Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląskie: nowe przypadki zakażenia koronawirusem wśród górników i ich rodzin

  • Dodano: 2020-07-31 06:15, aktualizacja: 2020-07-30 17:15

Większość osób, u których ostatnio w woj. śląskim potwierdzono zakażenie koronawirusem, to górnicy i członkowie ich rodzin – wynika z danych służb wojewody śląskiego. W czwartek poinformowano o 160 nowych zakażeniach w regionie. Łącznie jest ich blisko 16 tys. Wyzdrowiało 85,9 proc. chorych.

Jedna czwarta raportowanych w czwartek przypadków dotyczy wyników badań przesiewowych w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 493 próbki, pobrane dzień wcześniej i przebadane pod kątem SARS-CoV-2, 61 jest dodatnich – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W czwartek testowana jest ostatnia grupa blisko 500 pracowników kopalni Bielszowice i firm współpracujących z tym zakładem. W piątek badania przesiewowe obejmą kopalnię Chwałowice w Rybniku i prywatne Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – w każdej z tych kopalń po 300 osób.

W zeszły piątek na przetestowanych 300 górników z kopalni Chwałowice 34 okazało się zakażonych. Teraz, po siedmiu dniach, chcemy ponownie sprawdzić, czy nie rozwinęło się tam ognisko koronawirusa – wyjaśniła rzeczniczka.

Pozostałe przypadki SARS-CoV-2, potwierdzone w regionie minionej doby, dotyczą przebywających dotąd na kwarantannie rodzin górników – nie tylko z Bielszowic, ale także z kopalń Chwałowice i Silesia.

Niestety, po siedmiu dniach okazało się, że wirus rozwinął się także u nich – powiedziała Alina Kucharzewska.

Dodała, że nie wszystkie wyniki środowych badań zostały już ujęte w statystykach, stąd w piątek można spodziewać się dalszego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.

Rośnie także liczba zakażonych wirusem gości weselnych, którzy uczestniczyli w niedawnych uroczystościach w powiecie pszczyńskim – w środę zakażonych było troje na 139 bawiących się na weselu gości, w czwartek już siedmioro. Inspektorzy sanitarni czekają teraz na wyniki badań kolejnych biesiadników. Wcześniej wśród uczestników innego wesela w okolicach Pszczyny potwierdzono 33 zakażenia, a wśród weselników z gminy Gorzyce – 17.

Minionej doby najwięcej w woj. śląskim zakażeń zanotowano w Rudzie Śląskiej (48), Zabrzu (20), Bytomiu (10) i w Katowicach (7), a także w powiatach: cieszyńskim (11), rybnickim (15), wodzisławskim (9) i w bielskim (10).

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa – wykryto go łącznie u 15 tys. 940 osób, z których 390 zmarło. W regionie wyzdrowiały 13 tys. 692 osoby, czyli blisko 85,9 proc. wszystkich zakażonych.

Z danych trzech spółek węglowych wynika, że obecnie z koronawirusem zmaga się łącznie 916 górników: 597 w Polskiej Grupie Górniczej, 120 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 199 w prywatnej kopalni Silesia.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 7 tys. 382 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i z prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało łącznie 6 tys. 466 pracowników, czyli niespełna 87,6 proc. wszystkich zakażonych pracowników kopalń.

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

  • Hajer

    Som sie skoszaruj, mojlepi z pingwinami

  • łodłonaczony

    Pod koniec roku okaże się, że do kopalni grupy PGG trzeba było dopłacić więcej niż zwykle. W świat pójdzie informacja, że górnicy nadal dostają 100% postojowego podczas gdy Kowalski z Mazur dostaje jedynie 80%. Do tego każdy Polak dopłaca co miesiąc do górnictwa 53,00zł a kiedy Kowalskiemu zamykają zakład pracy to wylatuje na bruk. Następnie wykaże się narrację pt. koronawirus na kopalniach sieje spustoszenie a górnicy nie przestrzegają zalecają procedur medycznych. W telewizji pojawią się kolejne wywiady w których górnicy z zacietrzewieniem wypowiadają się o zamiarze "rozpier**** Warszawki". Dodadzą infografikę ile pompujemy w górnictwo i ile można by wybudować za tę kasę szpitali, żłobków, dofinansować szkół czy wybudować mieszkania młodym. To wszystko pokazuje jak nieudolny jest zarząd PGG i ponad 200 związków zawodowych żerujących na górnictwie i nie wspierających reform czy prywatyzacji kopalń. Ciekawi mnie dlaczego górnicy chcą rozpieprzać wszystkich dookoła a nie wezmą się za lebrów we własnych szeregach...

  • rudzianin

    TE łodłonaczony!!!!!! ZŁONACZ YNO MI KAJ MOSZ ODŁONACZONE NA ŁONYM ROCZNYM ŻE TY ŁONACZYSZ Z ŁONEGO NA JAKIEGOS ŁONEGO GÓRNIKA? NO łodłonaczony ZŁONACZYSZ NO CAŁYMU ŚWIATU TO UDOWODNISZ? JAK ZŁONACZYSZ DEJ ZNAĆ

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.