Wiadomości z Rudy Śląskiej

Troje dzieci trafiło do szpitala w związku z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla

  • Dodano: 2020-03-06 06:30, aktualizacja: 2020-03-06 06:37

Troje dzieci w wieku od 6 do 16 lat oraz jedna osoba dorosła, zostały przewiezione do szpitali w związku z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.

Interwencja służb ratunkowych została przeprowadzona w środowy wieczór w jednym z mieszkań przy ulicy Kingi.

Prawdopodobną przyczyną zatrucia czadem była nieprawidłowo użytkowana instalacja wentylacyjna

Strażacy dokonali sprawdzenia poziomu tlenku węgla w mieszkaniu, gdzie było ono znacznie podwyższone. Cztery osoby zostały przewiezione do szpitala na badania z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Jedno z dzieci wymagało hospitalizacji w zabrzańskim szpitalu. To pierwsze tak poważne zatrucie w tym sezonie grzewczym. Wystarczył jeden chłodniejszy wieczór z niekorzystnym ciśnieniem atmosferycznym, aby ten cichy zabójca dał o sobie znać.

Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem, jest szczególnie niebezpiecznym bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Tlenek węgla trafia do organizmu poprzez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, prowadząc do niedotlenienia tkanek. W zależności od stężenia tlenku węgla oraz czasu wdychania skażonego powietrza mogą występować objawy: ból głowy, mdłości, utrata przytomności, a nawet śmierć.

W statystykach zatruć tlenek węgla zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W Polsce co roku straż pożarna odnotowuje kilka tysięcy zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, podczas których poszkodowanych zostaje około 2000 osób, a około 100 osób umiera wskutek zatrucia. Wystarczy tak niewiele, by zmniejszyć ryzyko zaczadzenia. Pamiętajmy o instalacji detektorów tlenku węgla oraz o regularnym serwisowaniu urządzeń i systemów grzewczych. Wybierzmy niezawodne urządzenie chroniące przed zaczadzeniem. Nie lekceważmy zagrożenia, jakim jest dla naszego zdrowia tlenek węgla.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Magda

    Na własnym przykładzie stwierdzam,że posiadanie detektora tlenku węgla ratuje życie. Tylko dlatego, że mamy w domu taki czujnik nie doszło do tragedii, wszędzie gdzie korzysta się z grzewczych urządzeń gazowych i gazowych podgrzewaczy wody jest to niezbędne,bo czad jest niewidoczny i bezwonny i tylko włączający się alarm potrafi nas ostrzec,że dzieje się coś złego...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.