne śmietniki.Laduje w nich wszystko: popiół z pieca, szkło,butelki plastikowe.Kiedy nosiliśmy do pojemników na pobliskie osiedle,mieszkańcy pieklili sie ze wyrzucamy do ich śmietników,gdzie oni płaca.Slusznie zresztą. Bieda :-(

  • A.

    Pojemniki na makulaturę to jedno wielkie nieporozumienie. Otwory są tak wąskie, że ciężko wyrzucić tam zgnieciony karton.Ale ważne, że chociaż pojemniki są.

  • Rudziol

    Lepiej najpierw niech postawią wszędzie pojemniki do segregacji. Bo nie przy kazdym śmietniku są a nikt dymac przez pół osiedla z kartonem czy butelką nie będzie. To raz. A dwa przy szymały na przeciw sklepów stał normalny pojemnik na papier z klapą otwierany do góry to go wzieli i postawili dzwon z otworem 10 na 20 i teraz kartony z sklepu leżą pod wiatom śmietnika no bo przecież ekspedientka nie będzie tracić czas na takie drobnienie kartonów ( może szef puku przyjedzie i będzie targał?).

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.