Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Ten hałas utrudnia nam sen" - mieszkańcy Goduli interweniują

 • Dodano: 2016-08-31 13:00, aktualizacja: 2016-09-22 12:12

Mieszkańcy ulicy Przedszkolnej mają już dosyć głośnego działania firm w okolicy. Mają przez to kłopoty ze snem. Hałas dobiega z ulicy Starej.

Problem trwa już kilka lat. 

Na skutek wykonywanej na terenie obiektów działalności powstaje uciążliwy hałas, zarówno podczas dnia jak i w nocy. To właśnie w porach wieczornych oraz nocnych jest on najbardziej odczuwalny. Uniemożliwia odpoczynek, koncentrację czy sen. Dodatkowo podczas upałów każde otwarcie okna wzmaga tylko odczuwalny w mieszkaniach dźwięk. - piszą do władz miasta w imieniu lokatorów radni Jacek Jarocki i Andrzej Pacławski.

Okazuje się, że w ubiegłym roku w listopadzie przeprowadzono kontrolę w przedsiębiorstwie zajmującym się przetwórstwem i produkcją tworzyw sztucznych, które, zdaniem zainteresowanych, generowało największy hałas. Przedstawiciel firmy zobowiązał się do przestrzegania zasad, aby nie utrudniać życia okolicznym mieszkańcom. To jednak nie podziałało, gdyż osoby zamieszkujące bloki przy Przedszkolnej nadal skarżą się na dobiegające stamtąd dźwięki.

W wyniku kontroli ustalono, że działalność przedsiębiorstwa, w tym praca urządzeń przy otwartych drzwiach hali, szczególnie w miesiącach letnich w okresie występowania wysokich temperatur, jest źródłem hałasu przenikającego na tereny objęte ochroną akustyczną, czyli na tereny osiedla przy ul. Przedszkolnej. Przedstawiciel firmy oświadczył, że w celu zapobieżenia występowania w przyszłości uciążliwości w zakresie hałasu, szczególnie w godzinach nocnych, pracownicy przedsiębiorstwa zostaną dodatkowo przeszkoleni o konieczności zamykania drzwi hali w trakcie pracy urządzeń. - poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Problem jednak nie zniknął. Interwencje w sprawie hałasu po kontroli, jak widzimy, pojawiły się ponownie. Wobec tego magistrat zlecił przeprowadzenie w dniu 21 lipca 2016 roku kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Niestety ta nie mogła się odbyć, gdyż właścicielka firmy nie odebrała na czas stosownej korespondencji informującej o planach miasta. Bez tego kontrola nie może zostać wykonana. Firma zwróciła się o wyznaczenie nowego terminu kontroli. Ta przypadnie na 8 września. Po tym czasie okaże się, czy przedsiębiorstwo działa zgodnie z przepisami oraz czy skargi mieszkańców są zasadne.

Zobacz także

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Godula 41

  Ten hałas słychać w całej Goduli a nie tylko w pobliskich blokach, drugą sprawą są pijacy którzy ryczą pół nocy a policji nie ma i nie było

 • kochłowiczanin

  Spać sie tez nie da od ponad roku w Kochłowicach i na Wirku wzdłuż ul. Wyzwolenia i Wireckiej, czyli przy ulicach biegnących równolegle do torów kolejowych. Od ponad roku trwa remont torowiska. Ekipa snuje sie przez pól dnia, a od jakiejś 20.00 zabiera się za główną robotę. Włączają wtedy ciężki sprzęt, czyli koparki, ładowarki, młoty i nie wiem, co tam jeszcze, bo się nie znam. Maszyny włączają te swoje piszczki przy cofaniu, na ciężarówki wsypują kamienie,coś wiercą, walą. Zimą jak zimą, śpi się przy zamkniętym oknie, ale latem się nie da. Cuda po prostu i tak przez całą noc. I tak od ponad roku.

 • Bielszowiczanka

  Bardzo głośno z autostrady A4 w Bielszowicach od Fińskich domków do Chroboka.Brak ekranów tłumiących hałas .

 • Godulanin

  Prawdziwy hałas to czyni mijnia usytuowana przy budynkach na Przedszkolnej i Joanny.Ludzie samochody mija już o 5 rano a kończą po 22.30.I tak na okrągło przez cały tydzień.Nie można w ciszy na balkonie posiedzieć.Tym powinni się zająć radni.

 • bronka

  Od 5 do 22.30. Jak wszędzie w centrum.To co mają zamknąć ruch i ludzie chodzić na palcach bo Tobie w dzień hałas przeszkadza?!Tu radni nie pomogą,tu pomoże tylko przeprowadzka.

 • Nie dla władzy

  Jak wam przeszkadza hałas to zapraszam na Mieszka I na frynie. Tu w pakiecie macie jeszcze mega smród z Nik-polu :-) oczywiście wszystko według naszych władz jest ok a powietrze mamy krystalicznie czyste. Nic tylko sanatorium otwierać

 • Danuta

  jest jeszcze jedno miejsce,które utrudnia ludziom życie w dzień i w nocy,mianowicie ul.Karola Goduli na odcinku -od kościoła do Inkubatora;w dzień jeszcze można jakoś wytrzymać,ale noce to po prostu sajgon-jak nie samochody osobowe to tiry,które nie ograniczają prędkości zupełnie,no i czasem ścigające się motocykle;może by jakieś ekrany wygłuszające się przydało postawić;może radni o tym też pomyśleli

 • Godula

  Kolejnym źródłem hałasu są nocne dostawy do biedronki, tym też należałoby się zająć.

 • bronka

  "Pracownicy zostaną przeszkoleni o konieczność zamykania drzwi"Bardzo ważne szkolenie,można pewnie wpisać je w CV;D

 • co nie

  Każdy by takie chciał! :-)

 • gorol

  Podejrzewam ,że 8 września wszystko będzie okej.Jestem ciekaw ile ta firma wpłaciła na Komitet Wyborczy obecnie zarządzających miastem.Bo jak nic to kontrola możne być dotkliwa.

 • powiatowy

  Jak głosno topasuje nawies,tam cisza ptaszkisiepiewajom kurki gdakajom,zajaczki fikajomgnojówkom sikajom,pełna sielanka ino jechac.

 • przygłuchawy

  Bzdury gadasz, nic i nikt nie może zakłócać ciszy nocnej, oraz miru domowego. Jeżeli jest hałas to trzeba go zlikwidować, jeżeli jest coś uciążliwego to jak wyżej. Wiem o czym mówię, z jednej strony magazyny z biedry się tłuką po nocy, z drugiej zapaszki wędzonego mięska. I tak dzień w dzień, noc w noc. A co do kontroli powinni robić je w nocy kiedy hałas jest najbardziej uciążliwy. A tak w ogóle to "powiatowy" powinien się inaczej podpisać, jak tak kochasz sielankę - nie miastową to może coć od WSI.

 • Pacu

  Rewelacyjnie Panie Prezydencie Mejer. Tyle potraficie. Te miasto jest jeszcze gorzej zarządzane niż za czasów Stanii.

 • erwin keta

  kpiną jest obowiązek płacenia podatków przez przedsiębiorców w tym złodziejskim kraju gdzie dalej cię straszą kontrolami i karami

 • observer

  Nie musicie kontrolować...powiem Wam już teraz że hałas będzie w normie. Głośne maszyny nie będą w tym dniu załączone bo np. będą akurat w remoncie, a drzwi hali będą szczelnie zamknięte. Tak więc pozostaje życzyć mieszkańcom okolicznych bloków kolorowych snów;) Chyba ...że któryś z urzędników wpadnie na pomysł żeby odwiedzić skarżących mieszkańców w porze wieczorowo-nocnej z urządzeniem do pomiaru hałasu i tam przekonać się - na miejscu- czy jest skarga zasadna czy nie. Ale jakoś nie chce mi się wierzyć w taki scenariusz...

 • pracownik sierpniowy

  Drodzy Mieszkańcy! 8 września będziecie mieć upragnioną ciszę! :)

  • pracownik sierpniowy
   2016-08-31 15:40
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • GK

  Absurdem jest przeprowadzanie zapowiedzianych kontroli w tego typu obiektach, a już konsultacja i uzgadnianie dogodnego terminu z przedsiębiorstwem będącym przedmiotem kontroli to czysta kpina. Współczuje mieszkańcom.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.