Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tobiszowski reaguje w sprawie zamknięcia czeskiej granicy dla mieszkańców woj. śląskiego

 • Dodano: 2020-06-24 13:30, aktualizacja: 2020-06-25 11:02

Jest reakcja posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego w sprawie zamknięcia czeskiej granicy dla mieszkańców województwa śląskiego.

Mieszkańcy Śląska wciąż nie wiedzą, kiedy będą mogli wjechać do Czech. Wiedzą za to, że przekroczenie granicy może ich kosztować nawet milion koron. Europoseł Grzegorz Tobiszowski wystosował ostatnio w tej sprawie list do czeskich władz.

Trudno jest się pogodzić z sytuacją, w której mieszkańcy naszego regionu są traktowani bardzo restrykcyjnie. Chciałbym poinformować, że sytuacja epidemiczna w województwie osiągnęła stan kontroli, a władze regionalne podejmują działania, aby jeszcze skuteczniej przeciwdziałać pandemii m.in. poprzez otwarcie jednego z najnowocześniejszych laboratoriów badawczych w Sosnowcu, pozwalającego dziś na jeszcze efektywniejsze zapanowanie nad wirusem. Skuteczna walka z wirusem COVID-19 jest możliwa dzięki współpracy władzy rządowej i samorządowej przy ogromnym zaangażowaniu personelu medycznego. Dziś liczba przeprowadzanych testów jest jedną z najwyższych w całym kraju - akcentuje Grzegorz Tobiszowski w liście do czeskich władz.

Czeskie władze uznały Śląsk za obszar podwyższonego ryzyka, dlatego podjęły decyzję, że choć granice z Polską zostaną otwarte, to jednak wyjątek będzie stanowił Śląsk. Wszystko ze względu na wysoką liczbę zakażeń w województwie. Granica pozostaje zamknięta dla większości mieszkańców Śląska. Przekroczyć ją mogą tylko ci, którzy pracują w Czechach i posiadają negatywny, nie starszy niż 72 godziny, test na koronawirusa. Polacy, którzy przejeżdżają przez województwo śląskie w drodze na terytorium Czech, mogą podróżować do tego kraju bez ograniczeń.

Jak zaznacza śląski europarlamentarzysta, restrykcyjne przepisy są nieoczywiste, co już zgłaszają polscy obywatele.

- Mam tu na myśli udowadnianie podczas policyjnych kontroli, że dany mieszkaniec woj. śląskiego, mimo zameldowania w nim, nie zamieszkuje go, ponieważ np. od miesięcy pracuje w innej części Polski. Zwracam się także z prośbą, aby w tym trudnym czasie żadne z państw, żaden z regionów nie miał poczucia niesprawiedliwego odseparowania. Problem z chorobą ma dziś cała Europa i powinniśmy wspólnie, solidarnie go rozwiązać. Bez sztucznego stawiania barier i granic – konkluduje Grzegorz Tobiszowski.

Do urzędu marszałkowskiego nie dotarła jeszcze informacja o żadnej karze, którą Czesi nałożyli na mieszkańca Śląska za to, że przekroczył granicę, ale tak samo nie padła żadna przybliżona data, kiedy granica mogłaby zostać otwarta.

W poniedziałek 22 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną mapę ryzyka związanego z Covid-19. Kolorami zaznaczone są na niej kraje o wysokim ryzyku zakażenia (kolor czerwony), średniego ryzyka (pomarańczowy) i niskiego ryzyka (zielony). Województwo śląskie nadal zaznaczone jest w kolorze czerwonym.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Redakcja / WP.PL / fot. FB Śląskie. Pozytywna energia

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Murarz

  Polacy powinni zrobić to samo. Zamknąć granice dla Pepików i do końca roku ich tutaj nie wpu[...]. Niech s...

 • observer

  No tak panie Pośle, ciemny lud wszystko kupi...ale na Pana nieszczęście nie wszyscy są ciemni;)

 • Iks

  ...ale spora większość, więc i nieszczęście niewielkie...

 • observer

  No tak panie Pośle, ciemny lud wszystko kupi...ale na Pana nieszczęście nie wszyscy są ciemni;)

 • boluś

  Kung Fu PanDa?Tobi załatwi granicę Pepikom z kopyta! Ni takie sprawy załatwioł z nóżki.

 • henry

  panie europośle my tam już po gorzoła nie jeżdzimy wiec po co się pan o to staro

 • Ryl

  Panie europośle lepiej się zainteresuj zachowaniem posłanki PIS E. Płonki w stosunku do Moniki Rosy.

 • Michał

  To co czeska władza wyprawia na tych ziemiach to jest nieporozumienie - masa ludzi ma po obu stronach rodziny, partnera/partnerkę, chodzą do szkoły itd itp. Ich poczynania zawsze mają się nijak do sytuacji i codziennego życia na ziemiach Cieszyńskich. Mam narzeczoną po drugiej stronie Olzy i przez 3 miesiące nie miałem żadnej szansy by ją zobaczyć, nie mówiąc o odwiedzinach w szpitalu, jej transporcie itp.. Porażka.

 • Olo

  Najlepsza baba, to własna graba.

 • Karminadel

  Nieporozumieniem jest ingerencja władz polskich w niepodległe państwo! Zastanów się jakby tak Niemcy reagowali na nasze obostrzenia..... przecież dla PiS to by była amunicja!Reakcja władz czeskich jest zrozumiała w obawie o swych rodaków oraz pokazuje, że Polska sobie nie radzi z wirusem!

 • Michał

  Uważasz że zamknięta granica na tym odcinku gwarantuje im obronę przed wirusem? Cała Europa jeździ w tym momencie przez Czechy, ale odizolowany mały wycinek ludzi ich obroni? Śmiechu warte. Ile ludzi straciło pracę, turystyki zero, firmy upadają - to wszystko po jednej jak i po drugiej stronie. Rząd to ludzie wybrani przez obywateli i to ich powinno się szanować, a nie absurdalną decyzję czeskich władz

 • DDR

  To nie jest ingerencja, tylko dyplomatyczna próba zadbania o mieszkańców strefy przygranicznej, ale wiadomo, że Czesi mają prawo do własnych decyzji i musimy je uszanować.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.