Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tramwaj na Pętli nie wszystkim przypadł do gustu

 • Dodano: 2017-12-12 14:00, aktualizacja: 2017-12-13 09:16

Choć stoi od ponad pół roku-wciąż budzi kontrowersje. O zmianę wizerunku zabytkowego tramwaju na rondzie w Chebziu zaapelowała radna Dorota Tobiszowska. Do interpelacji dołączyła 260 podpisów mieszkańców.

Zdaniem mieszkańców jest on przytłaczający i źle wpływa na wizerunek naszego miasta - czytamy w interpelacji radnej Doroty Tobiszowskiej, w której prosi o zmianę wizerunku tramwaju. Przypomnijmy, 8-tonowy wagon pojawił się na Rondzie Unii Europejskij pół roku temu. Ma 58 lat, powstał w Świdnicy, a kursował po Elblągu. Dawniej poddobny model obsługiwał w naszym mieście linię nr 9.

Chebzie jest postrzegane przez symbol tramwaju. Stąd nasz pomysł, aby Rondo Unii Europejskiej trochę ubogacić właśnie takim zabytkowym już pojazdem szynowym-mówił w czerwcu Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Wagon został odrestaurowany-oczyszczony i odmalowany wewnątrz oraz wyczyszczony z korozji i pomalowany farbą kortenową od zewnątrz. To właśnie efekt rdzy budzi mieszane uczucia mieszkańców miasta. 

Jak czytamy w odpowiedzi na pismo radnej-tramwaj nie zmieni swojego oblicza, ale ma wkrótce „zniknąć" pod winobluszczem, dla którego będzie stanowił subtelną podstawę.

Wagon tramwajowy na rondzie Unii Europejskiej jest elementem całości zagospodarowania i ma charakter przenośni artystycznej; nie miał być wiernym odtworzeniem czynnego tramwaju. Zgodnie z przyjętymi założeniami wagon jest nośnikiem wielu symbolicznych informacji i historycznych, dla tego miejsca i samego miasta, odniesień. Docelowo wagon będzie obrośnięty winobluszczem, który pełną wartość osiągnie dopiero po rozwinięciu posadzonych roślin, co niestety wymaga czasu, a obrys obiektu ma stanowić dla niego subtelną podstawę-czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Michała Pierończyka.

Jak dodaje II zastępca prezydenta miasta, obecne zagospodarowanie ronda ma swoje znaczne grono zwolenników, a zmiana wizerunku tramwaju mogłaby wywołać kolejne kontrowersje i stanowiłaby przejaw niegospodarności.

W ostatnich dniach zabytkowy wagon przybrał świąteczny wygląd dzięki biało-czerwonym lampkom. Podoba Wam się w takiej odsłonie?

Tramwaj na Pętli nie wszystkim przypadł do gustu

Zobacz także

Komentarze (46)    dodaj komentarz »

 • leon

  Naprawdę uważacie że stylizowanie na kolor rdzy jest takie fajne? Może dla podkreślenia efektu wystylizować otoczenie tego tramwaju w sztuczne śmieci?

 • Jorguś emeryt

  niektórzy radni się nudzą i wymyślają.

 • Tytkosz z Chebzia

  Jak bedziecie narzekac na ten tramwaj to go zabiora i postawia w SOSNOWCU - chcecie tego? i napewno napisza ,ze slazacy nie znaja sie na zabytkach.

 • Bronka

  Pewnie bo u nas byly inne trwaje niech nie mowia ze nie maja innego bo w Bytomiu jeszcze taki jezdzi

 • Mieszkaniec RSM

  Lepiej zajmijcie się Rudzką Spółdzielnią Mieszkaniową i stale rosnącymi czynszami.. tu się dopiero można wykazać dla mieszkańców.

 • Zbigniew Litke

  Ten tramwaj jako element ronda w Chebziu to super pomysł. Przypomina mi starą "9", powinien jednak zostać pomalowany na biało-czerwono tak jak wyglądała stara "9", ten rdzawy kolor to totalna pomyłka ! To zaś skąd sprowadzono ten zabytkowy model jest najmniej ważne. Ważne jest to że w ponurym i zaniedbanym Chebziu z okazji świąt powstała najładniejsza iluminacja świetlna. GRATULACJE!!! Naprawdę cieszy oko i robi wrażenie. Biało-czerwone akcenty na rondzie UE podkreślają także nasze wartości patriotyczne co radna z PiSu powinna zauważyć!

 • Jacek

  Tramwaj spowalnia ruch na rondzie, kto nie wie zwalnia, z myślą ze on jedzie. Dobrze by było aby zabytek nie rozpraszał kierowców, i aby się oni skupili na prawdziwym tramwaju, który może nagle nadjechać.Jestem za przeniesieniem go w inne miejsce.

 • Jacek

  Tramwaj spowalnia ruch na rondzie, kto nie wie zwalnia, z myślą ze on jedzie. Dobrze by było aby zabytek nie rozpraszał kierowców, i aby się oni skupili na prawdziwym tramwaju, który może nagle nadjechać.Jestem za przeniesieniem go w inne miejsce.

 • sonia

  na rondzie powinien stać nam jaśnie pan miłujących wszystkich , król polski L.Kaczyński . I to by był symbol prawdziwej polski gdzie mieszkają prawdziwi polacy wstąjacy z kolan

 • ANDRZEJ

  Fakt w nocy podświetlony fajny ale w dzień masakra ale wystarczy faktyczny kolor jaki był tych tramwajów za czasów ich świetności pamiętam były czerwone i tak wystarczy go pomalować dlaczego od razu usuwać Pani Tobiszowska nie ma na co kasy udawać niech se do warszawy mężowi jedzie gacie prać bo mu jakaś inna upierze. Widzę że nam się robi klan Tobiszowskich, a Pani tobiszowska nie ma ambitniejszych rzeczy do zrobienia w naszym mieście tylko tramwaj, A np drogi ul. Piastowska masakra a na przykład za wysokie drzewa stwarzające zagrożenie np osiedle przy ulicy Antoniego Maya i tp powiem krótko radni jak nie potrafią załatwić poważnych rzeczy w mieście to próbują błysnąć przy [...]ach np jakieś budowy siłowni na powietrzu, place zabaw no i tramwaj BRAWO PANI RADNA POWODZENIA

 • Brodacz

  Polać mu!

 • QQ

  W nocy jak jechałem to z tymi lampkami wygląda bardzo ładnie i cały rok powinien być jakoś podświetlony. Natomiast w dzień to już tragedia. Naprawdę wizytówka Rudy. Stary pordzewiały złom. Nie można było pomalować dobrą farba w normalnych kolorach ? Bialo-czerwony lub biało-żółty ? Nie usuwać czy chować tylko przemalować :)

 • godulanin

  Wiadomo pani Dziedzic to przeciwnik, więc trzeba czepiać się tramwaju.

 • Binia

  Super ta bana jest

 • Jak miś z Bareji

  Richtig elegancko i do tego fest bronotno, a te lampki - istne cudo!Bana na miarę naszych możliwości.

 • riczi

  Wersja świąteczna wygląda extra. Może tak pozostawić do następnych świąt.

 • Gratuluję smaku

  Obrzydliwość w kolorze G. Rdza, brud i szmelc otoczony kwieciem jako symbol miasta.

 • Kris

  Pomysł dobry,kolor nietrafiony.Jako ozdoba świąteczna w tych kolorach jest idealny.

 • Fifi

  Proponuję postawić tam barierki i pomnik smoleński

 • fafik

  Co tu ma do rzeczy polityka? Jestem pisowcem ale tramwaj od początku mi się podobał (z tym ze mógłby być bardziej barwny, np czerwony) i pomysł bardzo oryginalny. Natomiast restauracja każdego złomu poprzemysłowego to pomysł drogi chybiony bo potem trzeba będzie na te muzea łożyć do usr..ej śmierci

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.