Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stal kotłowa – wybierz odpowiedni gatunek

  • Dodano: 2019-04-26 11:00

Jedna z teorii dot. katastrofy słynnego statku „Titanic” mówi o tym, że przyczyną tak szybkiego zatonięcia monumentalnego okrętu było użycie do jego konstrukcji nieodpowiedniego gatunku stali. Metalurgia to ważna nauka, dzięki której można uniknąć tragedii. Czy każda stal nadaje się do każdego rodzaju produkcji? Zobacz, jak można wykorzystać stal 16mo3.

Odpowiednie czynniki

Do czynników oddziałujących na zastosowanie odpowiedniego gatunku stali kotłowej należy:

  • temperatura pracy – temperatura podwyższona (do 600 °C) lub wysoka (od 600°C do 1100°C)
  • środowisko gazowe – działanie związków siarki, atmosfera utleniająca lub redukująca
  • granica pełzania
  • wytrzymałość na pełzanie
  • spawalność materiału
  • rozszerzalność cieplna
  • plastyczność materiału
  • trudności z obróbką mechaniczną

Czym jest stal kotłowa

Stalą kotłową nazywana jest stal chromowo-molibdenowa dostosowana do pracy w podwyższonych temperaturach. Dzięki występowaniu obu pierwiastków, struktura stworzonych elementów jest bardziej jednorodna, a jednocześnie bardziej odporna na działanie wysokiej temperatury, gorących gazów oraz ognia i żaru mającego bezpośredni kontakt z materiałem. Odpowiednie właściwości fizyczne oraz cechy techniczne i mechaniczne zapewnia tylko stal pochodząca ze sprawdzonych źródeł, posiadająca niezbędne atesty i dopuszczenia.

Zastosowanie stali kotłowej 16mo3

16mo3 to gatunek żarowytrzymały, zachowujący dobrą plastyczność oraz ciągliwość zarówno na gorąco, jak i na zimno. Jest to stal przystosowana do pracy w niezwykle trudnych warunkach. Stal tego gatunku wyróżnia doskonała odporność na wysokie temperatury, dzięki zwiększonej obecności molibdenu, zaś udział chromu wpływa na znakomitą wytrzymałość na korozję. Stal można z łatwością spawać. Materiał charakteryzuje się także dobrą wytrzymałością na rozciąganie oraz wysokie ciśnienie. Stal 16mo3 stosowana jest głównie jako materiał do produkcji wysokiej jakości zbiorników, kotłów, rur kotłowych, czy przegrzewaczowych, kształtek rurowych i innych rurociągów transportujących gorące ciecze o temperaturze do 600 st. C oraz podwyższonym ciśnieniu.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.