Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tylko pięć komitetów wyborczych może wystawić kandydatów w całym kraju

  • Dodano: 2019-09-09 12:00, aktualizacja: 2019-09-09 15:23

Choć Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała aż 88 komitetów wyborczych, to tylko pięć z nich może wystawić kandydatów w całym kraju. 

Mniej ogólnopolskich komitetów wyborczych niż w poprzednich wyborach

Według wykazu opublikowanego przez PKW ogólnopolskie komitety wyborcze to: Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tylko te pięć komitetów zarejestrowało listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych, co oznacza – zgodnie z Kodeksem wyborczym – że mogą wystawić kandydatów w całym kraju. W poprzednich wyborach parlamentarnych było osiem takich komitetów. 

Prawo do zgłaszania kandydatów miało 88 komitetów wyborczych

Prawo zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów miało aż 88 komitetów wyborczych – wśród nich 30 komitetów partii politycznych i 57 komitetów wyborców oraz jeden komitet koalicyjny. Lista kandydatów na posłów musiała być poparta co najmniej 5 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Do zgłoszenia kandydata na senatora potrzeba było 2 tys. podpisów. 

Kto może kandydować do parlamentu?

Na listach kandydatów do Sejmu musi się znaleźć co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 21 lat. W przypadku kandydata na senatora minimalny wiek to 30 lat. Nie mogą kandydować osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Na czteroletnią kadencję wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Mądra Polska

    Nasze telewizje to tuby propagandowe na służżbie PO i PiS... Pozostałe pertie nie sa dopuszczane przed kamery. Czzy tak ma wyglądać demokracja? Jesteśmy manipulowani wiadomościami, które maja nas ukierunkować na wybór jednej opcji z dwóch PO albo PiS... Tymczasem spójrzmy jaką mamy rzeczywistość po rządach PO-PiS- u : obie partie doprowadziły do ruiny nasze wojsko. Polska armia jest w gorszym stanie niż w 1939r. Obie partie przeprowadziły fatalne reformy szkolnictwa obniżając poziom nauczania. Służba zdrowia jest w rozsypce, nie mamy prawie wogóle polskich firm, a Orlen i Lotos właśnie sa przygotowywane do ... wrogiego przejęcia, o czym prawie nikt nie wie... Poltycy PO i PiS dążą do stworzenia systemu dwupartyjnego w Polsce na wzór USA.... Wszyscy wiemy jak to sie skończy, więc głosujmy na polskie partie... Proszę uważnie przeczytac teksty, ktore ujawniaja fakty pomijane w mediachDZIWNY UKŁAD MIĘDZY JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM A PREZESEM ORLENU. https://madrapolska.blogspot.com/2019/09/daniel-wszystko-moge-obajtek-z-cyklu.htmlBUNT W SZKOLE WOJSKOWEJ WE WROCŁAWIU. KRZYK ROZPACZY POLSKIEGO WOJSKAhttps://madrapolska.blogspot.com/2019/08/bunt-w-awl-we-wrocawiu-czyli-krzyk.htmlWYJAŚNIAMY NA CZYM POLEGA UDAWANY KONFLIKT MIĘDZY PO A PiS.ROLA LEWIATANAhttps://madrapolska.blogspot.com/2018/01/kto-popiera-wejscie-polski-do-strefy.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.