Warning: DOMDocument::loadXML(): Input is not proper UTF-8, indicate encoding ! Bytes: 0xC3 0x62 0x61 0x2C in Entity, line: 74 in /home/users/default/public_html/rudaslaska.com.pl/inkludy/funkcje/szablony.php on line 269

Warning: DOMDocument::loadXML(): Input is not proper UTF-8, indicate encoding ! Bytes: 0xC3 0x62 0x61 0x2C in Entity, line: 75 in /home/users/default/public_html/rudaslaska.com.pl/inkludy/funkcje/szablony.php on line 308
Ślonzok, Kaszëba, lotanie i tobaka - Ruda Śląska informacje

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ślonzok, Kaszëba, lotanie i tobaka

 • Dodano: 2017-06-09 07:00, aktualizacja: 2017-06-09 13:34

10 mieszkańców Śląska, a wśród nich 3 rodowitych Kaszubów, pobiegnie w sztafecie z Rudy Śląskiej do Gdyni. W ten sposób uczczą 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wezwał Kaszubów do zachowania ich języka i kultury. Nam, mieszkańcom Śląska, ta idea jest szczególnie bliska - podkreśla August Jakubik, organizator sztafety.

Biegacze trasę nad morze planują pokonać w ciągu 3 dni. W tym czasie pokonają w sumie 570 km. Na co dzień wszyscy sportowcy trenują w rudzkim klubie TKKF Jastrząb.

W sztafecie biegowej weźmie udział 10 zawodników Klubu Rekreacyjno Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Na co dzień pracują w wielu branżach, stąd też w składzie sztafety są zarówno nauczycielki, jak i bankowiec czy kominiarz, a nawet… wiceprezydent Rudy Śląskiej. Pobiegnie także dwóch emerytów górniczych, którzy po zakończeniu pracy na rudzkich kopalniach rozwijają biegowe pasje. Biegacze na trasę wyruszą w piątek 9 czerwca o godz. 9:00 spod kościoła pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie.

Start biegu poprzedzimy mszą świętą w kościele – mówi August Jakubik. - Metę w Gdyni po przebiegnięciu 570 km osiągniemy 11 czerwca o godzinie 14:00. Ostatnie 21 km planujemy przebiec wspólnie z miejscowymi biegaczami – dodaje.

Po wybiegnięciu z Rudy Śląskiej zawodnicy udadzą się w kierunku Piekar Śląskich. W drodze do Gdyni przebiegać będą m.in. przez: Kłobuck, Uniejów, Kłodawę, Włocławek, Grudziądz, Tczew i Gdańsk.

Co ciekawe, spośród uczestników biegowej wyprawy aż trójka zawodników ma kaszubski rodowód. Wśród nich jest wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Już od ponad 20 lat jestem Ślązakiem z Kaszub. Te dwa regiony są mi niezmiernie bliskie. Mają podobną historię, problemy, a ludzie stąd się wywodzący cechuje wyjątkowe przywiązanie do miejsca swojego pochodzenia – podkreśla Mejer. – Kolejną cechą wspólną Ślązaków i Kaszubów jest prawdopodobnie też zamiłowanie do sportu, stąd  pasja biegania, która połączyła biegaczy z Rudy Śląskiej i inicjatywa sztafety. W takich chwilach cieszę się, że biegam, bo dzięki temu mogę brać udział w tak niecodziennych przedsięwzięciach – dodaje.

Podczas trzech dni biegu każdy z zawodników pokonywać będzie dziennie łącznie po ok. 25 - 30 km. Do dyspozycji będą mieć ok. 100 l wody, kilkadziesiąt litrów izotoników oraz 10 kg jedzenia. Nie zabraknie również… tabaki.

Tobaka, bo tak się nazywa po kaszubsku, to nieodłączny element wyposażenia prawdziwego Kaszuba. Co ciekawe, wśród innych regionów kraju to właśnie na Śląsku była kiedyś równie popularna, bo górnicy używali jej do oczyszczania dróg oddechowych – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Okazuje się, że oprócz wspomnienia jubileuszu wizyty Papieża Polaka w Gdyni i jego przesłania do Kaszubów rudzka sztafeta biegowa będzie miała jeszcze jeden ciekawy wymiar.

Trasa sztafety zbliżona jest do przebiegu magistrali węglowej, czyli trasy kolejowej łączącej Górny Śląsk z Gdynią, której długość wynosi 567 km. W tym roku mija 90 lat od jej uruchomienia i biegiem tym chcemy również przybliżyć to wydarzenie tak bardzo istotne dla rozwoju gospodarczego naszego kraju – wyjaśnia August Jakubik.

Klub Rekreacyjno Sportowy TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska od 1998 roku organizuje „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”, które do tej pory pokonały dystans ponad 20 000 km. W czasie dotychczasowych 27 sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Po śmierci Jana Pawła II biegacze postanowili co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym. W 2013 roku August Jakubik z okazji 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża samotnie przebiegł dystans 1600 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.

Harmonogram sztafety:

 • 9.06.    8:00 – Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie
 • 9:00 – Start, ul. Hlonda w Orzegowie
 • 11.06    14:00 – Planowe dobiegnięcie do Gdyni
 • 13.06    15:50 – Powrót biegaczy – Plac Jana Pawła II

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • z Kaszub na Śląsku

  jest tylko jedna różnica że kaszubi zrozumieli to w ten sposób ze są kaszubami i jednocześnie Polakami tzn zawsze powtarzają że są Kaszeba ale nie ma Kaszub bez Polski i Polski bez Kaszub co dla wyznawców Ras-iu jest jakąś abstakcją.Także nie wycierajcie sobie slonzoki mody Kaszubami

  • z Kaszub na Śląsku
   2017-06-11 10:18
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Seba

  No i fajnie. Sobie władza urządziła wycieczkę za nasze pieniądze... Mejer, mejer, przyszła mejer, król Julian tzn. Król August lecą sobie w rodzinne strony (Kaszuby;)) a my za to płacimy. Zapewne nikt nie napisze tu ile to kosztuje, ale wycieczkę sobie urzadzili za nasze. Można sobie to sprawdzić na bip-ie Rudy Śląskiej ;) No i pielgrzymka przez duże P. Sami najbardziej wierzący ludzie z Kaszubem na czele :) Pan Jakubik miał różaniec na sobie?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.