Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie drogi...z roku na rok mniej ludzkich tragedii

  • Dodano: 2021-01-12 06:15, aktualizacja: 2021-01-12 06:37

Śląska drogówka podsumowała 2020 rok pod względem bezpieczeństwa na drogach w naszym województwie. Jest bezpieczniej niż w analogicznym okresie poprzednich lat. Zadbajmy jednak o to, aby rozpoczynający się rok 2021 nadal podążał tym pozytywnym trendem.

Śląscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nadal niepokoi (186 osoby), to jest bezpieczniej niż przed rokiem. W 2019 roku na drogach naszego województwa zginęło 199, a jeszcze rok wcześniej 220 osób. Spadek liczby najtragiczniejszych wypadków to sukces wszystkich użytkowników dróg, jednak niepokoi fakt wzrostu liczby ofiar wśród pieszych (2020 r. – 67 ofiar, 2019 r. - 60 ofiar, 2018 r. - 83 ofiary) i rowerzystów (2020 r. - 18 ofiar, 2019 r. - 17, 2018 r. - 26 ofiar).Jeśli do tej grupy dołączymy również śmiertelne wypadki z udziałem motorowerzystów, to okazuje się, że połowa ofiar w roku ubiegłym to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

W 2020 roku doszło do prawie 50 tysięcy zdarzeń drogowych, w których rannych zostało 2710 osób. Ogólna liczba zdarzeń również jest mniejsza niż w latach ubiegłych (2019 r. - ponad 61 tys. zdarzeń, 2018 r. - ponad 58 tys.zdarzeń). Do jednego z najtragiczniejszych wypadków w 2020 roku doszło w październiku na drodze S1, prowadzącej do lotniska Katowice – Pyrzowice, gdzie siedzący za kierownicą opla corsy mężczyzna stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżającą z przeciwnego kierunku skodę superb. Śmierć na miejscu ponieśli dwaj podróżujący oplem mężczyźni oraz pasażerka skody.


Z pozoru to tylko liczby, ale pamiętajmy, że za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie. Na drogach jesteśmy bowiem odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu. Kierujmy się rozsądkiem, ostrożnością, wzajemnym szacunkiem, zasadą ograniczonego zaufania, i pamiętajmy, że pośpiech na drodze wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Jo

    Nie wiem czy Piszący ten artykuł zauważył, że 3/4 roku 2020 mieliśmy pandemię i przez znaczący czas drogi świeciły pustkami. Statystycznie niby jest mniej, ale trzeba mieć nieco wiedzy na ten temat, żeby formułować tak "radosne" tytuły a nie posługiwać się tylko liczbami.

  • fajerberga

    Statystyka to jest taka rzecz, że dobierając lub wybierając odpowiednie dane udowodnisz prawie każdą swoją tezę :-) Osobny fakt to, że działania policji na drogach często mają niewiele wspólnego z poprawą bezpieczeństwa: pod artykułem o potrąceniu pieszego w Nowym Bytomiu ktoś wychwalał policję i dziękował za pomiar prędkości w obowiązującej tam strefie "30". Fakt, byli, mierzyli, ale ile razy? No właśnie, lepiej stać w krzakach na ul. 1.Maja na wysokości gazowni - tam przecież zagęszczenie ruchu pieszego jest największe w całym mieście... żałosne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.