Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szef MZ o szczepieniach: fundamentalne założenia to wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność

  • Dodano: 2020-12-08 10:45

Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność – to są fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na wtorkowej konferencji prasowej minister Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk przedstawili projekt narodowej strategii szczepień.

Minister, przedstawiając założenia strategii, podkreślał wagę takich wartości, jak: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność szczepień. 

- To są fundamentalne założenia, kore pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia – wskazał. - Wiedza jest w tym procesie najważniejsza, ponieważ tylko wiedza daje możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących zaszczepienia się. Dlatego rolą państwa, administracji i urzędników państwowych, rolą autorytetów profesorskich, ekspertów, jest podjęcie roli przekonywania do szczepienia, ale przekonywania na podstawie rzeczowych argumentów, które znajdują potwierdzenie w dorobku naukowym, które wszyscy będziemy mogli uznawać za obiektywne – powiedział.

Niedzielski poinformował, że planowane jest nie tylko prowadzenie kampanii medialnych o szczepieniach, ale również utworzenie specjalnego serwisu na ten temat. Minister wskazał, że znajdą się tam informacje m.in. o rodzajach szczepień i przeciwwskazaniach. Uruchomiona zostanie również specjalna infolinia.

Minister zapewnił, że bezpieczeństwo szczepień jest "absolutnym priorytetem".

- Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, to my jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo w bardzo różnych wymiarach. Gwarancja bezpieczeństwa dotyczy przede wszystkim procesu dopuszczenia leku do obrotu. Proszę pamiętać, że obowiązują tutaj również standardowe procedury dopuszczania, które oczywiście mają wymiar europejski, ponieważ jesteśmy członkiem Unii. Te procedury również odbywają się z naszym udziałem, to znaczy, że w ciałach europejskich, które będą decydowały o dopuszczeniu do obrotu, pracują Polacy, my mamy informacje przekazywane na bieżąco – powiedział.

Jak zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk, celem Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19 jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacji.

-To jest największe i kluczowe wyzwanie dla Polski w przyszłym roku - oświadczył we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk wskazał, że prezentowany projekt ma szczegółowo opisać wszystkie procesy, zebrać maksimum informacji, które są związane z programem szczepień.

Minister przedstawił też główne cele "wynikające z tego zasadniczego". 

- Po pierwsze naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Po drugie tych szczepionek musi być w wystarczającej ilości - wskazał.

Dworczyk dodał, że cała operacja musi być przeprowadzona w najkrótszym możliwym czasie. 

- Tak, żeby to było bezpieczne, ale ten czas musi być jak najkrótszy. To szalenie duże wyzwanie od strony logistyki, organizacji - zaznaczył.

Po czwarte - kontynuował - szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne. 

- I po szóste musimy zorganizować cały proces tak, żeby był przyjazny dla obywatela. Żeby punkty szczepień były łatwo dostępne - podkreślił Dworczyk. 

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • ehh

    bardzo się dziwię tym osobom które na stronach takich jak ta, FB czy innych social mediach fanatycznie namawiają ludzi by się nie szczepili i straszą szczepionką. Naprawdę jesteście pewni w 100% że jest to niebezpieczne ? Macie jakieś kilkanaście lat pracy naukowej ? Jakieś tytuły naukowe ? Znacie osobiście jakiegoś profesora z zakresu wirusologii czy immunologii ? A co jeśli się okaże że szczepionka jest bezpieczna i np dzięki waszej "poradzie" ktoś się nie zaszczepił, zachorował na COVID i UMARŁ?Weźmiecie za to pełna odpowiedzialność czy cicho w domu przemilczycie ? Można mieć swoje obawy, można się bać ale po co straszyć innych i namawiać do wspólnej paniki ? Uświadomcie to sobie że te wasze działania mogą naprawdę doprowadzić do czyjejś śmierci. W Polsce codziennie ostatnio umiera setki osób na COVID i może jakby szczepionka była wcześniej to by dalej żyli. Wiem, że najbardziej krzyczą co co albo się najbardziej boja albo są młodzi i ich to zagrożenie nie dotyczy. Ale pomyślcie o swoich rodzicach, dziadkach, i znajomych którzy mogą nie mieć tyle szczęścia a posłuchają was i się ze strachu nie zaszczepią. ZASTANÓWCIE SIĘ czy naprawę chcecie odpowiadać przed swoim sumieniem za czyjeś życie. Zostawcie swoje fobie dla siebie.

  • Eliza

    Społeczeństwo wreszcie będzie mogło się przekonać na własnej osobie do czego doprowadzi zadeklarowana nie przetestowana dawka z wysokim ryzykiem bez odpowiedzialności za utratę zdrowia lub życia .

  • Głomb

    { UWAGA } EPIDEMICZNY HOLOCAUST

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.