Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śmierdzący problem w mieście, czyli wszechobecne psie kupy

 • Dodano: 2015-02-11 19:00

Pojemniki na psie odchody poustawiane w mieście nie sprawdziły się. Teraz można wrzucać woreczki z odchodami do każdego kosza na śmieci. Czy jednak to robimy?

Zainteresował nas temat rozstawionych w mieście koszy-piesków na psie odchody. Po akcji ustawiania ich w różnych miejscach Rudy Śląskiej wiele z nich od razu zostało zniszczonych, przewróconych, a nawet rozkradzionych. Dopytujemy w rudzkim magistracie, czy miasto planuje ich ponowny zakup, a także jak inaczej mieszkańcy mogą dbać o sprzątanie po swoim psie, jeżeli specjalnych koszy już na osiedlu nie uświadczą.

Kilka biało-czarnych „piesków” spotkaliśmy jeszcze na rudzkich osiedlach i skwerach, jednak zdecydowanie ubyło ich od czasu przywiezienia na miejsce.

Kubły w kształcie piesków okazały się dobrym obiektem do dewastacji oraz łupem dla złodziei. Kilka tych koszy znaleźliśmy nawet na działkach rekreacyjnych, gdzie znalazły nowych właścicieli – dowiadujemy się w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Choć w wielu miastach kosze na psie odchody funkcjonują i są odpowiednio wykorzystywane przez właścicieli czworonogów, pomysł ten w Rudzie Śląskiej nie sprawdził się. Widocznie mieszkańcy Rudy Śląskiej nie potrafią jeszcze korzystać z takich udogodnień. Wobec tego miasto nie ma zamiaru na razie inwestować w tego typu rozwiązania. Proponuje za to darmowe woreczki na psie odchody do pobrania w magistracie.

W związku z małą ilością kubłów na psie odchody w mieście urząd oficjalnie przyzwolił na wrzucanie odchodów w woreczkach do zwykłych koszy na śmieci stojących przy drogach.

Specjalne woreczki każdy może nieodpłatnie pobierać w Referacie Środowiska Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ruda Śląska – mówi kierownik referatu, Leokadia Masłowska.

Takie woreczki dostępne są także w spółdzielniach. Po zapas materiałów do rozdawania mieszkańcom regularnie do magistratu przyjeżdżają pracownicy MPGM. Często po woreczki zgłaszają się także weterynarze, u których można je później pobrać.

Mimo tej możliwości ciągle brak kultury dominuje wśród właścicieli psów nad odpowiedzialnością za swoje zwierzaki. Nasze skwery, zieleńce, a nawet chodniki „ozdobione” są pozostawionymi po pupilach odchodami. Codziennie informujecie w komentarzach o skali tego problemu. Za niedługo stopnieją śniegi, a wraz ze zniknięciem białej warstwy na trawnikach wyrosną niestety po raz kolejny wyżej wspominane „kwiatki”. 

Komentarze (79)    dodaj komentarz »

 • Marek M.

  Ja już nie wiem co może skłonić niektórych ludzi do sprzątania po swoim zwierzaku jak woreczki i kosze nie wystarczają... ja od dobrych paru lat sprzątam po swoim psie, choć muszę przyznać, że na początku tego nie robiłem, ale z czasem stwierdziłem, że jest to konieczne. Jednak jest to dla mnie dość nie przyjemne , dlatego też jakiś czas temu zakupiłem sobie taki zbierak: http://eko-asklepios.pl/sprzatanie-po-psach-kosze-na-psie-odchody-torebki-woreczki-dystrybutory-psie-stacje/zbierak-fafik-na-psie-odchody/ bardzo fajna sprawa i dzięki niemu sprzątanie po psie przestaje być nie przyjemne, bo ani nie trzeba tego dotykać przez woreczek ani też nie trzeba się zbiżać na odległość, która sprawia, że czuje się ten nie przyjemny zapach. Dlatego jak macie problem tego typu to zainteresujcie się tematem i odpowiednio się przygotujcie, bo to lepsze rozwiązanie niż pozostawianie psich nieczystości na chodnikach!

 • gwizdek

  Dawac zdjencia do portalu,ije publikowac,to jest darmowe ubaw gotowy,wstyd pewny.

 • ekol

  Gwizdek to to powinno byc robione dawno, kleic na portalach zdjencia na przystankach,tablicach ogłoszenitd,efekt murowany.

 • szarik

  Szczegulnie ładnie srajom po,chodnikach trawnikach pod oknami na ul szpaków. osiedle Bykowina,to to lepsza psia inteligiencja fuj.

 • gora

  kogo [...] obchodzi jakis orzygow:)))))

 • pusia

  Bezrobocie w mieście duze. Aparat foto 1500 nie ograniczony i nie normowany czas pracy ,,, i kasa lepsza niż z fotoradarów

 • osioł

  Ta dama z dwoma pieskami (ze zdjęcia) , mieszka na Goduli, i jeszcze nigdy nie schyliła się po drogo cenne pozostałości po swoich ,,pupilach,, .. brrr ciarach. .ile wydajesz na psa,,,,, w orzegowie jest około xxx dzieci żeby chętnie zjadły COKOLWIEK ... WSTYD ..WSTYD..

 • Mariusz Lonca

  Wydział GKiOŚ UM zapewnił kubły, które rzeczywiście są dewastowane. Nie muszę jednak daleko szukać... Pracownik UM wyprowadza notorycznie swego pieska (po mojej interwencji na smyczy) - rzecz jasna jestem złym sąsiadem. Wielokrotnie widziałem, jak pies oblewał drzwi do klatki schodowej. Miara przebrała się, kiedy jeden z dwójki sąsiadów załatwił swojego psa na klatce schodowej (faktem jest, że nie za ogon nie złapałem) - wielkich rozmiarów psie kupsko spoczywało sobie na schodach. Na prośbę, potem na żądanie nie usunięto odchodów, więc postanowiłem poinformować o fakcie SM.Po wielotygodniowym dochodzeniu postępowanie umorzono :) Koszty ponieśliśmy wszyscy - utrzymujący SM. Sama korespondencja to około 50pln.A wystarczyłoby, żeby każdy właściciel psa po prostu po nim sprzątał - nawet na podwórku, nie wspominając o klatkach schodowych. Da się to zrobić - wiem, bo gościnnie miewam psa. Na spacer chodzę z woreczkami.Sobie taka Pańcia za przeproszeniem d..ę potrafi podetrzeć, ale po własnym piesku posprzątać już nie. Urzędniczka.To samo zresztą tyczy się palaczy tytoniu, ale to OT.Co do przepisów, to jest to fikcja literacka, ktokolwiek chciałby je realizować, jest uważany za upierdliwego.Z pozdrowieniami dla sąsiadów i palaczy.

 • mer

  Sprzątanie psich kup uwłacza człowiekowi. Jetem człowiekiem nie sprzątam, nie mam psa. :)

 • mer

  Sprzątanie psich kup uwłacza człowiekowi. Jetem człowiekiem nie sprzątam, nie mam psa. :)

 • kiki

  A co robi Straż Miejska?! Przecież została powołana do pilnowania porządku publicznego. Ale łatwiej jest wystawić fotoradar, przejść się pod kopalniami i wsadzić kilkanaście kartek za wycieraczki samochodowe. Po co się przemęczać i gonić psiarczyków, jeszcze się zmęczą!

 • Jedyny myślący

  Zastanawiał się ktoś ile kosztuje taki strażnik miejski? Mają wszędzie chodzić i dawać mandaty?Gwarantuje wam, że za połowę tych pieniędzy można zatrudnić ludzi do sprzątania tego g...Po drugie ci co mają pas płacą podatek!! Wiec niech z tych pieniędzy teŻ sprzątają. Po trzecie ja psa nie mam, pies w bloku to głupota. Po czwarte EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY!!!! TU MIASTO NIC NIE ROBI!!!!

 • MM

  Dlaczego według Pana/Pani pies w bloku to głupota? Wąż w bloku to głupota. Poza tym gdyby ludzie nie byli idiotami i po pierwsze nie niszczyli koszy na psie odchody albo ich nie kradli (swoją drogą ciekawe po co komu taki kosz?????) i gdyby łapczywe starsze panie nie wyjmowaly hurtowo specjalnych woreczkow na te "niespodzianki" tylko wziely sobie jeden gora dwa to tez by bylo inaczej. Potem sie wszyscy dziwia ze ktos nie sprzata, ale po pierwsze nie ma czym, a po drugie nie ma gdzie tego wyrzucic.

 • średnie daty

  Skoro tak proponuję zatrudnić się i dorobić sobie parę zet przy usuwaniu luźnej kupy przez woreczek rączkami bez maseczki oczywiście a tu woreczek się przedziera i zapewne jest puszczanie pawiaaaa - a wtedy jedyne myśli były by na pewno że właściciel psiunia powinien to zrobić bo to przecież jego piesiu narobił kupkę.I co z tymi myślami jedynymi ??? po sobie się sprząta pupaszkę a piesiu tego nie zrobi bo to zwierzak.właściciela samochodu ukarać bo mu cieknie od spodu to też właściciela piesia poczęstować bilecikiem na odpowiednią kwotę .........

 • truda fyrlok

  Ja po swoim psie sprzątam i jestem chyba jedyna na osiedlu, reszta na mnie patrzy jak na jakąś wariatkę.

 • dla Trudy Fyrlok

  Brawa dla tej dzielnej Pani.

 • antykundel

  Nic tylko regularne patrole SM na osiedlach od 06:00 do 08:00 wtedy kundle wychodzą s*ać na chodniki i trawniki. Od razu mandat bez odwołania! Szybk by się ludzie nauczyli po kilku takich akcjach.

 • eryk

  Jaki proponujecie kryptonim dla akcji SM ? Ja stawiam na "psi kloc 2015".

 • bubu

  Psy niewine,panie panowie sztucznie mieszkajoncyze wiosek zezwalajom na sranie pupilom.

 • RSA

  1. Ubrać w to Strażników Miejskich po cywilu,2. Nie dawać pouczeń tylko mandat i woreczek,3. Miasto zarobi więcej niż na fotoradarach,Szanowni mieszkańcy, tych buraków - właścicieli piesków - kultury już nikt nie nauczy. Oni mają swoje lata i przyzwyczajenia. Może jak im wnuk wdepnie w psią kupę w zimowym obuwiu w głębokim bieżniku i będą dłubali to zauważą problem. Niestety ale kultura w Naszej kochanej Rudzie jest bardzo niska. Ale wdepnąć w kupę to podobno na szczęście :))) Pzdr

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.