Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa zbieranie podpisów. Inicjatorzy referendum mają swe argumenty

 • Dodano: 2012-03-10 11:45, aktualizacja: 2012-03-12 00:00
Aktualizacja 11.03.2012 r. 
 
Jak informowaliśmy wniosek o odwołanie Prezydent Miasta oraz Rady Miasta został złożony 2 marca 2012 roku, jednak nie posiadał uzasadnienia. Obecnie przedstawiamy uzasadnienienie, jakie zawarli w wniosku inicjatorzy referendum. 
 
 
Pełnomocnik Referendum - Piotr Wesołowski:
 
 
Dla naszej wspólnoty samorządowej istotnymi argumentami przemawiającymi za odwołaniem Prezydenta Miasta Grażyny Dziedzic są:
 1. Zupełne rozminięcie się deklaracji wyborczych składanych przez kandydatkę z faktycznie realizowaną polityką zarządzania Miastem.
 2. Pogłębiająca się stagnacja w sferze gospodarczej, brak odpowiednio przygotowanych terenów inwestycyjnych, odpowiedniego klimatu dla małej i średniej przedsiębiorczości.
 3. Z uwagi na drastyczne podwyżki opłat lokalnych, wody i kanalizacji, przedsiębiorcy wybierają inne gminy na działalność gospodarczą. Ruda Śląska traci w ten sposób miejsca pracy i ubożeje, a mieszkańcom żyje się coraz trudniej.
 4. Prowadzona z dużą arogancją polityka likwidacji i łączenia placówek oświatowych, w tym próba likwidacji szkoły specjalnej w Bielszowicach.
 5. Deklarowana przez Władze Miasta "polityka oszczędności" jest realizowana wyłącznie kosztem mieszkańców, w tym ich bezpieczeństwa, kultury, sportu, oświaty i zdrowia.
 6. Zachowania wyrażające brak poszanowania prawa i godności pracowników, włącznie z ferowaniem wyroków w środkach masowego przekazu.
Wszystkie ww. fakty, decyzje oraz zaniechania, nie spotkały się z odpowiednią reakcją koalicji większościowej Rady Miasta, wyraźnie pozostającej pod dominującym wpływem Pani Prezydent. W tym stanie rzeczy wniosek o odwołanie Rady Miasta również jest zasadny. 
 
 

 
 
O pierwszym spotkaniu mieszkańców na Halembie informowaliśmy w zeszłym tygodniu ( 25 lutego) - grupa kilkudziesięciu mieszkańców wyraziła swoje niezadowolenie z sytuacji, zaistniałej w mieście. Został wówczas wybrany komitet organizacyjny, który w piątek - 2 marca podjął kolejne kroki.
 
 
W piątek zostało złożone pismo informujące o woli przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta i Rady Miasta w Rudzie Śląskiej do Prezydenta Miasta oraz do Komisarza Wyborczego w Katowicach.
 
Grupa inicjatywna to sześć osób, na przewodniczącą wybrana została pani Barbara Kołodziej. 
 
Obecnie rozpoczął się, przewidziany ustawowo, okres 60 dni na zbieranie podpisów. 
 
Stawiamy na działanie w terenie, będziemy szukać poparcia wśród mieszkańców całego miasta, wszystkich dzielnic. Na razie spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem naszą inicjatywą, wiele osób chce złożyć swoje podpisy - powiedział pełnomocnik grupy inicjatywnej Piotr Wesołowski.

 

Informacje o akcji oraz sposobie zgłoszenia swojego poparcia można znaleźć na stronie: www.referendumruda.waw.pl

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również przedstawieciela rudzkiego magistratru.

Potwierdzam, w piątek pismo wpłynęło do Urzędu Miasta, lecz nie posiada ono żadnego uzasadnienia. Szanujemy tę inicjatywę, gdyż jest ona przewidziana w zasadach działania państwa demokratycznego. By móc rozmawiać, poczekamy na konkretną argumentacją - sprawę skomentował rzecznik Urzędu Miasta Adam Nowak.  

Przypominamy, by referendum się odbyło niezbędne jest zebranie podpisów 10% mieszkańców, uprawnionych do głosowania w poprzednich wyborach, w przypadku Rudy Śląskiej jest to liczna 11, 5 tysiąca mieszkańców.

 

Poparcie inicjatywy mieszkaniec może wyrazić poprzez podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, nr PESEL oraz potwierdzić własnoręcznym podpisem.

 

Zobacz także

Komentarze (113)    dodaj komentarz »

 • Fiona

  Teraz to szybciutko zwołuje spotkania z mieszkańcami, bo czuje jak się jej pali grunt pod nogami.Ona NIE SZANUJE ludzi więc nie będzie szanowana. Stania jaki był taki był ale ludzi szanował i nikomu krzywdy nie robił. W przeciwieństwie do tej Pani. Pozdrawiam tych co JESZCZE mają zamydlone przez nią oczka... ale to też do czasu, póki Wam nie wręczy dyscyplinarki :-)

 • Ago

  Referendum trzeba było przeprowadzić, jak zadłużano nasze miasto, a nie teraz, jak trzeba spłacać faktury po poprzedniej ekipie!

 • lokatorka z J.Curie

  zlozylismy protest zbiorowy do prezydenta miasta przeciw budowie smietnika pod samymi oknami mieszkan. Nawet nie otrzymalismy odpowiedzi.Ma nas w

 • zyklo

  Jak czytam te komentarze to wywołuje u mnie odruch wymiotny. Poziom i styl tu zamieszczonych komentarzy poza nie licznymi wyjątkami sprowadza się do poziomu dna a nawet poniżej tego poziomu. Nie chcę tu nikogo obrazić, ale zastanawiam się, co niektórzy chcą osiągnąć zamieszczając swoje debilne wypowiedzi na tym forum szacownym. Nie jestem za cezurą, ale tego typu wypowiedzi w tak poważnym temacie po prostu nie powinny się nigdy znaleźć. Pozdrawiam redakcje oraz osoby trzeźwo myślące.

 • Cezar

  Jestem za natychmiastowym wywaleniem tej Pani ze stanowiska, widać że kobiecina na "dorosła" do tego stanowiska, każdy przeciwnik jej odwołania niech no "zwiedzi" Godulę i Orzegów chyba najbardziej zaniedbane dzielnice Rudy Śląskiej, wydaje się że pani Prezydent nawet nie wie że takie dzielnice ma nasze miasto, niech no ktoś zwiedzi MOSiR park przy ul Podlas, w tym syfie napewno znajdzie jeszcze śmieci z czasów Gierka, brud, smród lampy w parku obrosły brudem nie myte od czasu ich zamontowania, schody ze wszystkich stron dojścia do Halii i lodowiska w stanie jak po nalocie bombowym.Jestem za natychmiastowym odwołaniem nie tylko jej ale całego jej zaplecza jak również ludzi dbających w Rudzie Śl. o ochronę środowiska.

 • JO

  Grupka nieudaczników chcących ugrać coś dla siebie za nasze miejskie pieniądze. Jakim prawem ? Chcą spełniać swoje marzenia to proszę...każdy z nich wyskakiwać z kasy. PRYWATNEJ !!!!

 • AL

  W końcu ktoś zobaczył, że pani prezydent się nie nadaje na te stanowisko. WYWALIĆ JĄ NA BRUK tak jak ona zwalnia ludzi i pozbawia pracy i godnego życia w naszym mieście

 • kacha

  Problem bezrobocia jest wszędzie nie tylko w Rudzie Śląskiej. Lepiej jak byłeś okradany przez naszego poprzedniego prezydenta który tylko co potrafił to topić smutki w butelce wódki i długi robić na prawo i lewo.

 • marta

  niech zwalnia, troszke ich tam za duzo, a jakos pomagac nie chca nadal:) z 700 wrocmy do 300 albo niech bedzie do 350 :)

 • klijent/gminy

  jak lecom biuralisci,to jest ichprzerost niebotyczny ino redukowac ale zeumiarem do minimum.

 • zbyracz podpisow

  Zbierając podpisy, zauważa się jakieś dziwne nastawienie ludzi,wprost pokazują, że się boją podpisać listę dla referendum. Tak dzieje się gdy trafi się pracownik szpitala, szkoły,UM,czy innej instytucji podległej pod U.M Nie wspomnę już o informacji o pewnym wydarzeniu jakie miało miejsce, gdzie jedna z list zniknęła z pokoju po wejściu pewnego pana.Ludzie bez przerwy mówią coś o długich łapach.Ciekawe co mają na myśli? Nie mniej wiele osób decyduje się podpisać.Za co należy się im podziękowanie za postawę.

 • wyborca , nie wywrotowiec

  wciskacie im to podpisują ,każdy zdrowo myślący wam tego nie podpisze .Nie po to jest ustawowy okres sprawowania urzędu prezydenta i samorządu by ktoś tam sobie ich odwoływał .To bardzo niemądry obyczaj , bo w ten sposób przez grupę nawiedzonych osób można wymieniać , dyrektorów szkół , proboszczów, itd. Niestety tak jest że każdy kto obejmuje jakąś znaczącą funkcję musi podejmować szereg decyzji również mało popularnych, jeżeli ze względu na przerost biurokracji z Urzędu zwalnia się kilkadziesiąt osób to choć to jest decyzja uzasadniona to siłą rzeczy Ci zwolnieni mają mieć prawo być rozgoryczeni .Takie osoby będą podpisywać listę dotyczącą referendum .Też nie ma się im co dziwić . Ale właśnie dlatego nie powinno się dopu[...] do przeprowadzenia takiego referendum . bo grupy niezadowolonych bedą zawsze.Przykład w Bytomiu . Koj jest przeciwnikiem budowy stadionu Poloni bo widzi inne ważniejsze potrzeby dla Bytomia . No to co sie dzieje . Kibice tak jak w Rudzie zaczynają latać z listami do podpisów na przeprowadzenie odwołania ich prezydenta .4 lata to nie jest aż tak dużo . W końcu wybieramy w wyborach demokratycznych osobę którą na wszystkie sposoby możemy poznać w okresie kampani przedwyborczej , Skoro wybrała ją większośc , to trzeba to uszanować a wybranego prezydenta obdarzyć zaufaniem .Czasem zmiany w mieście są procesami i trwaja nieraz latami .Tu po roku urzędowania chce się odwołać p.Dziedzic choć ta od samego początku zapowiadała że pierwszy rok poświęci na oddłużenie miasta co musiało się wiązać z ograniczeniem pewnych wydatków , w tym redukcję rozbudowanej administracji niektórych urzędów ,Oskarża się m.in p.Dziedzic o to że wyszły na jaw poważne nadużycia w sektorze księgowości w urzędzie Miasta , czyli co w sytuacji gdy Miasto jest mocno zadłużone na tego typu wykroczenia należy przymykać oko . Zapewniam ,że każdemu następnemu wybranemu prezydentowi tego typu podobnych zarzutów się znajdzie na tyle ,że kolejna ekipa niezadowolonych znów zacznie latać z listami .Bez sensu . Miastu trzeba pomagać a nie dezorganizować go

  • wyborca , nie wywrotowiec
   2012-03-15 18:58
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkaniec

  elegancko ai mondrze ten fajny artykułnapisany,jest robota szpital nasz godulski ratowac anie gupoty referendowac.

 • mieszkaniec/zartwiony

  całe siły społeczne przeniesc na ratowanie okulistyki,oto walczyc wtedyzobaczymy wtedy zobaczymy moc referendum,tu na forum tobyscie sobie kudły powyrywali onic.

  • mieszkaniec/zartwiony
   2012-03-14 14:16
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • anulkaaaaaaaaaaaaa

  zaroz wiedziałach że tak bedzie bo jej zle z pyska patrzy

 • eeh

  forma wypowiedzi świadczy o Tobie prostaczko

 • anulkaaaaaaaaaaa

  prostakiem jesteś ty skoro bronisz takich ludzi

 • marta

  "takich" czyli jakich? takich co wykryli nieprawidłowości? to chyba dobrze ze je wykryli... zamiast obrzucać kogos obelgamiw stylu "pyska" poczytaj.. polecam artykuł Pana Teodora Howaniec pt.: Rudzka Groteska.. bardzo dobrze opisana sytuacja ... ludzie, którzy chcą referendum są przeciwni zwolnieniom z Um..dlaczego? bo to pewnie o ich interesy też chodzi.. Chwila, moment..dajcie czas na to aby prokuratura przyjrzała się sprawie.. a Ci którzy tak się burzą, to zapewne Ci , którzy chcą powrotu dawnej władzy.. przy której mieli się o niebo lepiej:P .. także Anulko.. może lepiej nie mówmy o prostactwie..bo nie warto się obrzucać bagnem.. może warto zaczekać na efekt..

 • zzz

  anulkaaaaaaaaaaa ciebie tyż źle patrzy z pyska bo niy chciochech napisać, że tyż może i z mordy

 • Kamiec A.

  Jest jedną z demokratycznych form sprawowania władzy w społeczeństwie obywatelskim i dlaczego z niego nie korzystać. Władza wybrana musi mieć świadomość,że może być odwołana , wtedy rządzący liczą się z wyborcami.

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.