Wiadomości z Rudy Śląskiej

Świętujmy razem niepodległość!

 • Dodano: 2017-11-09 08:15, aktualizacja: 2017-11-09 06:41

Największą żywą kokardę narodową w kraju chcą utworzyć mieszkańcy Rudy Śląskiej. W ten sposób będą świętować Dzień Niepodległości.

Kokarda zostanie zgłoszona do biura rekordów Polski. Biało-czerwony wzór zostanie utworzony 11 listopada br. o godz. 11.30 na rynku miejskim. Udział w wydarzeniu może wziąć każdy, kto przyjdzie w tym dniu na pl. Jana Pawła II. To jednak nie koniec atrakcji. Dodatkowo w rudzkim Aquadromie zostanie zorganizowana sztafeta niepodległościowa, której uczestnicy przepłyną 1918 długości basenu, a w lasach w Halembie odbędzie się impreza dla biegaczy.

W ten sposób chcemy rozpocząć rudzkie obchody Roku Niepodległości, który zostanie w naszym mieście zainaugurowany 11 listopada 2017 r., a zakończony 11 listopada 2018 r., czyli dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Wspólne świętowanie

Uroczystości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu. Po jej zakończeniu na rynku zostanie zorganizowany piknik profilaktyczny. Rozpocznie się on o godz. 11.15 występem orkiestry dętej KWK „Pokój”.

Weź udział w rekordzie Polski!

O godz. 11.30 mieszkańcy zgromadzeni na rynku zaczną ustawiać się do żywej kokardy narodowej.

Wyznaczymy na rynku dwa okręgi, w których zostaną ustawieni mieszkańcy. Osoby w okręgu wewnętrznym otrzymają białe balony, a w okręgu zewnętrznym czerwone. Całość będzie filmowana z góry dronem, dzięki czemu widoczny będzie efekt biało-czerwonej rozety. Specjalnie na tę okazję przygotujemy dwa tysiące balonów z helem, które na zakończenie wypuścimy w powietrze  – tłumaczy Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Piknik na rynku

Następnie, ok. godz. 12.00, na Placu Jana Pawła II odbędą się występy artystyczne. Z programem patriotycznym wystąpi Teatr „Pierro” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, czyli z tzw. „Morcinka”. Na scenie zaprezentuje się także rudzka szkoła muzyczna. Dla uczestników imprezy zostanie przygotowana darmowa grochówka.

Sztafeta w Aquadromie

W obchody Dnia Niepodległości włącza się również rudzki Aquadrom. Zostanie tam zorganizowana sztafeta niepodległościowa, której uczestnicy przepłyną 1918 długości basenu. Szacuje się, iż potrwa to od 3 do 5 godzin. Sztafeta wystartuje o godz. 9.00. Będzie się odbywała w Strefie Sportu na czterech torach - na 2 torach basenu sportowego o długości 25 m oraz dwóch torach basenu z ruchomym dnem o długości 20 m.

Sztafeta została zaplanowana jako wydarzenie otwarte dla mieszkańców Rudy Śląskiej i okolicznych miast, których serdecznie zapraszamy do rodzinnych zmagań – mówi Marta Malik, wiceprezes Aquadromu. - Oznacza to, że płynąć mogą zarówno osoby dorosłe jak i dzieci, nawet te słabiej pływające, korzystające z przyborów pływackich typu rurki piankowe zwane popularnie „makaronami”, rękawki i innych dmuchańców - dodaje.

Poza tym bazą sztafety będą profesjonalni pływacy, m.in. z rudzkich klubów pływackich, którzy zostali zaproszeni do udziału w projekcie.

Chętni do udziału w sztafecie są proszeni o zgłaszanie swojego uczestnictwa mailowo na adres: marketing@aquadrom.pl. Dokonując wpisu należy podać imię i nazwisko, wiek, stopień zaawansowania w pływaniu (czy z akcesoriami pływackimi czy bez), deklarowany dystans do pokonania, a także numer telefonu. Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest podpisanie stosownych dokumentów (regulaminu, oświadczenia o stanie zdrowia oraz zgody na wykorzystanie wizerunku) dostępnych w Biurze Sztafety, które zostanie otwarte w dniu wydarzenia w aquadromowym Biurze Obsługi Klienta o godzinie 8.30. Każdy uczestnik niepodległościowej sztafety pływackiej otrzyma czepek z logo Aquadromu oraz pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Biegi Niepodległości

W lasach halembskich również będzie można świętować 11 listopada na sportowo. Zostaną tam zorganizowane XXIV Biegi Niepodległości. Bieg główny na 12 km rozpocznie się o godz. 12:00. Na ten dystans jeszcze do końca października można zapisywać się przez Internet. Do tego czasu obowiązuje opłata 25 zł. Ci, którzy nie zdążą albo zdecydują się na udział po tym terminie, będą mogli zapisać się na miejscu w dniu zawodów. Wpisowe będzie wynosiło wtedy 40 zł. Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostaną na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy powinni mieć skończone 16 lat.

Ograniczenia wiekowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego, który odbędzie się na dystansie 4 km. Wystartuje on o godz. 11:00. O tej porze na trasę wyruszą też amatorzy Nordic Walking. Do udziału w tych kategoriach zapisać się będzie można na miejscu w godzinach od 9:00 do 10:50. Osoby do lat 18 muszą przedłożyć przy zapisach oświadczenie rodziców lub opiekunów o zgodzie na udział w biegu.  Więcej informacji oraz regulamin zawodów na stronie http://www.mosir.rsl.pl/.

Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS „Pogoń" Ruda Śląska. Zależy nam na tym, żeby ta inicjatywa była kontynuowana, po pierwsze z uwagi na jej sportowy i patriotyczny charakter, a po drugie z szacunku dla jej pomysłodawcy – tłumaczy Zygmunt Grzybek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.

100 imprez na 100-lecie niepodległości

W Rudzie Śląskiej w obchody roku jubileuszowego włączyły się m.in. placówki oświatowe, instytucje kultury i sportu czy stowarzyszenia.

Napłynęło już do nas wiele ciekawych propozycji, a wciąż jeszcze można zgłaszać swoje inicjatywy – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko. – Przez cały rok będziemy promować wydarzenia związane z szeroko pojętym patriotyzmem. Nie chcemy ograniczać się tylko do jednego dnia świętowania, bo dzień 11 listopada 1918 roku był jedną z najważniejszych dat w całej historii Polski – dodaje.

Wywieśmy flagi!

Jak co roku z okazji 11 listopada w całej Rudzie Śląskiej zostaną wywieszone biało-czerwone flagi. Władze miasta zachęcają, by również mieszkańcy w ten sposób uczcili to święto.

W dniu tej wspaniałej rocznicy powinna przepełniać nas autentyczna duma, że żyjemy w suwerennym kraju. Swoją radość możemy okazać poprzez proste gesty, takie jak uczestnictwo w patriotycznych uroczystościach i imprezach, wywieszenie biało-czerwonej flagi lub przypięcie do piersi kokardy w barwach narodowych. Mam nadzieję, że 11 listopada każdy z nas zamanifestuje obywatelską wspólnotę i miłość do Ojczyzny – apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.

Świętujmy razem niepodległość!

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • czterdziestolatka

  Jak Święto to powinno ,byc na kazdym oknem Nasza Piękana Flaga!Powinno być obowiazkowe!

 • Papus

  Pomyliło ci sie z bożym ciałem Halino. Mizesz juz wycinać wzorki na okno.

 • Antypis

  Moja miłość do ojczyzny objawia sie tym ze płacę podatki i szanuję przyrodę, nie muszę wywieszać flag i robić kokard. Nie muszę święta niepodległości zaczynać od mszy w kościele. 11 listopada bede grabić liście w ogrodzie. A Wy prawdziwi patrioci bawcie sie dobrze i uśmiechajcie sie miło jak bedą robić zdjęcia.

 • Kasia

  Patriotyzm na pokaz, a kupy po psie nikt nie sprząta. Dziękuje za takie akcje. Nie skorzystam.

 • Godula

  Dobre pomysły. Nie patrzeć na tych co tego nie czują.

 • Autonomia dla Śląska!!!

  Niy Niymiec, Niy Polok ino Ślonzok!!! Ci co flagi wywieszaja niych pomyslom!!!

  • Autonomia dla Śląska!!!
   2017-11-01 15:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Patriot

  Jestesmy z Śląska ale najważniejsza jest Polska

 • ewald

  ta niepodległość slązakom akurat potrzebna była jak świni siodło.tylko nas wycyckali jak cytrynę.

 • Janina

  Nie ordery ani kwiaty, pompa i balony ale świadomość własnej postawy, zasypianie bez poczucia wstydu, radość, że ma się ..., niezłomność to zaszczyt i radość. Może kiedyś docenią takie właśnie walory.Pozdrawiam Ślązaków

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.