Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie z kochłowickiej "dwudziestki" w zastępczej szkole

 • Dodano: 2015-11-10 19:00, aktualizacja: 2015-11-12 19:33

Od września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 z powodu usuwania szkód górniczych uczą się w budynku przy ul. Tunkla 147A. Rodzice już przywykli do nowej sytuacji, a dzieci są bardzo zadowolone z czasowej zmiany. Kiedy uczniowie wrócą na swoje miejsce?

Kompania Węglowa po dwóch latach od rozpoczęcia starań o remont przez dyrektor szkoły zainicjowała prace przy zabytkowej szkole w Kochłowicach. Budynek przez szkody górnicze przekrzywił się i konieczne było jego wyprostowanie. Od września trwają tam prace przy rektyfikacji budynku, a uczniowie i dyrekcja na ten czas musiały przenieść się w inne miejsce. Wszystkie dzieci 1 września przywitały się po wakacjach w nowych, zastępczych murach placówki.

Odwiedziliśmy miejsce, które na rok stało się drugim domem uczniów „dwudziestki”. Cały personel na czele z panią dyrektor brał udział w trudnym przedsięwzięciu, jakim była przeprowadzka do budynku zastępczego znajdującego się przy ul. Tunkla 147A – siedziby wydziału zamiejscowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Druga część budynku, w którym uczą się dzieci z SP20, zajmowana jest przez prywatne przedszkole.

W czerwcu, po zakończeniu roku szkolnego, od razu wzięliśmy się za pakowanie. Zabrać trzeba było praktycznie wszystko. Sprzęty, pomoce dydaktyczne, meble – chyba nikt, kto tego nie zaznał, nie wie, jak trudne to było zadanie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie pracownikom szkoły, urzędu miejskiego, spółki MPGM oraz rodzicom naszych uczniów. Bardzo dużą pomocą było przewiezienie wszystkich sprzętów przez Kompanię Węglową podczas przeprowadzki. Po przetransportowaniu rzeczy do budynku docelowego musieliśmy zagospodarować wydzielone dla nas miejsce w ten sposób, aby było przyjazne i przede wszystkim bezpiecznie dla dzieci. Niczego nie mogło tutaj zabraknąć. Do naszej dyspozycji jest obiekt, który użytkuje rudzki oddział Akademii Górniczo Hutniczej. Dzięki uprzejmości przedszkola „Żaczek” możemy korzystać także z części ich pomieszczeń. Dzieci ćwiczą na obszernej sali gimnastycznej klubu „Urania” znajdującej się obok zastępczej placówki, co jest także dużym plusem - relacjonuje Katarzyna Szuba, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20.

Studenci i wykładowcy krakowskiego oddziału uczelni z wielką radością przyjmują w swoich progach małych adeptów świata nauki. Jak mówią władze uczelni, dzięki dzieciom budynek stał się bardziej kolorowy i tętni życiem także w tygodniu, kiedy studenci nie mają tutaj zjazdów.

Współpraca z AGH układa nam się bardzo dobrze. Między innymi uczelnia z Krakowa udostępnia nam wygodne krzesła w salach. Dzięki temu nasi uczniowie czują się prawie jak studenci – żartuje dyrektor kochłowickiej „dwudziestki”.

Do "nowego" budynku przeprowadziły się klasy 1-6 – łącznie 229 uczniów. Dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych znajdujących się w Szkole Podstawowej nr 20 zostały przeniesione zaś do siedziby Przedszkola Miejskiego nr 42.

W miejscu, gdzie teraz znajduje się szkoła, dzieci mają wszystko, czego im potrzeba.

Wygospodarowaliśmy miejsce na bibliotekę, blok spożywania gotowych posiłków na korytarzach, które zastaliśmy w budynku. Mamy także dużą świetlicę, gdzie po lekcjach uczniowie mogą swobodnie przebywać. Niedaleko szkoły znajduje się plac zabaw, na który czasem najmłodsze dzieci wybierają się wraz z nauczycielem. Uczniowie czują się tu dobrze. Mimo zastępczego charakteru tego miejsca znalazły się tu tablice z pracami naszych milusińskich, szafeczki dla dzieci, mamy też nasz sztandar. Wiadomym jest, że każdy źle przechodzi zmiany, w tym także uczniowie i ich rodzice. Ciężko było się dostosować do nowej sytuacji, ale po poznaniu szczegółów spotykam się z pozytywnymi opiniami – mówi dyrektor Katarzyna Szuba.

Dużym plusem jest zorganizowany przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska przewóz dzieci do szkoły oddalonej nawet o kilka kilometrów od miejsca zamieszkania niektórych uczniów.

Możliwość dojazdów do placówki to duże udogodnienie dla uczniów. Naczelnik Wydziału Oświaty, Aleksandra Piecko, osobiście czuwała nad tym, aby przewóz dzieci został zorganizowany w sposób profesjonalny. Z placu przy starym dworcu kolejowym autobus zabiera dzieci do szkoły. Odbywa się kilkanaście kursów dziennie, w zależności od godzin rozpoczęcia i zakończenia zajęć. Przed odjazdem sprawdzana jest lista obecności, opiekunki towarzyszące dzieciom w przejazdach odbyły specjalne kursy z przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy. Wszystko odbywa się w jak najlepszym porządku – opisuje dyrektor.

Tyczasem w „dwudziestce” prace, choć niewidoczne na zewnątrz, idą pełną parą. Naprawą szkód górniczych w szkole zajął się Zakład Zagospodarowania Mienia. O trwającym w kochłowickiej szkole remoncie opowiadają przedstawiciele inwestora.

Jest to zadanie wyjątkowo trudne, skomplikowane i kosztowne, do wykonania którego trzeba było zawrzeć umowę z firmą specjalizującą się w rektyfikacji budynków. Generalnym wykonawcą robót jest firma MPL Technology Sp. z o.o. Katowice posiadająca odpowiednie referencje i ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji tego typu zadań – wyjaśnia na łamach gazety firmowej Kompanii Węglowej Piotr Martyniewicz, dyrektor Zakładu Zagospodarowania Mienia.

Szkoła pochyla się o ponad 40 promili, co w przyjmowanych normach kwalifikuje się jako zagrażające bezpieczeństwu użytkowania (dla stanów wychylenia powyżej 25 promili). Dodatkową barierą przy remoncie jest fakt, iż budynek objęty jest ochroną konserwatora zabytków, co utrudnia cały proces rektyfikacji czyli potocznego „prostowania” szkoły.

Remont przewidziano na ok. 9 miesięcy. Rozpoczęte we wrześniu prace przygotowawcze do samego procesu rektyfikacji cały czas trwają. Sam zabieg prostowania zaplanowano na koniec tego roku. Trzeba się do niego porządnie przygotować.

Roboty przygotowawcze polegają m.in. na rozkuciu posadzek przyziemia, odkryciu fundamentów, zamontowaniu ceowników wzmacniających po obydwu stronach murów i skręceniu ich śrubami, wykonania komór w ścianach, w których zamontowane zostaną komputerowo sterowane siłowniki hydrauliczne. Kolejny etap przewidziany na grudzień to rektyfikacja. Do tego procesu wykorzystany zostanie system hydrauliczny oparty na technologii DMT.

Ta nowoczesna metoda pozwala na bezpieczne prowadzenie całej operacji. Dzięki niej wszystkie siłowniki są sterowane komputerowo na podstawie wysuwu, a nie ciśnienia w siłownikach. Każdy siłownik posiada specjalny przycisk awaryjny zatrzymujący pracę całego systemu. Pojedynczy ruch siłownika można ograniczyć do 0,3mm. W przypadku przekroczenia wartości na siłownikach, komputer przerywa pracę całego systemu, co daje gwarancję bezpieczeństwa i nie dopuszcza do powstawania uszkodzeń – czytamy w informatorze Kompanii Węglowej.

Kiedy budynek będzie już stał prosto, trzeba będzie jeszcze wykonać prace odtworzeniowe, czyli zamurowanie powstałych szczelin i dziur po siłownikach, a także położenie posadzek, pomalowanie ścian. Pracownicy uporządkują także teren wokół budynku. Całość prac ma zakończyć się w maju 2016 roku.

To nie wszystko. Aby za jednym razem uporać się z wszelkimi pracami remontowymi ingerującymi w funkcjonowanie szkoły, swoją inwestycję chce zakończyć także miasto. To sieć centralnego ogrzewania w budynku SP20. Być może zostanie wykonany także remont dachu.

W wakacje kompania ma pomóc szkole przenieść się do wyremontowanej szkoły, aby nowy rok szkolny dzieci rozpoczęły już w swojej placówce.

Ogromny stres związany z tym logistycznym przedsięwzięciem przeprowadzki już opadł. Mam nadzieję, że wszyscy wyszli z tego zadowoleni. Robimy wspólnie wielką rzecz dla Kochłowic i dla tej szkoły. Bez remontu ze strony górniczej spółki nie wiadomo, co stałoby się w najbliższych latach z tą szkołą. W wakacje czeka nas kolejna przeprowadzka, tym razem do odratowanego pięknego obiektu, ale mam nadzieję, że damy sobie z tym radę tak, jak daliśmy sobie radę z kilka miesięcy temu – optymistycznie kończy dyrektor Szuba.

Zobaczcie na zdjęcia zastępczej siedziby Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej w Kochłowicach. Według nas praca domowa wszystkich komórek zaangażowanych w przenosiny szkoły została odrobiona!

Uczniowie z kochłowickiej "dwudziestki" w zastępczej szkole

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Marek

  Wina leży po stronie Kompanii Węglowej i ona powinna zabezpieczyć oraz zapłacić za wszystkie prace, począwszy od kwestii logistycznych po remont. Co ma do tego UM?? Po prostu szkodnik jakim jest kopalnia musi płacić.

 • mama

  a dlaczego nie mogli uczyc sie w domu katechetycznym przy kosciele, moje dzieci tam ucze[...]i kiedys na zajecia szkolne było by blisko a nie gonitwa na autobus

 • lech

  Z tego co mi wiadomo, miasto nie kiwnęło palcem i nie wydało złotówki na przeprowadzkę. Panie na przykład musiały żebrać o kartony w okolicznych sklepach, Kompanii Węglowej. A przecież szkoła to jednostka budżetowa. Wszystko na głowie jednej kobiety, która nawet nie może powiedzieć, że pomoc UM to fikcja. ponieważ jest zatrudniona przez tenże. Ważne, że pasibrzuchy i nieroby z UM mogą odtrąbić - sukces.

 • Manek

  Jo tam łaził do ty szkoły.jak sie niy myla to łona już roz była proszczono siłownikami ciekawe że zaś sie pokrzywiyła.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.