Wiadomości z Rudy Śląskiej

Święto rzemieślników

  • Dodano: 2016-04-15 07:45, aktualizacja: 2016-04-15 09:34
Rudzcy rzemieślnicy i przedsiębiorcy będą świętować. Na najbliższą sobotę /16 kwietnia br./ zaplanowali oni miejskie obchody Dnia Rzemieślnika. Rozpoczną się one o godz. 17.00 mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Będzie to święto m.in. piekarzy, cukierników, kucharzy, fryzjerów, kominiarzy, zegarmistrzów, mechaników i stolarzy. Część z nich jest zrzeszona w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Skupia on prawie 90 zakładów, w których naukę zawodu pobiera 240 uczniów.
Rudzcy rzemieślnicy i przedsiębiorcy stanowią o sile Rudy Śląskiej – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Cieszę się, że możemy się pochwalić dobrą współpracą na linii samorząd - rzemiosło i mogę zapewnić, że miasto robi wszystko, by zapewnić dobre warunki do rozwoju tego sektora w mieście – mówi.
Tegoroczne obchody Dnia Rzemieślnika rozpoczną się od uroczystej mszy, po której odbędzie się spotkanie okolicznościowe w restauracji "Adria".
Zapraszam wszystkich członków naszego zrzeszenia do wspólnego świętowania – mówi Grzegorz Skudlik, starszy cechu. – Będzie to również okazja do rozmów na temat obecnej sytuacji gospodarczej w mieście, miejsca rzemieślników na współczesnym rynku oraz planów cechu na najbliższy czas – zapowiada.
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej jest organizacją samorządu gospodarczego, integrującą i reprezentującą środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Priorytetem jego działalności jest troska o powstrzymanie niekorzystnych tendencji w szkolnictwie zawodowym.
Rzemieślnicy muszą zadbać o kształcenie swoich następców – podkreśla Grzegorz Skudlik. - Dlatego szczególnie promujemy „dualny” system nauczania, jako najefektywniejszą formę szkolnictwa zawodowego. Polega on na nauczaniu teoretycznym w szkole zawodowej i praktycznym, bezpośrednio u przedsiębiorcy czy rzemieślnika. Nauka zawodu w kontakcie z klientem i pod potrzeby klienta przynosi najbardziej satysfakcjonujące efekty – tłumaczy.
Obecnie rudzki cech zrzesza 87 zakładów. 81 z nich prowadzi praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz.
 
 
 
W tym roku w zakładach zrzeszonych w rudzkim cechu naukę zawodu pobiera łącznie 240 uczniów szkół zawodowych. W roku szkolnym 2015/2016 w zrzeszeniu podpisano 85 nowych umów o praktyczną naukę zawodu, notując spadek o około 25% w stosunku do lat poprzednich. Utrzymanie się tej tendencji może w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na lokalny rynek pracy.
Cech stale zabiega o powiększenie grona swoich członków, szczególnie o młode pokolenie rzemieślników i przedsiębiorców – zaznacza Grzegorz Skudlik. - Staramy się również ciągle udoskonalać kanały przepływu informacji, tej wewnętrznej, ale i zewnętrznej. Uhonorowanie naszej organizacji przez Marszałka Województwa Śląskiego Złotą Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego jest dla nas powodem do satysfakcji, ale również zobowiązaniem do pracy na rzecz środowiska rzemieślników i przedsiębiorców, na rzecz rozwoju gospodarczego naszego miasta – podsumowuje starszy cechu.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • leśne ruchadło

    Wszystkiego najlepszego dobrym rzemieślnikom!!! Niech was strzeże od cwanych przedsiębiorców którzy tylko wykorzystać ucznia, pracownika potrafią!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.