Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stawiam na innowacje i efektywne zarządzanie - Jerzy Sladek, kandydat na prezydenta Rudy Śl.

  • Dodano: 2014-10-13 12:00, aktualizacja: 2015-10-01 14:00

Rozmawiam z kandydatem na prezydenta miasta Ruda Śląska, Jerzym Sladek. 
 

Wybory odbędą się 16 listopada, będzie to wielki test. Jakie jest Pana hasło wyborcze? Na czyje poparcie może Pan liczyć?
Z wyborem hasła nie miałem żadnego problemu - "Dość obietnic, czas na działanie". Hasło to nie powstało tylko na wybory samorządowe, ale określa sposób postępowania jaki przyświeca od kilku lat Stowarzyszeniu Przyjazna Ruda Śląska, któremu przewodzę i zostałem rekomendowany na Kandydata na Prezydenta Miasta.
Odpowiadając na czyje poparcie mogę liczyć -  odpowiem wprost - na wszystkich, ponieważ każdy mieszkaniec jest dla mnie ważny, co udowodniliśmy jako Stowarzyszenie naszym dotychczasowym działaniem. 


Czym jest dla Pana praca w samorządzie?
Jako zwolennik przestrzegania jednego z podstawowych filarów polskiej demokracji, a mianowicie koncepcji samorządności, która umożliwia decydowanie o własnych sprawach przez mieszkańców miasta, uważam że praca w samorządzie to zobowiązanie wobec mieszkańców i ciężka, wręcz tytaniczna praca, na ich rzecz a nie bywanie na salonach i wymyślanie niemożliwych do spełnienia pomysłów. Jestem zwolennikiem realnych działań, a nie budowania "szklanych domów".

  
Wybory samorządowe to działania całej drużyny. Czy komitet Przyjazna Ruda Śląska jest gotowy do walki o pozyskanie miejsc w RM?
Jak już wcześniej wspomniałem na terenie miasta działam ze Stowarzyszeniem Przyjazna Ruda Śląska od kilku lat. Członkowie Stowarzyszenia to rzeczywiście drużyna sprawdzona w inicjatywach na rzecz mieszkańców. Każdy z nas na co dzień swą postawą pokazuje, że zasługuje i jest gotowy na bycie radnym rozumianym jako przedstawiciel społeczności lokalnej, z którą jest prawdziwie związany. Nasi kandydaci to połącznie energii, fachowości i doświadczenia.  

 
Jakich zmian życzyłby Pan sobie w Rudzie Śląskiej?
Obserwując obecną sytuację w samorządzie Rudy Śląskiej, braku współpracy pomiędzy Prezydentem a Radą Miejską, jako zwolennik dialogu i współpracy, życzyłbym sobie utworzenia w Rudzie Śląskiej stabilnej większości, która jest w stanie tworzyć dobre i efektywne gospodarczo projekty dla miasta. Ponadto, chciałbym, aby przestrzeń publiczna stała się bardziej przyjazna dla mieszkańca, aby miasto nabrało "kolorów" z zadbanymi terenami służącymi do rekreacji i wypoczynku.  


Poruszany jest problem wyludniania się miasta. Co robić, by tego uniknąć? 
Tak, jest to problem nie tylko naszego miasta, ale i całego kraju. Z analizy statystyk wynika, iż odsetek mieszkańców Rudy Śląskiej w wieku do 35 lat jest jednym z najwyższych w regionie, natomiast  ubolewam nad tym, iż mamy jeden z najniższych wskaźników budowy mieszkań, co wymaga natychmiastowego działania. W związku z tym, należy postawić na współpracę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a także utworzyć fundusz wspierający, który będzie gwarantem dla młodych małżeństw, które mają problemy w uzyskaniu kredytów mieszkaniowych. Zdaje sobie sprawę z tego, że wyludnianie się miasta, nie jest tylko spowodowane sytuację mieszkaniową, ale także brakiem perspektyw znalezienia pracy. Postawię na utworzenie w mieście specjalnej strefy ekonomicznej, równocześnie podejmując działania do włączenia terenów inwestycyjnych Rudy Śląskiej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która już dziś daje pracę dziesiątkom tysięcy osób w ościennych miastach. Jednocześnie stwarzając preferencyjne warunki i pomoc mieszkańcom, którzy mają pomysł na stworzenie własnego biznesu.      


Po pierwsze inwestycje. Jakie atuty ma nasze miasto? W co powinniśmy inwestować? 
Jednym z największych atutów naszego miasta jest jego lokalizacja w centrum aglomeracji śląskiej. Przez miasto przechodzą główne szlaki komunikacyjne, mianowicie autostrada A4 z szeregiem węzłów, a także Drogowa Trasa Średnicowa, co umożliwia bezpośrednie połącznie z miastami ościennymi. Miasto posiada rozległe tereny inwestycyjne, które w większości są gotowe do zagospodarowania. 
Atutem miasta, jest nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim mieszkańcy, do których wysłaliśmy kilkadziesiąt tysięcy ankiet, otrzymując zwrotnie ponad 10 000 ankiet, w których rudzianie wykazują się ogromną kreatywnością i chęcią pomocy w rozwoju miasta, w co przede wszystkim należy inwestować.  


Jak poradzić sobie z zadłużeniem miasta? Czy można myśleć o nowych inwestycjach?
Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeden z moich kontrkandydatów uważa, iż miasto należy traktować jak przedsiębiorstwo, nie zgadzam się z tą tezą. Przedsiębiorstwo jest powołane po to by zarabiać, a miasto, po to by realizować potrzeby mieszkańców. Ustawy samorządowe w żadnym punkcie nie stanowią tego, że miasto musi osiągać dochody. Problemem jest ogromne zadłużenie miasta na poziomie około 450 mln złotych, licząc w tym poręczenia około 300 mln. Wydatki, które w przyszłości przynoszą oszczędności, powinny być realizowane np. proponuję w programie wyborczym wymianę oświetlenia miejskiego na oświetlenie ledowe. Część kosztów poniesie gmina, a część zostanie pozyskana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka inwestycja to zmniejszenie od 55 do 62% wydatków na oświetlenie elektryczne w mieście każdego roku. Dziś to koszt około 7 mln złotych. Jako prezydent miasta nie będę stronił od zaciągnięcia kredytów na inwestycje, jednakże będę wybierał tylko te projekty, które w przyszłości dadzą wymierne korzyści. Zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane na inwestycje prorozwojowe. Proponuję dodatkowo redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem w budynkach użyteczności publicznej czyli tzw. termomodernizacja. W perspektywie czasowej przyniesie to znaczne oszczędności. W nawiązaniu do mojego hasła wyborczego "Dość obietnic, czas na działanie", nie będę mieszkańcom obiecywał, że od pierwszego dnia zredukuję dług o kilka milionów, będę jednak działał, by zredukować go w jak najkrótszej perspektywie. 
 

Po drugie nowe miejsca pracy. Jaki ma Pan pomysł na rozwiązanie trudnej kwestii zagrożonej pozycji górnictwa w mieście i utraty ok. 1000 etatów w kopalni Pokój?
Doniesienia prasowe dotyczące sytuacji Kompanii Węglowej, która jest właścicielem kopalni "Pokój", są niepokojące. Obecnie zgłosiła się do mnie grupa emerytów górniczych, którym zlikwidowano przywilej w postaci deputatu węglowego, z prośba o pomoc w tej sprawie. Pragnę równocześnie zaapelować do osób zainteresowanych o zgłaszanie się do mnie odnośnie tej kwestii.   
Sytuacja dotycząca zwolnień wymaga natychmiastowego działania, moim zdaniem, pierwszym krokiem w tej sprawie powinno być utworzenie komisji trójstronnej, w skład której wejdą przedstawiciele miasta, kopalni oraz związków zawodowych. Należy przede wszystkim bronić miejsc pracy, jeżeli jednak nie da się tego zrobić, należy przygotować plan, który umożliwi zwolnionym pracownikom znalezienie innej pracy lub pomoc w rozpoczęciu własnego biznesu. Program taki powinien zostać utworzony przez Urząd Pracy, we współpracy z prywatnymi agencjami pracy oraz doradcami zawodowymi. Pomoc dla zwolnionych górników może dotyczyć specjalnych dodatków aktywizacyjnych, szkoleń w celu przekwalifikowania się lub dofinansowania dla chętnych do otwarcia własnego interesu. Działania miasta mogą się również dotyczyć specjalnych ulg dla lokalnych przedsiębiorców, którzy zatrudnią taką osobę.
 

Po trzecie stale aktualny problem z mieszkaniami. Czy obecnie jest szansa na tanie budownictwo mieszkaniowe?
Czy w dzisiejszych realiach jesteśmy w stanie mówić o tanim mieszkalnictwie, skoro koszt odtworzenia metra kwadratowego w województwie śląskim wynosi około 3 700 złotych? Wynika z tego, że budownictwo mieszkaniowe samo w sobie nie jest tanie. Dzięki nowym zasadom Programu "Mieszkanie dla młodych" możliwość zakupu mieszkań z dopłatą, nie tylko dotyczy zakupu mieszkań w nowym budynku, lecz również w budynkach przebudowywanych. Zasady te dotyczą również mieszkań w poddanej renowacji kamienicy lub lofcie. Zaproponuję utworzenie funduszu wspierającego, dzięki któremu mieszkańcy miasta, którzy mają problemy z uzyskaniem kredytów mieszkaniowych, będą mieli możliwość uzyskania poręczeń ze strony miasta. 
 

Jak powinna wyglądać współpraca z innymi miastami aglomeracji? Czy warto, by Ruda Śląska była członkiem GZM?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Z jednej strony nie możemy być osamotnieni w regionie, bo razem możemy zdziałać więcej dla wszystkich. Z drugiej jednak strony obecna formuła Górnośląskiego Związku Metropolitarnego (GZM) jest bardziej instytucja fasadową niż realną współpracą. Ramy prawne GZM-u nie zostały dotychczas określone, ustawa metropolitarna zatrzymała się na etapie projektu i nie ma widoków na jej wprowadzenie. W związku z tym wydawane corocznie około 140 tyś z budżetu miasta, jako składka do GZM, można by wykorzystać na inne cele.   
Mając na uwadze dotychczasowe dokonania GZM-u, uważam że większe efekty mogą przynieść nieformalne spotkania prezydentów miast i wymiana doświadczeń, a także spotkania w ramach partnerstwa miast. 
 
 
Jakie plany wobec spółki Aquadrom? To może być naszą atrakcją, ale na razie jest dużym obciążeniem finansowym.
Jeżeli zostanę wybrany prezydentem, pierwszym moim działaniem dotyczącym Aquadromu będzie przeprowadzenie audytu wewnętrznego spółki. Wydaje mi się, że wtedy będę w stanie, na podstawie gruntownej analizy zaproponować szczegółowe rozwiązania. Omawiałem tą sprawę z innymi zarządcami parków wodnych w Polsce oraz specjalistami w zarządzaniu nieruchomościami sportowymi i doszedłem do wniosku, że wartym zastanowienia jest pomysł obniżenie cen biletów o kilkadziesiąt procent dla mieszkańców Rudy Śląskiej, tak aby osoby które ponoszą koszty tej inwestycji w podatkach, mogły z niego częściej korzystać. Spowoduje to podwyższenie frekwencji osób korzystających z Aquadromu i zwiększyć realny przychód. Sam obiekt powinien być wykorzystywany w jak najszerszym stopniu, należy rozszerzyć zakres usług, które są oferowane, a także promować obiekt w regionie, aby przyciągnąć mieszkańców ościennych miast. 
 
 
Inny temat- Burloch Arena. Czy popiera Pan kolejne etapy budowy ośrodka rekreacyjno-sportowego?
Moim zdaniem jest to inwestycja potrzebna mieszkańcom. Ośrodek umożliwia mieszkańcom miasta aktywnie spędzić czas, a zarazem ożywia północną cześć Rudy Śląskiej. Pierwszy etap rewitalizacji ośrodka sportowo-rekreacyjnego kosztował 4,4mln zł. Moim zadaniem, jako prezydenta, będzie szybkie dokończenie obiektu z uwzględnieniem racjonalnie wydawanych środków finansowych z budżetu miasta. W tym momencie nie ma sensu zastanawiać się nad trafnością decyzji skoro już zostały podjęte. Kluczowym w działaniu jest dla mnie zasada efektywności, a szczególnie, jeżeli decyzje dotyczą zamierzeń inwestycyjnych. Planowanie rozwoju obiektu powinno uwzględniać powstanie części komercyjnej, a także zapewnienie maksymalnego wykorzystania części niekomercyjnej. Źródła finansowania nie powinny pochodzić tylko i wyłącznie z budżetu miasta, lecz również z Regionalnych Programów Operacyjnych województwa śląskiego. 

 
Czy będzie Pan kontynuował działania w ramach budżetu obywatelskiego? Czy takie inicjatywy są potrzebne?
Uważam, że budżet obywatelski jest bardzo potrzebny, ponieważ to mieszkańcy najlepiej wiedzą czego chcą w ich najbliższym otoczeniu czy dzielnicy. Uczestnictwo w wyborach samorządowych, które odbywają się raz na cztery lata, jest perspektywą dość daleką, natomiast budżet obywatelski umożliwia mieszkańcom coroczne uczestnictwo w życiu miejskim poprzez zgłaszanie indywidualnych projektów. Wierzę, że dzięki zaproponowanych przeze mnie propozycjom w moim programie wyborczym, miasto oszczędzi środki finansowe, które chciałbym przeznaczyć na powiększenie kwoty budżetu obywatelskiego.
Obok, bez wątpienia, słusznej idei budżetu obywatelskiego, chciałbym również zmienić zapis w statucie miasta dotyczący inicjatywy uchwałodawczej. W obecnym stanie prawnym, prawo wnoszenia projektów uchwał pod obrady Rady Miasta, posiada Prezydent oraz grupa radnych. Proponuję wprowadzenie zapisu umożliwiającego wprowadzenie pod obrady projektów uchwał zaproponowanych przez mieszkańców, którzy uzbierają minimum 2000 podpisów poparcia pod takim projektem. Zwiększy to udział mieszkańców w życiu publicznym miasta.  

 
Czy według Pana miasto rozwija się w sposób równomierny i zrównoważony?
Zgodnie z definicją, budowanie zrównoważonego miasta polega na integracji działań gospodarczych i społecznych w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb poszczególnych grup społecznych zamieszkujących miasto, obecnie i w przyszłości z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego. Biorąc pod uwagę powyższe, każdy mieszkaniec powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie, nie chcę w tym przypadku nikomu czegokolwiek sugerować.
 

Proszę wymienić 3 główne priorytety działań w przypadku wygranych wyborów?
Sądzę, że po przeczytaniu wywiadu mieszkańcy intuicyjnie będą w stanie przewidzieć jakim prezydentem będę. Żaden mieszkaniec nie pozostanie bez pomocy. Priorytety przeze mnie nakreślone będą skupione wokół działań, a nie obietnic. W swoim życiu kieruję się zasadą "trzeba działać, aby rzeczy się stawały, a nie czekać aż się staną" i takim właśnie prezydentem będę. Jednakże, gdybym miał powiedzieć co jest dla mnie priorytetem? Odpowiem, że zawsze było, jest i będzie tym dobro mieszkańców.  
 
 
Czy planuje Pan spotkania z mieszkańcami/wyborcami?
Jako Kandydat na Prezydenta Miasta zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjazna Ruda Śląska, podkreślam, iż nie jesteśmy komitetem zawiązanym wyłącznie na czas wyborów. Już od kilku lat spotykamy się regularnie z mieszkańcami w sprawie ich problemów, inicjatyw oraz interwencji, które skutecznie realizujemy. Po utworzeniu Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Przyjazna Ruda Śląska, kontynuowaliśmy i kontynuujemy dotychczasowe spotkania. Zarówno ja oraz kandydaci na radnych, spotykamy się z mieszkańcami w różnych częściach miasta. Potwierdzeniem skuteczności naszego dotychczasowego działania są przychylne słowa uznania i wsparcia, które otrzymujemy w czasie tych spotkań. Takie słowa dodają nam energii i motywacji do jeszcze bardziej skutecznego działania. 

 
W jaki sposób chce Pan przekonać mieszkańców do oddania głosu na Pana?
Myślę, że istotą mojej kampanii wyborczej nie jest przekonywanie mieszkańców do zagłosowania na mnie, rzucając sloganami wyborczymi i uśmiechając się z bilbordów na każdej kamienicy w mieście. Przede wszystkim chciałbym pokazać mieszkańcom moją dotychczasową działalność oraz doświadczenie, a także działania Stowarzyszenia Przyjazna Ruda Śląska i na podstawie tego zostawić mieszkańcom dokonanie wyboru. Przedstawiam mieszkańcom ciekawy i realny program wyborczy, mamy fachowych kandydatów na radnych oraz plan na nowoczesne miasto. 
Myślę, że 16 listopada mieszkańcy zagłosują odpowiedzialnie za programem postępowym, oddając swój głos na mnie i kandydatów Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Przyjazna Ruda Śląska, do czego Państwa zachęcam. 
 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (155)    dodaj »

  • Informatyk

    Sondaże pokazują, że PRU posuwa się do uszustwa używając botów, które sztucznie nabijają im głosy, stąd to poparcie. Ewentualnie są mocno zdyscyplinowani i regularnie na siebie głosują, to też jakaś szansa.

  • członek stowarzyszenia

    Sądzę,że nie można tak jak piszesz głosować-proszę sprawdz-. Masz natomiast rację,że w naszym stowarzyszeniu Przyjazna Ruda Śląska i na listach wyborczych to większość młodych, uczciwych, wykształconych i nie zmanierowanych ludzi- przed którymi przyszłość-. Tak to stowarzyszenie działa.Jeśli taki/a jesteś to zapraszam do działania.

  • hihi

    oj da się kilka razy glosować

  • Sondaże

    Drogi członku stowarzyszenia - da się zagłosować kilka razy tak jak pisałem. Swój wiek mam ale każdego dnia głosuję na swojego kandydata i mój głos zostaje wliczony. Dokładnie się zastanów zanim znowu komuś będziesz chciał/a zamydlić oczy z tymi sondażami, bo przecież ludzie nie sa głupi i sami widzą. Ja po prostu tylko napisałem prawdę. Życzę powodzenia

  • Zbigniew Szymała

    Bardzo żal mi jest mego b.biednego miasta i jego mieszkańców.Ze smutkiem,a nawet przerażeniem-jako rudzianin i zawodowiec od zarządzania-czytam wypowiedzi kandydatów,nawet nazwiska humorystycznych niektórych kandydatów. Za bezczelność uważam wystawienie kandydata przez rudzkie PO, za to co ZROBILI miastu i mieszkańcom w latach 2001-2010, oraz rudzki PiS za to czego NIE ZROBILI (obronnie) jako partia rzekomej "sprawiedliwości" w tamtych latach w obronie miasta i skatowanych mieszkańców! (jednoosobowo-skutecznie broniłem Kop.Polska-Wirek w 2003 r,przed jej likwidacją na prośbę Zw.Zawodowych i ówczesnego,b.dobrego Dyrektora Kopalni po politycznym sabotażu o likwidacji tej Kopalni Rządu p.Millera,założyłem 2 SKOM-stowarzyszenia obronne mieszkańców w 2003 i 2004 roku, przy bierności i ślepocie rudzkich partii na bezmiar patologii i krzywdy mieszkańców!) Na uwagę zasługują wypowiedzi obecnej prezydent,cyt."Byliśmy niewiarygodni dla banków,dziś mamy odzyskaną płynność finansową" oraz szalenie cenną i mądrą p.Trzcińskiego- kandydata Rodziny Rudzkiej o,cyt." zarządzaniu miastem jak przedsiębiorstwem "! (Ma pan mój menedżerski szacunek Panie Trzciński). Wypowiedż p.Sladka w tym temacie jest nieporozumieniem,niezrozumieniem,humorystyczna ,tak jak i humorystyczne,wysoce nietrafne jego hasło wyborcze ! Z żoną wielokrotnie byłem goszczony w Zameczkach w Promnicach i Swierklańcu na bankietach organizowanych przez Prezesów-Zarządy potężnych Banków,którym przez wiele lat...pożyczałem pieniądze w postaci preferencyjnych -dla moich przedsiębiorstw-depozytów/lokat terminowych !! Były te p-stwa jednymi z największych polskich ruin gosp.finansowych gdy przejmowałem w nich zarządzanie,by po roku...ogłaszać przetargi dla banków na zagospodarowanie ogromnych nadwyżek finansowych ! Ot ,był to efekt Systemu Zarządzania DEG,opracowanego przeze mnie po powrocie z USA w 1986 roku ,Systemu który pozwoliłby z Rudy w jedną kadencję uczynić gospodarczą potęgą przy bezpartyjnych,wartościowo gospodarczo radnych ! (nigdy żaden polityczny leber nie ingerował w moje zarządzanie-stąd tak piorunujące,synergiczne efekty gospodarcze miałem w zarządzaniu ! Na dziś Ruda ma tylko 2 poważnych kandydatów na prezydenta-obecną prezydent i Pana Trzcińskiego ! O tym jak mogą pomóc miastu gdy któryś z nich wygra zdecyduje wybór "ich" radnych. To wyborcy w XI/br zdecydują czy Ruda odzyska swoją szansę doganiania SETEK polskich miast,czy też będzie dalej wyni[...] miasto "rudzkie piekiełko",paranoja polityczna pseudo radnych,ignorancja gospodarcza bezpartyjnych radnych! Silny prezydent + silna wiedzą gospodarczą RM + społeczeństwo obywatelskie są już naprawdę ostatnią szansą ratowania naszego b.biednego miasta.

  • Zbigniew Szymała

    Każdemu bez wyjątku kandydatowi mieszkaniec-wyborca powinien zadać pytania : jakimi podmiotami gospodarczymi z jakimi efektami zarządzał,jakie współczynniki płynności finansowej uzyskiwał,jak realizował cauching podległych służb,w jakich Konkursach na jakie stanowiska startował z jakimi efektami? Jakie ma wyższe wykształcenie kierunkowe,jaki zawód wykonuje? W jakich Seminariach doszkoleniowych w kraju i na świecie uczestniczył ? Wyeliminowało by to paru humorystycznych obecnych kandydatów -sami by zrezygnowali w obawie przed kompromitacją ! Program kandydatowi może opracować profesjonalista,zrealizować najlepszy nawet Program może jednak już tylko profesjonalista. Anonimowy Kochłowiczanin pyta dlaczego nie ma mnie wśród kandydatów na prezydenta,na radnego! Bo nie dojrzało do tego miasto,nie dojrzeli kandydaci na prezydentów ! POWAZNY kandydat nie tylko dba o swój interes lecz i o SILNYCH swoich radnych ! Inaczej miasto straci 4 lata,on zaś przypłaci to swoim zdrowiem (przykład patologii ostatnia kadencja )lub nawet życiem. Dwaj kandydaci mogli mieć mnie na liście swoich radnych,nie chcieli,ot i co,mieli do tego prawo. Popełnili błąd w swej prostocie rozumowania,w swej pazernej prywatności ! Dziś być może Ruda już mogła być potęgą gospodarczą. W latach 1995-2002 miałem Kontrakt Menedżerski z 4-ma kolejnymi Wojewodami Sląskimi,zarządzałem wielozakładowym p-stwem z siedzibami zakładów na terenie 7 województw-w 1995 roku totalna RUINA RUIN ! Zwolniłem dyscyplinarnie 6 ignorantów-dyrektorów,w tym Naczelnego z Warszawy,by po ok.8 m-cach stworzyć jedno z najbogatszych państwowych przedsiębiorstw,pożyczać już Bankom przez kolejne 7 lat pieniądze,płaca załogi poszła 3,5 raza w górę,Związek Zawodowy Solidarność sam się zdelegalizował z uzasadnieniem,cyt."W tak zarządzanym przedsiębiorstwie rola związków zawodowych jest zbędna " !(drugi znany taki przypadek na świecie ) ! Ogromne kwoty przeznaczałem na pomoc dla 34 szkól (4-em z Rudy) na dożywianie dzieci z ubogich rodzin na terenie aglomeracji,dla szpitali,klinik ,Domów Dziecka ! Zgłosili się też do mnie po sponsoring dwaj panowie z Rudy : młody,bardzo zdolny lekarz o sfinansowanie mu stażu lekarskiego w Szwajcarii oraz dyrygent orkiestry rudzkiej o dofinansowanie do wylotu orkiestry do Chin w kwocie 5 tys.zł z moim wówczas udziałem w grupie (leciała tam też p.Pietraszewska z PO ). Jako ETYK dofinansowałem oczywiście staż młodego lekarza ! Dziś jest wybitnym Profesorem w Klinice MSWiA w Warszawie ! Gdybym wybrał drugą opcję...dziś może zarządzał bym Rudą,ta byłaby potęgą-faktycznie ma taki potencjał i uzyskanie tego dla zawodowca jest b.proste ! Problemem Rudy jest fakt,iż o prezydenturę ubiegają się ci co chcą,nie zaś ci co powinni ! Bardzo żal mi jest mego miasta i mieszkańców !!

  • Kochłowiczanin

    Dlaczego TAAAK wielkiego Pana Szymały nie ma na liście kandydatów na prezydenta, czy na radnego?

  • litrat

    Panie Szymała niech Pan już nie tworzy "sobie, a muzom..."

  • statystyk

    Panie Jurku trzymam kciuki za koalicję stowarzyszenia i pani Dziedzic. jak ktoś napisał to Wy doprowadzicie do rozkwitu naszego miasta. To Pan i Pani Dziedzic a nie odwrotnie. Trzymam za Was kciuki.

  • targowiczanin

    Fajna grupę tworzycie. Dzisiaj w Halembie na targu zmobilizowaliście mnie do pójścia na wybory. Fajnymi ludźmi się Pan otacza!!! Są mili i bardzo rozmowni. Idźcie w długą a ja z Wami.

  • target

    DzisiajmiałemprzyjemnośćzPanemporozmawiaćw NowymBytomiu.GłosujęnaPana

  • Chop

    Tak jest, to jest to!

  • wyborca

    Rozsądnie przemyślane odpowiedzi!

  • optymista

    Sladku trzymam kciuki. Wiem co możesz wiem co zrobisz!!!!!!!!!!!!

  • lizurit

    W otoczeniu innych jest PAN WIELKI. Gdyby byli inni nie wiem czy aż tak wielki

  • były powiec

    Panie Sladek tylko pan i pani prezydent możecie Rudę Śląskaą doprowadzić do rozkwitu

  • beata

    Rozumiem,że ma Pan Sladek wizję. Ma nadzieję,że zasady równiez choć go nie znam,ale widząc wszystko na portalach głosuję na Pana Sladka.

  • Ruda

    Kandydatów na prezydenta miasta mnóstwo, a i tak obecna prezydent pewnie znowu wygra, bo pójdą głosować tylko jej zwolennicy a reszta to oleje. Tak jak było ze Stanią. Ja obecnie poprę panią Skowronek.

  • Mieszkaniec Kokota

    Pokażcie się Rudzie Śląskiej !!!Mało Was widać,a wiem, że jesteście najlepsi i dobrze zorganizowani.Pozdrawiam kandydata na prezydenta.

  • strateg

    Zastanawiam się, dlaczego pan to wszystko powiedział.Przecież następni będą się od Pana uczyć. Chyba,że to jest jakiś plan.

12345678

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również