Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ta spółka nie ponosi żadnych zbędnych kosztów - rozmowa z prezesem PWiK

 • Dodano: 2012-10-21 19:00, aktualizacja: 2017-03-31 09:48
Rozmawiam z prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Ruda Śląska – Zbigniewem Domżalskim. 
 

Skąd pomysł na Dni Otwarte w PWiK? 
Po rozpoczęciu pracy w PWiK, jednym z moich celów stało się przybliżenie mieszkańcom działalności naszego przedsiębiorstwa. Dobrze byłoby, aby mieszkańcy mogli poznać tajniki naszej pracy, która często wymaga dużego zaangażowania. Chcieliśmy pokazać, jak trudne i odpowiedzialne jest to zajęcie. W trzech oczyszczalniach czyścimy ścieki i odprowadzamy je oczyszczone do środowiska. W zbiorniku na oczyszczalni w Bykowinie mamy nawet ryby, kaczki – tam technologia na to pozwala. Cieszy nas, że nie mamy większych awarii i wyłączeń.
 

Mieszkańcy zapoznali się nawet ze szczegółami technicznymi tej pracy..
Tak, jak najbardziej. Nasza infrastruktura w mieście jest ogromna – 38 przepompowni ścieków, 7 pompowni wody, blisko 301 km sieci kanalizacyjnej i około 434 km wodociągowej, trzy oczyszczalnie ścieków. W oczyszczalni w Orzegowie funkcjonuje bezusterkowo suszarnia osadów ściekowych, która powstała w ramach Funduszu Spójności. Pokazywaliśmy także sprzęt, m.in. samochody asenizacyjne.
Pracownicy niejednokrotnie pracują w głębokich wykopach, gdzie warunki są bardzo trudne, a wręcz niebezpieczne, bo przy naprawach kanalizacji stężenie siarkowodoru bywa w niektórych momentach zabójcze ( w stężeniach zagrażających życiu ten gaz jest niewyczuwalny). Często mieszkańcy obserwują i komentują naszą prace – jeden z pracowników pracuje, a dwóch na niego "patrzy". To nie jest tak – oni muszą na bieżąco go ubezpieczać, jeśli jest w studzience, aby jego życie nie było zagrożone. 
Nie chcemy się kojarzyć jedynie z podwyżkami cen wody, bo to nie jest naszym celem. Zależy nam na utrzymaniu przedsiębiorstwa na takim poziomie, by mogło zawsze, przez 24 godziny na dobę dostarczać wodę, odprowadzać i oczyszczać ścieki. 
 

A zainteresowanie? 
Przez trzy dni nasze oczyszczalnie, laboratorium oraz wieżę wodną odwiedziło około tysiąca zwiedzających. Podczas majowej nocy muzeów samą wieżę wodną obejrzało ponad 1200 mieszkańców. 
 

Czym została podyktowana zmiana logotypu spółki? 
Logotyp wyróżnia spółkę, odwołuje się również do kolorystyki miasta. Dotychczasowe logo nie było złe, ale należy się rozwijać. Logotyp jest widocznym znakiem zachodzących zmian. Obecny znak firmy kojarzy się z kroplą wody, z okrągłą rurą, z ciepłymi barwami. 
Z czasem oznakujemy tym logotypem również nasze środki transportu  – mamy niejednokrotnie  zgłoszenia od mieszkańców, że granatowy samochód, podobny do naszych, stoi w zupełnie nieuzasadnionym miejscu. Na ogół okazuje się, że nie jest to auto z PWiK. Ale za czujność jesteśmy bardzo wdzięczni (uśmiech). 
 

Nasuwa się pytanie o koszty...
Zrobiliśmy to najtaniej, jak mogliśmy. Projekt wykonał nasz pracownik w ramach bieżących obowiązków. Oczywiście będziemy również unifikować druki, w planach jest też ułatwienie posługiwania się stroną internetową. Zamierzamy wprowadzić zmiany w sposób racjonalny – materiały, które będą się kończyć, zmieniane będą sukcesywnie na te z nowym logotypem. Cały ten proces potrwa kilka miesięcy. 
 

A jak przebiega realizacja programu DNA, w który zainwestowało przedsiębiorstwo? 
Cały czas jesteśmy w trakcie znakowania elementów – mamy na terenie miasta bardzo wiele naszej infrastruktury, którą musimy zabezpieczyć. Z pewnością przyniosło to efekt w postaci zmniejszenia ilości kradzieży. W lipcu w ogóle nie odnotowaliśmy zgłoszeń, w sierpniu jedynie 5. Co w porównaniu do pierwszych pięciu miesięcy tego roku wypada bardzo dobrze ( 65 skradzionych pokryw). 
Do tej pory nie otrzymaliśmy sygnału o próbie sprzedaży naszych żeliwnych pokryw w skupach złomu w Rudzie Śląskiej.
 

Zmniejszenie ilości kradzieży wpływa na poprawę bezpieczeństwa. 
Oczywiście. Dodatkowo chcemy uwrażliwić mieszkańców – jeśli widzą, że brakuje pokryw prosimy o zgłaszanie nam takich miejsc. 
 

Decyzja o podwyżce wody nie była popularna wśród mieszkańców. Obecnie prezydent Grażyna Dziedzic zapewnia, że podwyżek nie będzie w ciągu najbliższych dwóch lat. Czy Pan może oficjalnie te słowa potwierdzić? 
Zgadza się, decyzja o podwyżce na rok 2012 była trudna, dla mnie szczególnie. Jednak pozwoliła ona na stabilizację przedsiębiorstwa. W latach poprzednich spółka ponosiła straty na sprzedaży wody, w 2011 roku dopłaciliśmy z tego tytułu ok.1 700 000 zł. Naszym celem jest sprzedaż wody w takiej cenie, aby spółka działając racjonalnie, dostarczała wodę rudzianom. Dodatkowe środki z tytułu odszkodowań górniczych, które otrzymujemy, przeznaczamy na ściśle określony cel - na odtworzenie zniszczonej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w związku z działalnością górniczą. 
A co do taryfy, to  mogę zapewnić, że w 2013 na pewno nie wzrośnie, a w 2014 również zrobimy wszystko, aby ją utrzymać na takim samym poziomie, jednak nie wszystko zależy tylko od nas, ale także od cen materiałów, energii, gazu itp. 
 

A jaka jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa? 
Dobra. Przeprowadziliśmy wiele zmian, które wpłynęły na poprawę jego kondycji. Wprowadzono nowe urządzenia i  technologie skutkujące konkretnymi oszczędnościami w postaci m.in.: mniejszych strat wody (dzięki zastosowaniu urządzeń do monitoringu przepływu i ciśnienia) czy mniejszych kosztów renowacji sieci (zastosowanie bezwykopowych metod naprawy). Przeprowadziliśmy także audyt w zakresie kompetencji pracowników, wartościowania stanowisk pracy. Jesteśmy przed wdrożeniem systemu premiowo - motywacyjnego, który również wpłynie znacząco na efektywność prac, a co za tym idzie na lepszą jakość świadczonych usług. Te zmiany na lepsze, to nie jest jedynie moja zasługa, ale również moich współpracowników. 
Ta spółka nie ponosi żadnych zbędnych kosztów. 
Gdy wykazaliśmy efekt termomodernizacji budynku została nam umorzona pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na kwotę ponad pół miliona złotych. Pożyczka ta została udzielona na Oczyszczalnię Ścieków "Barbara" w Bykowinie. W modernizowanym budynku pracuje około 30 pracowników, jest również magazyn. Będzie to z korzyścią dla spółki i dla pracowników.  
W tym roku spółka przeprowadziła i aktualnie wykonuje wiele prac remontowych i inwestycyjnych (w chwili obecnej odbywają się prace na 49 budowach).
PWiK to bardzo nowoczesna firma – wpływ na to ma działanie zarówno władz miasta, nasze, jak i poprzednich zarządów spółki. 
 

W jaki sposób skomentuje Pan podjęcie uchwały w sprawie obniżenia stawek podatku od rurociągów sieci kanalizacyjnej i infrastruktury służącej oczyszczaniu ścieków, wybudowanych ze środków Fundusz Spójności.
Jest to typowa uchwała podatkowa, dotyczy przede wszystkim budżetu miasta. Podatek od nieruchomości nie ma wpływu na finanse PWiK.  
 
 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • henry

  niech się nachapią, bo wybory niedługo...

 • zrozpaczony

  my placimy 15 zeta za kubik a prezes wyplaca sobie 25 tys na miesiac ciekawe ile zarabiaja inni prezesi wod kanu

 • wodociągowiec

  Ludzie co wy gadacie, ten człowiek nie ma pojęcia o niczym, jak całe porozumienie dla rudy śląskiej.

 • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.

  Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle. Szarego mieszkańca interesuje cena wody, a ta jest jedna z wyższych na Śląsku i w kraju, Dysproporcje dochodzą do kilku złotych za metr sześcienny i jej jakość. bardzo prosimy o przedstawienie wyników badań jakości tej wody. Animozje i rozgrywki między UM a PWiK niewiele interesują mieszkańców. Wszak i jedna i druga instytucja są powołane do życia po to, by mieszkańcom służyć, a nie ich skubać, nieprawdaż?

  • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.
   2012-10-24 12:06
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Czarodziejka

  http://www.cena-wody.pl/http://biznes.newsweek.pl/drastyczne-podwyzki-cen-wody,89491,1,1.htmlCzyżby te wpisy, które tu widzimy miały dwa końce ?

 • awa

  Wy palikotowcy nie macie nawet pojecia o spólkach. tylko potraficie krytykować aby zdobyć stołki. U palikota opojawili się ludzie chciący tylko jedengo dorwać sie do władzy.

 • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.

  Czy ma Pan ? Pani jakieś dowody na swoje słowa? Zna Pani/ Pan kogoś z Ruchu Palikota osobiście? Co do postawy naszej partii i sugestii angażowania się jedynie w krytykowanie, polecam lekturę naszych propozycji ustaw. To może stworzyć podstawę do rzeczowej rozmowy.http://www.ruchpalikota.org.pl/wiadomosci/projekty-ustaw Pozdrawiam

  • Ruch Palikota, Klub Ruda Śl.
   2012-10-25 15:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • maria

  jedno wielkie oszukaństwo.ludzie zarabiaja 30tys...a inni 1500zł brutto... gdzie tutaj sprawiedliwość?

 • KJ

  przeszedł Pan jednym głosem w spółce. proszę pamiętać że wciśnięcie pana przez panią prezydent do zarządu rudzkiej spółki może nie trwać wiecznie.osobiście życzę sukcesów spółce dostarczającej dobrej jakości wodę choć rzeczywiście drogą. a panu życzę żeby wziął się wreszcie do roboty. bo obietnic wyborczych pan nie spełnił.

 • Urszula

  Panie Zbyszku- zapraszam w okolice oczy[...]ni w Bykowinie- najlepiej na rowerku ( zima mogą być narty biegowe)- klimaty niepowtarzalne. Pisze to, bo nie jestem kaczką i mam niezłe poczucie węchu. Więc niech pan nie mydli nam oczu o trudnej , odpowiedzialnej pracy- każdy o swojej może to powiedzieć. Mamy dosyć malowania trawy na zielono, dziś liczy się standard życia. Mój - patrząc na rachunek rozliczeniowy za wodę w gospodarstwie oraz osad w wannie- nie jest zadawalający!

 • mario

  Mamy prawie najdroższą cenę wody w kraju ale jest dobrze... Może by tak połowę kolesiów wywalić bo na razie ilość pracowników w tym molochu przeraża :(

 • Pracownik październikowy

  "-Jaka jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa? _ Dobra" W takim razie chcemy obniżek cen wody, Prezesie rowerze.

  • Pracownik październikowy
   2012-10-22 08:36
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • dersla

  O obniżkach nie może być mowy, a to z jednego powodu. Otóż jak miasto obniży podatki czy w tym przypadku ceny wody to rząd Tuska zabierze dotacje. Jedno miasto obniżyło podatek to rząd T6uska zabrał dotacje w myśl jak was stać na obniżki to nie potrzebujecie dotacji. Miasto straciło kilka milionów z centrali bo chcieli pomóc swoim mieszkańcom

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.