Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sztafeta do Gdyni wystartowała

 • Dodano: 2017-06-09 11:00, aktualizacja: 2017-06-09 15:13

10 mieszkańców Śląska, a wśród nich 3 rodowitych Kaszubów, wyruszyło w sztafecie z Rudy Śląskiej do Gdyni. W ten sposób uczczą 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wezwał Kaszubów do zachowania ich języka i kultury. Nam, mieszkańcom Śląska, ta idea jest szczególnie bliska - podkreśla August Jakubik, organizator sztafety.

Biegacze trasę nad morze planują pokonać w ciągu 3 dni. W tym czasie pokonają w sumie 570 km. Na co dzień wszyscy sportowcy trenują w rudzkim klubie TKKF Jastrząb.

W sztafecie biegowej bierze udział 10 zawodników Klubu Rekreacyjno Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Na co dzień pracują w wielu branżach, stąd też w składzie sztafety są zarówno nauczycielki, jak i bankowiec czy kominiarz, a nawet… wiceprezydent Rudy Śląskiej. Biegnie także dwóch emerytów górniczych, którzy po zakończeniu pracy na rudzkich kopalniach rozwijają biegowe pasje. Biegacze na trasę wyruszyli 9 czerwca spod kościoła pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie.

Start biegu poprzedziliśmy mszą świętą w kościele – mówi August Jakubik. - Metę w Gdyni po przebiegnięciu 570 km osiągniemy 11 czerwca o godzinie 14:00. Ostatnie 21 km planujemy przebiec wspólnie z miejscowymi biegaczami – dodaje.

Po wybiegnięciu z Rudy Śląskiej zawodnicy udali się w kierunku Piekar Śląskich. W drodze do Gdyni przebiegać będą m.in. przez: Kłobuck, Uniejów, Kłodawę, Włocławek, Grudziądz, Tczew i Gdańsk.

Co ciekawe, spośród uczestników biegowej wyprawy aż trójka zawodników ma kaszubski rodowód. Wśród nich jest wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Już od ponad 20 lat jestem Ślązakiem z Kaszub. Te dwa regiony są mi niezmiernie bliskie. Mają podobną historię, problemy, a ludzie stąd się wywodzący cechuje wyjątkowe przywiązanie do miejsca swojego pochodzenia – podkreśla Mejer. – Kolejną cechą wspólną Ślązaków i Kaszubów jest prawdopodobnie też zamiłowanie do sportu, stąd  pasja biegania, która połączyła biegaczy z Rudy Śląskiej i inicjatywa sztafety. W takich chwilach cieszę się, że biegam, bo dzięki temu mogę brać udział w tak niecodziennych przedsięwzięciach – dodaje.

Podczas trzech dni biegu każdy z zawodników pokonywać będzie dziennie łącznie po ok. 25 - 30 km. Do dyspozycji mają ok. 100 l wody, kilkadziesiąt litrów izotoników oraz 10 kg jedzenia. Nie zabraknie również… tabaki.

Tobaka, bo tak się nazywa po kaszubsku, to nieodłączny element wyposażenia prawdziwego Kaszuba. Co ciekawe, wśród innych regionów kraju to właśnie na Śląsku była kiedyś równie popularna, bo górnicy używali jej do oczyszczania dróg oddechowych – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Okazuje się, że oprócz wspomnienia jubileuszu wizyty Papieża Polaka w Gdyni i jego przesłania do Kaszubów rudzka sztafeta biegowa ma jeszcze jeden ciekawy wymiar.

Trasa sztafety zbliżona jest do przebiegu magistrali węglowej, czyli trasy kolejowej łączącej Górny Śląsk z Gdynią, której długość wynosi 567 km. W tym roku mija 90 lat od jej uruchomienia i biegiem tym chcemy również przybliżyć to wydarzenie tak bardzo istotne dla rozwoju gospodarczego naszego kraju – wyjaśnia August Jakubik.

Klub Rekreacyjno Sportowy TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska od 1998 roku organizuje „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”, które do tej pory pokonały dystans ponad 20 000 km. W czasie dotychczasowych 27 sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Po śmierci Jana Pawła II biegacze postanowili co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, 16 października, przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc, które mają związek z Ojcem Świętym. W 2013 roku August Jakubik z okazji 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża samotnie przebiegł dystans 1600 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.

Harmonogram sztafety:

Sztafeta do Gdyni wystartowała

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Murcol

  Tyle symatycznych komentarzy w życiu nie czytałem

 • Ciekawski Jorguś

  Redakcja da radę sprawdzić ile to nas kosztowało ?

 • zxcvbnm

  zastępca prezydenta wziął na ten czas urlop czy biegał w ramach obowiązków służbowych?

 • pracownik czerwcowy

  Marnowanie publicznych pieniędzy, moim zdaniem.

 • hugo

  śrubonie- i tyle w temacie

 • gorol

  Skąd ta nienawiść do goroli?

 • Seba

  No i fajnie. Sobie władza urządziła wycieczkę za nasze pieniądze... Mejer, mejer, przyszła mejer, król Julian tzn. Król August lecą sobie w rodzinne strony (Kaszuby;)) a my za to płacimy. Zapewne nikt nie napisze tu ile to kosztuje, ale wycieczkę sobie urzadzili za nasze. Można sobie to sprawdzić na bip-ie Rudy Śląskiej ;) No i pielgrzymka przez duże P. Sami najbardziej wierzący ludzie z Kaszubem na czele :) Pan Jakubik miał różaniec na sobie?

 • orzegowianin

  A co tam pani radna robiła w porze gdy inni bibliotekarze pracują?

 • Hanys

  do R Z I C I z takim lotaniym! keby te gorole tam dolecieli i łostali - łoo to by boło dobre!!

 • Ila

  Ksiadz tyz leci? Czy ino przyszedł z kropidłem?

 • winnica

  Ja po poświęceniu leci na imprezę zakrapianą winem mszalnym, pyrsk!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.