Wiadomości z Rudy Śląskiej

Telefonia komórkowa - fakty znane i nieznane

  • Dodano: 2020-11-27 15:45, aktualizacja: 2020-11-30 11:50

Mgliste początki, czyli telefonia ruchoma

Wszystko zaczęło się w 1876 roku, gdy Alexandrowi Bellowi udało się przeprowadzić pierwszą w dziejach świata transmisję ludzkiej mowy, a osiągnął to, używając zwykłego miedzianego kabla. Kilka lat później zrobił to samo za pomocą specjalnie skonstruowanego fotofonu, czyli urządzenia, które wykorzystywało światło do transmisji głosu. Przez wiele lat fotofon fascynował ówczesnych naukowców, podobnie jak odbiornik skonstruowany przez Heinricha Hertza, który potrafił odbierać odkryte także przez niego fale. Po kilku latach na scenę wkroczył Guglielmo Marconi, który wynalazł sposób przesyłania tych fal na odległość kilkunastu kilometrów za pomocą urządzenia, które nazwał radiem.

Wynalazek Marconiego był prawdziwym przełomem w świecie technologii, bo fale radiowe mogły być transmitowane wszędzie tam, gdzie przesyłanie światła było trudne lub wręcz niemożliwe. Błyskawicznie zaczęły pojawiać się pomysły na wykorzystanie fal radiowych, a już w 1891 roku rozważano uruchomienie telefonii bezprzewodowej (ATS1). Najpierw chciano to zastosować w żegludze morskiej, ale trudno było znaleźć chętnych do zastosowania tego typu łączności. Jednak, jak to w życiu bywa, wielkie nieszczęścia pomagają rozwijać się nowym technologiom. W tym przypadku swego rodzaju katalizatorem stała się katastrofa Titanica, bo dzięki niej przyspieszono prace nad wdrożeniem komunikacji radiowej pomiędzy statkami morskimi, a w ślad za tym także pomiędzy pojazdami, które miały poruszać się na lądzie.

Najbardziej znany jest eksperyment z roku 1921, gdy komunikaty radiowe odbierały urządzenia zamontowane w policyjnych samochodach w amerykańskim Detroit. Dopiero jednak w 1928 roku uruchomiono pierwszy system radiowy, który działał sprawnie, choć jednokierunkowo. Na system działający w dwóch kierunkach trzeba było poczekać kolejne dwa lata.

W 1935 roku miało miejsce kolejne przełomowe odkrycie. Edwin Armstrong zastosował do transmisji fal radiowych tak zwaną modulację częstotliwości FM, która wymagała znacznie mniej mocy niż ta stosowana dotąd, czyli modulacja AM. Nadchodząca wojna wymusiła przyspieszenie upowszechnienia radiowych urządzeń komunikacyjnych, które zaczęto produkować na ogromną skalę, a pod koniec wojny w taki sprzęt wyposażona była większość statków, samolotów i czołgów.

Współczesna telefonia komórkowa

Już rok po wojnie, w 1946 roku, miało miejsce pierwsze połączenie sieci telefonii ruchomej ze stacjonarną siecią telefoniczną. Najpierw połączenia przeprowadzano ręcznie. Stosowano jeden nadajnik o dużej mocy, ale on obejmował obszar o promieniu tylko kilkudziesięciu kilometrów. Gdy zdano sobie sprawę, że zapotrzebowanie na takie usługi jest znacznie większe, pojawiła się koncepcja telefonii komórkowej. Projekt ten zaczął się błyskawicznie rozwijać. Liczba coraz to nowocześniejszych urządzeń i technologii powiększała się każdego roku, aż w latach 70. ubiegłego wieku zdano sobie sprawę, że pojemność ruchomego systemu komunikacji ograniczona jest analogowym trybem przesyłu fal. W roku 1982 pojawił się więc cyfrowy system telefonii komórkowej – GSM – Global System of Mobile Communication.

Telefonia komórkowa w Polsce pojawiła się w roku 1992, ale już rok wcześniej przeprowadzono przetarg na budowę polskiej sieci komórkowej. Od tego czasu liczba posiadaczy telefonów komórkowych ciągle rośnie i nic nie zapowiada na razie zmiany tego trendu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.