Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szpital odnosi się do piątkowej manifestacji obrony życia

 • Dodano: 2016-02-03 10:30, aktualizacja: 2016-02-03 14:56

W poprzedni piątek pod Szpitalem Miejskim w Rudzie Śląskiej-Goduli miała miejsce manifestacja ws. obrony życia. Fundacja "PRO-Prawo do życia" zarzuca szpitalowi dokonywanie zabójstw dzieci nienarodzonych. Zapytaliśmy zarząd szpitala o zdanie w tej sprawie.

W piątkowe popołudnie pod godulskim szpitalem organizatorzy akcji "Szpitale bez aborterów" zorganizowali akcję protestacyjną, podczas której głosili, że w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej w latach 2010-2015 wykonano 481 zabiegów pozbawiających życia nienarodzone dzieci z powodu ich wykrytej choroby czy upośledzenia.

"Obrońcy życia" zapalili pod szpitalem znicze w geście pamięci o nienarodzonych dzieciach, głosili hasła i zapraszali mieszkańców do wsparcia akcji. Rozstawili też bannery pokazujące sprzeciw wobec aborcji. Członkowie zarządu ani obsługi szpitala nie wyszli do protestujących, aby przedstawić stanowisko placówki w tym temacie. My prosimy więc Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej już po przeprowadzonej akcji o wypowiedź. Poniżej przedstawiamy stanowisko rudzkiej lecznicy:

Barbara Pilocik: Jak szpital odniesie się do zorganizowanej akcji i haseł, które propagowali organizatorzy akcji "Szpitale bez aborterów”? Chodzi o oskarżenia w stronę szpitala o przerywanie życia niewinnych dzieci.

Zarząd Szpitala: Uważamy, że tego typu pikiety powinny być przeprowadzane w miejscu stanowienia prawa a nie jego stosowania.
 
Według organizatorów protestu w rudzkim szpitalu od kwietnia 2010 do listopada 2015 dokonano 481 zabiegów przerwania ciąży. Czy szpital zgadza się z tą liczbą i co ona rzeczywiście oznacza?
 
Informujemy, że w okresie kwietnia 2010 – listopada 2015 w tut. Szpitalu wykonano 481 przerwań ciąży zgodnie z postanowieniami art. 4a ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który stanowi:
 
Art.  4a.
1.  Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:
1)  ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
2)  badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej  jego życiu.
 
Proszę przedstawić czytelnikom w skrócie zasady, według których postępuje się w tych trudnych momentach. Do kogo należy ostateczna decyzja? Kto bierze udział w całej procedurze poprzedzającej zabieg?
 
Każdy przypadek przerwania ciąży jest traktowany indywidualnie i poprzedzony szczegółową weryfikacją potwierdzającą problem ciężkiej i nieodwracalnej wady/choroby płodu. Procedury wykonywane są m.in. zgodnie z postanowieniami ww. ustawy za pisemną zgodą rodziców, która każdorazowo jest uzyskiwana po konsultacji ze specjalistą położnictwa i ginekologii oraz rozmowie z psychologiem, w czasie której matka jest informowana i ma możliwość wyboru odnośnie dalszego postępowania medycznego. Ostateczna decyzja należy do matki. Przerwanie ciąży może być dokonane w sytuacjach ściśle określonych w ustawie.
 
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że Rudzka Perinatologia, którą tworzą m.in. posiadające najwyższy III st. referencyjności Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Oddział Neonatologiczny należy do wiodących w kraju ośrodków zajmujących się ratowaniem zdrowia i życia oraz opieką nad matką i jej dzieckiem w okresie ciąży i po porodzie.
 
Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat około 60 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 - 120 dzieci poniżej 1500 g.  Najmniejsze dziecko urodzone w tym roku miało 415 g, a najmłodsze urodziło się w 23 tygodniu ciąży. Dzięki rudzkim specjalistom z dziedziny położnictwa i ginekologii oraz neonatologii i wysokiej klasy sprzętowi takie dzieci mają coraz większe szanse na przeżycie.  Dlatego do szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej trafiają pacjentki z całej Polski.
 
Dziękuję za odpowiedź.
 
Dziękujemy.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (29)    dodaj komentarz »

 • ZEFEL

  MYŚLĘ ŻE NIE BYŁOBY TAK ABSURDALNYCH DEMONSTRACJI GDYBY W------O " W TEDY " POMYSŁODAWCÓW TAKICH DEMONSTRACJI...!!!

 • Axel

  Szkoda że najmniej do powiedzenia mają Ci którzy zostali "wyskrobani".

 • ola

  W tv jest dosc pokazywanych chorych dzieci ktore musza prosić ludzi o pomoc na leczenie i operacje ktore niejednokrotnie sa wykonywane za granica.Kto pomyslał o rodzicach takich chorych dzieci ktorzy musza sie zmagać z tragedią.Dlaczego rzad zamiast wspomagac takie dzieci zmusza je na cierpienie i nie oferuje pomocy wzamian za te 500 zl.Ludzie lubia oceniać innych ale nie siebie.

 • Ania

  Lepiej pomóc tym dzieciom, które już są na tym świecie i potrzebują wsparcia z różnych powodów, niż sprowadzać na ten świat następne, które albo będą skazane na krótkie życie w cierpieniu, albo na beznadziejną wegetację. Czasem nie da się wszystkiego przewidzieć, to fakt i różne rzeczy się zdarzają. Dziecko zdrowe nagle zaczyna chorować, albo urodzi się wcześniak, który potem wymaga rehabilitacji, to są rzeczy. na które nie mamy wpływu. Ale w dzisiejszych czasach, przy takich możliwościach jakie dziś są świadomie sprowadzać na świat tragicznie i beznadziejnie chore dziecko mówiąc przy tym, że to dar boży to szczyt głupoty. Nie chodzi też o to, by dokonywać aborcji tak po prostu, z wygody, albo dlatego, że się "Wpadło". Trochę rozsądku a mniej bezsensownego jazgotu

 • trre

  Kuźwa obrońcy życia. Tyle jest dzieci głodujących , tyle sierot na świecie a ci zamiast im pomagać robią festyn pod szpitalem. Zrozumcie że życie to ciągła walka o przetrwanie. Zamiast w bezsensowny pikietować paląc znicze pod szpitalem zapalcie promyk nadziei dla dzieci dotkniętych glodem czy samotnością.Czasami mam wrażenie że człowiek probuje być "ponad inteligentny" działając ponad logiką.

 • janka

  A tam wiekszosc chlopow byla.Ktory z nich byl w ciazy,ktory zmagalsie z troska i zmartwieniamy,ktory nosil dziecko pod sercem ktore po urodzeniu umarlo....

 • zofka

  Chłopy i mohery, średnia wieku 55

 • Ania

  No tak, ci wszyscy chorzy na ZESPÓŁ a nie system downa na pewno będą bardzo szczęśliwi jak ich rodziców zabraknie. I nie chodzi tu o samotność, ale o miłość, troskę i opiekę. Jaki procent tych dzieci jest w stanie samodzielnie żyć i o sobie decydować? Nie piszę o sobie, mam zdrowe dzieci na szczęście ale poroniłam 3 razy i za każdym razem robiłam badania prenatalne. I gdyby się okazało, że mam mieć POWAŻNIE chore dziecko (nie chodzi mi tu o jakieś wady, które umożliwiają samodzielne życie, lub które da się leczyć) to bym ciążę usunęła, bo nie miałabym serca skazywać dziecka na takie życie. Nie ważne co się mówi, to żadne życie nie jest. A wy sami chcecie z siebie zrobić bohaterów cierpiętników o wielkim sercu, którzy to mają takie ciężkie życie opiekując się takimi dziećmi i mówiąc, że dzieci są szczęśliwe bo się uśmiechają i mrugają oczami.To zamieńcie się z nimi na to życie...tak powiecie, że oczywiście chętnie, choć większość wolałaby się przenieść na drugą stronę. Problem w tym, że głośne przyznanie się do tego nie jest poprawne i skazane na krytykę.

 • syc

  Aniu popatrz jaka ty jesteś głupia , ktoś cię skazał na takie zycie i jesteś szczęśliwa jak domniemam.Dlaczego ty chcesz odbierać komuś to prawo ? Dlaczego uważasz że to zycie jest tak ciężkie z opieką takiego dziecka.Zobacz sobie Dawida Spałka z Rudy i jego rodziców.Zobacz ten profil i klupnij sobie w ten głupi łeb, bo to co piszesz to twoje wyobrażenie świata. To że tobie ciężko się opiekować chorym, to nie znaczy że komuś innemu też byłoby źle. 3 poronienia - to wynik wad wrodzonych czy stosowanych tabletek anty ? Bo pewną regułą jest wpieprzanie tabletek anty aż wąsy urosną, a potem po 30-tce staranie się o dziecko i poronienia. Takie osoby zazwyczaj mają określone poglądy.

 • ja

  a co ty wiesz o Dawidku? Tam akurat komplikacje były przy porodzie, więc nie pisz jak goowno wiesz.

 • matka

  SYC - to ty się będziesz opiekował tym chorym - np. z wodogłowiem, dzieckiem?? Czy jego matka? Kto ci dał prawo do rozporządzania życiem matki tego dziecka?Jak chcesz to sobie miej tyle chorych dzieci ile chcesz ale nie mów za kogoś!

 • Ania

  NA Dawidka i jego problemy rodzice nie mieli wpływu, urodził się za wcześnie, przeżył i tylko dlatego potrzebuje rehabilitacji itp. A ja mówię o przypadkach, kiedy wiadomo, że dziecko będzie chore i niezdolne do życia. Tak jak w przypadku aborcji, której odmówił Kazan. Dziecko się urodziło, żyło krótko w bólu, zmarło i tak skazując na cierpienie rodziców. Faktycznie, super sprawa :/ A skąd ty możesz wiedzieć co naprawdę czuje takie dziecko, skoro kontakt z nim jest prawie lub całkowicie niemożliwy? Zamień się z nim, a potem się wypowiadaj. Gdybym ja miała możliwość zamienić się i sprawdzić jak to jest naprawdę, skorzystałabym po to, by ewentualnie przyznać, że się myliłam lub nie. A profil Dawidka śledzę. G...o o mnie wiesz i o moich poglądach, nie brałam tabletek anty i nie urodziłam dzieci po 30 więc się odczep, ty pewnie jesteś z tych co to mówią, że in vitro generuje wady wrodzone itd.

 • syc

  Chciałabyś się zamienić aby zobaczyć jak to jest , wie Pani jak to brzmi ? jak zwątpienie w swoje poglądy, jak nie ufność swym myślom.Skąd Pani wie że dziecko cierpiało ? Ja cierpię jak dostanę 6 tys. wypłaty , inny cierpi jak dostanie 1500 zł . Miara cierpienia jest różna i na pewno Pani o tym nie decyduje. Pani nie może się mianować kreatorem przyrody i osądzać jej prawa, bo wg praw natury Pani żyje. Łyk piołunu i na studia.

 • jozek

  Chłopie - skoro tak cenisz prawa przyrody to do lekarza nie chodzisz? Z medycyny współczesnej nie korzystasz?

 • Ania

  Studia skończyłam 10 lat temu jakbyś chciał wiedzieć, a prawo natury kiedyś było takie, że słabsze osobniki umierały i tyle. Teraz człowiek za bardzo w to ingeruje i pozwala się żyć takim dzieciom, które kiedyś wedle prawa natury nie miałyby szansy przeżyć.

 • syc

  "SYC - to ty się będziesz opiekował tym chorym - np. z wodogłowiem, dzieckiem?? Czy jego matka? Kto ci dał prawo do rozporządzania życiem matki tego dziecka?"Czy wy widzicie co piszecie ?to jest absolutna sprzeczność, bo wy chcecie decydować o lasach tego dziecka i wmówić matce by go zabiła."Teraz człowiek za bardzo w to ingeruje i pozwala się żyć takim dzieciom"Pani poglądy są rodem z "kafausu" czyli człowiek za dużo ingeruje , i jest Pani za aborcją? A aborcja to nie ingerencja w naturę ? Pani widzę chciałaby zabić każde chore dziecko, może warto samemu pomyśleć o swej nienawiści, czy warto to jeszcze leczyć?Niech Pani poczyta sobie o aborcjach i eugenice. Trochę konsekwencji w poglądach, wyłączyć telewizor i samemu ciutek pomyśleć."Chłopie - skoro tak cenisz prawa przyrody to do lekarza nie chodzisz? Z medycyny współczesnej nie korzystasz"Zna Pan prawa Eugeniki ? Pana myslenie jest czarno- białe czyli analogicznie - jak krytykuję Platformę , to znaczy że słucham Rydzyka.

 • Ania

  Aha i pewnie zaraz wyjedziesz tu z holokaustem i innymi tego typu sprawami, które nijak się mają do tego, czy kobieta ma prawo decydować, czy chce mieć chore dziecko i przez całe życie patrzeć na jego mękę i żebrać o pomoc w tym naszym pop...kraju, czekać w kolejkach do specjalistów, rehabilitantów lub płacić grubą kasę za prywatne wizyty czy nie, więc sobie daruj człowieku.

 • Ania

  Weź ty już człowieku zamilknij lepiej bo słuchać cię nie można.Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia o aborcji zawsze mają mężczyźni, którzy absolutnie nie mają o tym pojęcia i ich to nie dotyczy. A kobiety to mają być tylko inkubatorami i nie mogą decydować o sobie? Nic nie wiesz o ciąży i tym wszystkim, nie możesz wiedzieć, co się z kobietą wtedy dzieje, nie ty rodzisz i nie ty się opiekujesz dzieckiem. Nic mnie tak nie wkurza jak facet, który ma czelność wypowiadać się czy kobiecie wolno dokonać aborcji czy nie. Więc zmilcz już chłopie i nie kompromituj się więcej. A co do eugeniki...pozytywna eugenika zachęca do reprodukowania osobników najlepszych a negatywna zniechęca do reprodukowania osobników mniej wartościowych. To w skrócie system poglądów, który zakłada doskonalenie cech dziedzicznych i ograniczenie tych ujemnych. I nijak się to ma do tego co piszesz. I co ma to tego kaufhaus?

 • sycyl

  Ania Szkoda że twoja matka nie miała takich poglądów, byłoby o jeden głupi komentarz mniej. Może fundujmy eutanazję chorym na system downa i innym , którzy mogą poczuć się samotni po śmierci rodziców

 • hanys

  po tym systemie downa to zaroz poznać żeś je gupi jak but :)

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.