Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Syreny upamiętnią 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

 • Dodano: 2018-08-01 09:30

Dzisiaj 1 sierpnia obchodzimy 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej zaapelował do władz polskich miast o włączenie się do akcji upamiętnienia tego dnia. Ruda Śląska odpowiedziała pozytywnie na ten apel. Miejskie syreny będą wyły przez trzy minuty.

- Uczcijmy pamięć Powstania Warszawskiego w środę, 1 sierpnia 2018. O godzinie 17:00, gdy w całej Polsce zawyją syreny, zatrzymajmy się i uczcijmy chwilą ciszy tych, którzy walczyli za naszą wolność – możemy przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

O godz. 17:00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach treningu syreny alarmowe w Rudzie Śląskiej emitować będą - dźwięk ciągły trwający trzy minuty oznaczający odwołanie alarmu.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza również do uczestniczenia w uroczystościach, które odbędą się w Katowicach.

 • 1 sierpnia 2018 – projekcja filmu: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, scen. i reż. Ireneusz Dobrowolski, (Przystanek Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. św. Jana 10, III piętro, godz. 12.00). Wstęp wolny!
 • 1 sierpnia 2018 – Godzina „W” na katowickim rynku. Śląski Hufiec ZHP zaprasza o godz. 16.45, pod Pomnik Harcerzy w Katowicach na uroczystość upamiętniającą 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Przypomnijmy 1 sierpnia 1944 r., gdy wybiła „Godzina W”, żołnierze Armii Krajowej stanęli do nierównego boju o oswobodzenie Warszawy, walcząc o niepodległość całego kraju. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości.

Syreny upamiętnią 74. rocznicę Powstania Warszawskiego

Komentarze (19)    dodaj komentarz »

 • Sebix

  Upamiętnienie powstania jest tutaj tylko tłem. To jest przede wszystkim ogólnopolski test systemu wczesnego ostrzegania.

 • Iks

  Pogięło was??? Powstanie Warszawskie ma w nazwie "warszawskie", bo było w Warszawie, a nie dlatego że dotyczyło Warszawy! Powstańcy walczyli o uniknięcie sowieckiej władzy w całej Polsce, nie tylko w Warszawie, więc walczyli również dla (za) nas. Całe powstanie miało trwać kilka dni. Niestety nie przewidzieli perfidii Stalina. Błędnie założyli, że ZSRR to cywilizowany kraj...

 • smutny harcerz

  widzę tutaj głos wołający na pustyni. Niestety wielu oberwało rykoszetem i kilkadziesiąt lat indoktrynacji przełożyło się na beznadziejną ignorancję. To smutne. Cześć i chwała bohaterom!

 • Alfa

  Jak chcieli uniknąć sowieckiej władzy,to w czym ich Stalin zawiódł ?!Liczyli na pomoc sowietów i chcieli uniknąć ich władzy ? Gdzie tu logika ? IKS powinieneś się nazywać ZET.

 • krecha

  Smutne jest to,że nieznajomość historii, brak empatii jest tak powszechna. Jak wam nie wstyd. Możecie nienawidzić warszawki, ale Powstańców? To już przesada. Obyście nigdy nie byli oceniani jako nic nieznaczące osoby.

 • historyk

  twoja nieznajomość historii poraża, poczytaj, poszukaj, a potem się wypowiadaj.

 • n4u

  Dokładnie, przede wszystkim jesteśmy na śląsku i to powstania śląskie powinny być upamiętniane. Pomijając już nawet fakt braku jakichkolwiek efektów warszawskieg.

 • weronika

  jakie miasto tacy ludzie - aż mi wstyd

 • tomtom

  pewnie,że wstydlogika ryla

 • Nowok

  Ciekawe że te syreny nie wyją jak są rocznice Powstań Śląskich co warszawka się nie godzi na to? albo nie wiecie kiedy są te rocznice. .

 • elwer-leber

  Nie wyjom bo sztrom drogi,jasne hanys ino sie piskac morzesz.

 • konder

  Jak na to patrzę to widać że tych powstańców jest z roku na rok więcej i są coraz młodsi to ile oni mieli po 3 lata jak walczyli karabiny byli od nich większe. A tak na marginesie nic nie wywalczyli. .

 • RSL

  Co ci powstańcy dobrego zrobili przez nich zginęło 200 tys cywilów nie związanych z tymi gierkami i zabawą młodzieży w wojsko a na dodatek zniszczyli przez nich Warszawę oni powinni dostać rachunki z całego kraju za odbudowę stolicy.

 • AK

  Co to nas obchodzi niech sobie w Wawie powyją jak ją sobie zniszczyli na własne żądanie bawiące się dzieciaki w wojsko.

 • Mieszkanka

  Serio? O bezsensownym powstaniu warszawskim, które nic nie dało pozytywnego, a jedynie same szkody to wszyscy pamiętają? A co z powstaniami śląskimi? Były 3 powstania, które coś dały. Do tego mam upamiętniać ich wyczyn, a za chwile usłyszeć jak dyskryminują górników, którzy odbudowali warszawke? O nie nie. O 17 nie zatrzymam się, mam gdzieś to co państwo mi mówi co mam robić.

 • majk

  efektowne samobjstwo to było. tyle.

 • Walter z Fryny

  Moj father już walył soboty i niydziele na stolca

 • majk

  a jak rocznica powstan Śląskich też beda syreny??????

 • ja

  ta, głównie w stolicy...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.