Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w komunikacji publicznej

 • Dodano: 2020-09-01 06:45, aktualizacja: 2020-09-01 06:58

Uczniowie korzystający z komunikacji publicznej, jak i ze szkolnych autobusów są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust – informują w liście do dyrektorów szkół ministrowie edukacji, infrastruktury i główny inspektor sanitarny.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w poniedziałek, przed dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021, wystosowali wspólny list do dyrektorów szkół dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

"Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Dokładamy wszelkich starań, aby szkoły i placówki funkcjonowały w tradycyjnej formule, a dzieci uczyły się razem ze swoimi rówieśnikami. Przygotowaliśmy odpowiednie wytyczne, które służą zapewnieniu w szkołach bezpiecznych warunków higienicznych. W stałym kontakcie są również dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni, co w sytuacji ewentualnego zagrożenia umożliwi podjęcie szybkich i stosownych działań" – czytamy w liście.

"O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży musimy zadbać także w drodze do i ze szkoły. Uczniowie, którzy korzystają z transportu publicznego, są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują także w przypadku dowozu dzieci do szkół organizowanego przez wiele gmin na terenie całego kraju. W osłonę ust i nosa powinni być również wyposażeni kierowcy szkolnych autobusów. Stosowne wytyczne sanitarne w tym zakresie zostały opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Główny Inspektorat Sanitarny" – podano.

W wytycznych, które są załącznikiem do listu, zapisano, że pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego oraz ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.

Ministrowie edukacji i infrastruktury oraz główny inspektor sanitarny zwrócili się w liście do dyrektorów, aby we współpracy z organami prowadzącymi szkoły zadbali o pakiet maseczek jednorazowych w każdym autobusie szkolnym. Z takich maseczek mogliby korzystać uczniowie, którzy w danym dniu nie będą mieli własnej osłony nosa i ust.

"W czasie epidemii szczególnie ważna jest współpraca i odpowiedzialne działanie, dlatego prosimy państwa o przekazanie tych informacji oraz wytycznych rodzicom i opiekunom uczniów" – wskazali. 

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • EDEK

  Czy stosowanie masek cały czas w szkole jest bezpieczne dla dzieci, bo nie są przebadane pod tym kątem, czy nie odbija to się na zdrowiu później. Ja wiem , że zalecenia muszą być , ale pytam głównie lekarzy Naszego Miasta - czy to jest bezpieczne dla zdrowia dziecka ( nie związanego z Covidem) Dwutlenek węgla w tej masce jest i powraca do płuc, czy to tak musi być i tak wyglądać! Do tego dochodzi psychika dzieci? Nie znam się i z tego moje obawy o wnuka i wnusie które są moim życiem! Pozdrawiam serdecznie Wszystkich Rudzian.

 • Łukasz Kuchta

  Nikt niema obowiązku. Skończcie już powtarzać te kłamstwa. Prawo jest po naszej stronie.Każdy kto działa zgodnie z nielegalnym rozporządzeniem niech liczy się z konsekwencjami prawnymi bo pozwy do sądu dla tych osób będą teraz szły lawinowo.My wolni ludzie się nie damy!

 • Hanys trzeżwo myslący

  Brawo, dziwi mnie to że ludzie tak dobrowolnie pozwalają sie zniewalać,kiedy w sklepie sprzedawczyni mowi nam założyć maseczke MOWIMY NIE NIE MA TAKIEJ UCHWAŁY TO NIE ZGODNE Z PRAWEM,ONA NICZEGO NIE MOŻE NAM NAKAZAĆ, skończcie sie tak sami ubezwłasnowolniać ludzie gdzie Wy macie rozum robicie to co Wam nakazują niezgodnie z prawem dacie sie prowadzic jak baranki na rzeż... otwierajcie oczy bo bedzie tylko gorzej jak będziemy kiwać tylko glowami jak barany przytakując tym im wymyślonym koronawirusem, czy Wy nie widzicie że to ściema RUDO ŚLĄSKO OBUDŻ SIĘ Z GŁOPOTY

  • Hanys trzeżwo myslący
   2020-09-01 17:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • bbb

  Uczniowie dojeżdżający do szkół powinni mieć pierwszeństwo we wsiadaniu do środków komunikacji. Oni nie mogą spóźnić się na zajęcia. Niestety osoby polujące na okazje na targach i łowcy promocji w supermarketach nie są w stanie tego zrozumieć.

 • uczennica

  To bądźcie wszyscy podwójnie gotowi - od października dołączą studenci.

 • uczennica

  W godzinach porannych poszukiwanie osób, którym należy się " pierwszeństwo " jest niemożliwe. Myślę, że zdecydowana większość jeśli gdzieś jedzie we wczesnych godzinach porannych ( 5 - 9) jedzie do pracy, szkoły, do lekarza, czy urzędów. A w drodze powrotnej to Ci sami ludzie będą marzyć, żeby usiąść w domu i zjeść obiad.

 • Krista

  A ci co jada do pracy? Może jeszcze maja im te plecaki potrzymać?

 • bbb

  Ci, co jadą do pracy, mogą jeździć samochodami. Niepełnoletni uczniowie niestety nie mogą.

 • uczennica

  Człowieku, ty tak na poważnie? Mówisz tak jakby każdy musiał posiadać auto i prawo jazdy - abstrakcja. Bilet miesięczny wychodzi taniej niż utrzymanie samochodu. Nie każdego na to stać.

 • Łukasz Kuchta

  Osoby jadące do pracy też nie mogą sie spóźnić

 • Dr.Hanna

  Zasłonki i izolacja zniszczą zdrowie naszego młodego pokolenia doprowadzając do nie uleczalnych chorób , czy o to właśnie chodzi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.