Wiadomości z Rudy Śląskiej

Traktem przez dzielnice

 • Dodano: 2016-02-12 11:00
Ścieżka rowerowo–pieszo-rolkarska łącząca istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią pomiędzy Wirkiem a Nowym Bytomiem – tak  w skrócie ma wyglądać Trakt Rudzki. Na tym odcinku władze Rudy Śląskiej chcą kompleksowo zrewitalizować kilka parków, zagospodarować dużą hałdę w centrum miasta oraz nadać tym miejscom nowe funkcje. W tym celu zamierzają sięgnąć po środki unijne. Może to być kwota ponad 8 mln zł. Jeszcze w tym miesiącu wniosek w tej sprawie zostanie złożony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
 
 
Kompleksowa rewitalizacja obszaru pomiędzy Wirkiem a Nowym Bytomiem to jeden ze strategicznych projektów Rudy Śląskiej, który wpisuje się zarówno w Strategię Rozwoju Miasta, jak i w Lokalny Program Rewitalizacji.
Dzięki realizacji tego zadania będziemy mogli odnowić szereg miejskich terenów zielonych, wybudować place zabaw oraz nowe miejsca rekreacji i wypoczynku. Całość tego zadania obejmuje obszar ok. 40 hektarów – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic. - Dlatego gdy tylko pojawiła się szansa na sięgniecie po środki zewnętrzne, które umożliwią sfinansowanie tego przedsięwzięcia, zdecydowaliśmy się bez wahania – dodaje.
Przygotowany przez władze miasta projekt przewiduje, że w ciągu 3 lat powstanie w mieście tzw. Trakt Rudzki, czyli trasa, która połączy istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią w dwóch centralnych dzielnicach miasta. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej, dalej ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Tam trasa się rozwidli. Jedna z jej części przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, dalej pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, następnie ul. Pokoju i Ratowników do ul. Chorzowskiej, gdzie połączy się z drugą częścią trasy, która prowadzić będzie od ul. Czarnoleśnej.
 
 
 
Główne zadanie planowanego Traktu Rudzkiego to umożliwienie sprawnego poruszania się w centralnej części miasta z dala od ruchliwych ulic.
Trasa wykonana zostanie w taki sposób, aby można nią było nie tylko spacerować, ale również przemieszczać się na rowerze lub biegając, a w części również poruszać się na rolkach. Co ważne, podczas wyznaczania trasy będziemy opierać się również o już wytyczone i wydeptane przez mieszkańców ścieżki. Natomiast poprzez zastosowanie specjalnych platform chcemy dostosować ją do osób poruszających się na wózkach – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Oprócz wytyczenia i wykonania trasy niezwykle ważna z punktu widzenia całego projektu jest rewitalizacja przestrzeni, przez którą przebiegać będzie Trakt Rudzki. Chodzi tu o odnowienie parków, skwerów oraz zagospodarowanie hałd poprzemysłowych. I tak zrewitalizowany ma zostać park u zbiegu ul. Katowickiej i Tuwima, gdzie planowany jest plac zabaw dla dzieci oraz industrialny plac rekreacji dla młodzieży. W kolejnym parku poddanym rewitalizacji – Parku Dworskim w Nowym Bytomiu - powstać ma rosarium, siłownia pod chmurką, polana wypoczynku oraz punkt ornitologiczny. Z kolei w parku przy ul. Hallera miałby powstać ogród sensoryczny.
 
 
 
Ważnym elementem przygotowanego projektu ma być zagospodarowanie dużej hałdy przy ul. 1 Maja. Miałaby tam powstać strefa rekreacji, punkty widokowe, miejsce piknikowe i grillowe. Ponadto w ramach projektu zainstalowane zostanie oświetlenie, powstaną także elementy małej architektury jak kosze, ławki czy pergole. Dodatkowo projekt, który realizować chcą władze miasta, obejmuje rewitalizację parku młodzieży w Orzegowie oraz zagospodarowanie terenów zielonych w rejonie ośrodka sportowego Burloch Arena.
 
 
 
Całość inwestycji ma kosztować ok. 10 mln zł. Większość tej kwoty miałoby stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Uchwałę intencyjną w sprawie upoważnienia władz miasta do złożenia odpowiedniego wniosku o dofinansowanie podjęli właśnie rudzcy radni.
Kolejnym krokiem będzie złożenie do końca lutego wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Później nasz projekt będzie konkurował z innymi, złożonymi przez samorządy z całego kraju. W pierwszym konkursie, który rozstrzygnięty zostanie w sierpniu, do rozdysponowania jest 40 mln zł. Później odbędą się jeszcze dwa kolejne, których łączna pula wyniesie 100 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.
Przypomnijmy, że władze miasta zamierzają ze środków unijnych na lata 2014 – 2020 pozyskać ponad 320 mln zł. Pierwsze wnioski o dofinansowanie złożone zostały w styczniu tego roku. Jeden z nich dotyczy obecnie budowanego odcinka trasy N-S /od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym i przedłużeniem ul. Bukowej do ul. ks. Niedzieli/ oraz jej kolejnego etapu /od ul. Bukowej do ul. Kokota/. Całkowita wartość projektu to ponad 174 mln zł, a wnioskowana przez miasto kwota to blisko 136 mln zł. Pozostałe dwa złożone wnioski dotyczą modernizacji oświetlenia ulicznego kilkunastu ulic w Rudzie Śląskiej. Całkowita wartość tych dwóch projektów to ponad 2,5 mln zł, natomiast wnioskowane dofinansowanie wynosi 2,1 mln zł.
Traktem przez dzielnice

Komentarze (24)    dodaj komentarz »

 • polo1981

  komu ten trakt potrzebny ? rowerzystom są potrzebne bardzo zwykłe ścieżki rowerowe którymi można by było i chciałoby się wszędzie dojechac

 • zuzio

  No cóż plany robione przez projektantów od sześciu boleści - proste wytłumaczenie mojej opinii: przedstawione dwie ścieżki schodzące na tył ciągu sklepów spowoduje że ludzie wydeptają sobie nowe ścieżki, bo kto będzie chodziła w taki sposób, wejść na teren powinno być więcej na tak olbrzymi teren i wychodzących z skrzyżowań dróg z chodnikami, najlepiej trochę wyokrąglonych zakrętach. Z innej beczki co do projektantów: zjazd z drogi NS na ul. 1-go Maja - bez pasa najezdnych, kiedy samochód jest ustawiony pod kontem do drogi, trzeba zatrzymać się i oglądać za siebie czy droga wolna. Wjazd na drogę NS jadąc z kierunku Czarnego Lasu znów zajmuje jeden pas. W jednym i drugim przypadku teren wokół jest pusty i wydzielenie pasów najazdowych jest możliwe no ale projekt pewnie fajnie wyglądał na papierze nie w praktyce.

 • Wołodymyr

  Ruskie i tak wszystko r.o.z.p.i.e.r.d.o.l.ą!!

 • mama

  A może by tak w końcu jakiś plac zabaw na hałdzie ?Na wirku dzieci niestety nie mają się gdzie bawić...

 • rudzianin

  Dobry pomysł. Wpasuje się w odnowiony stadion "Pogoni"

 • MARIKA

  OBIECANKI SASANKI A GŁUPIEMU RADOŚC TAK JAK MIAŁ BYĆ SZKLANY WIREK

 • Rudzianin

  Bykowina, Kochłowice ?

 • filip

  W Rudzie Śląskiej przydałby sie jakiś porządny [...] z prawdziwego zdarzenia :)

 • zielony

  Pewnie zostało cos kasy,na cmentarz nanowej Bykowinie, no bo mieszkancy czekajom??????.

 • Axel

  Popieram.

 • pracownicy sanepidu

  Pięknie parki na skażonych hałdach to tylko w RSL

 • ratatuj

  "rewitalizacja Parku Młodzieży..." gdyby władze Miasta szczególnie po 2010 r. zwyczajnie utrzymywały porządek w tym parku nic nie trzeba by rewitalizować! Ale "odnowiona" władza Miasta założyła pewnie, że park to park, wiadomo natura jak liście spadną to nawet z rok mogą leżeć, zapach zgnilizny to takie naturalne! No więc te działania ( a raczej ich brak) sprawiły, że piękny park zamienił się w park który wypada zrewitalizować. Ja tam się cieszę ogromnie, za mego krótkiego życia będzie to trzecia odsłona parku! Tylko pytanie czy później będzie się o to dbało? Czy za kolejne 10 lat znów będzie rewitalizacja?

 • Marek_Wiśniewski

  ratatuj.Tak na gorąco.Tymi ścieżkami,tymi co na zdjęciu.Jeździłem.To były piękne ścieżki.Czasem "lecę" na rowerze.te piękne brzóski,wyrosły na brzozy.Dawno temu...wystarczy wyciąć chaszcze,zostawić te brzozy i będzie dobrze.Mam wspomnienienia,kurzyłem w ukryciu,w tych krzakach,jakieś "Ligia cygara" :)))

 • harnaś2015

  A gdzie Orzegów i Godula ? Nie ma takich dzielnic ?

 • tesia

  co bedzie na ul radoszowskiej kolo piwniczki tam gdzie rosly kasztanowce wie ktos

 • tesia

  co bedzie na ul radoszowskiej kolo piwniczki tam gdzie rosly kasztanowce wie ktos

 • pracownik lutowy

  Jeśli jakość prac - planowanych ścieżek i rewitalizacji parków, będzie taka jak powyższej wizualizacji, (robionej prawdopodobnie przez przedszkolaki na lekcjach Painta) to UM może już robić przetarg na remont.

 • Marek_Wiśniewski

  Te ścieżki tak wyglądały,za tzw.za[...]j komuny.Drzewka tylko trochę wyrosły.Zapytaj ilu uczniów onegdaj,sadziło te drzewka.Wyrosły z nimi.Połączenie słów to żenua z czymś,za co teraz próbuje się z kasę robić.Idiotyzm,pazerność,sku....

 • mieszkaniec

  W końcu !! już dosyć mam biedronek, lidlów i innych, wreszcie gdzie na spacer będzie można iść, brawo choćby i za dobre intencje.

 • żul

  a byda mog ciś swój wozyk po tych ścieżkach?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.