Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uczniowie z SP nr 20 w akcji "Sprzątanie Świata"

 • Dodano: 2019-05-21 06:30, aktualizacja: 2019-05-20 16:11

16 maja 2019 roku zorganizowano akcję "Sprzątanie Świata" wraz z Uczniami Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej.

Od lat podkreślamy zaangażowanie w sprawy związane z naszym środowiskiem, dlatego przy okazji długofalowej ekoAkcji, którą obecnie przeprowadzamy wraz z nadawcą kanału National Geographic HD postanowiliśmy zorganizować wydarzenie edukacyjne oraz zwiększające świadomość najmłodszych mieszkańców Rudy Śląskiej.

Spotkanie z Uczniami rozpoczęliśmy od prelekcji na temat ekologii oraz filozofii "Zero Waste" zakładającej zmniejszenie produkcji śmieci w naszych domach, którą poprowadziła Agnieszka - specjalistka w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz edukacji ekologicznej.

W trakcie spotkania uczniowie wykazywali bardzo dużą aktywność

Podczas jednej godziny lekcyjnej dzieci dowiedziały się jak wygląda i ile trwa rozkład różnego rodzaju śmieci. Zobaczyły na jaką skalę odpady gromadzą się w morzach i oceanach. Dowiedziały się jak wiele zwierząt jest zagrożonych przez inwazję odpadów. Na koniec Uczniowie poznali sposoby do ograniczenia produkcji śmieci w swoich domach. Po prelekcji wspólnie wyruszyliśmy w stronę ulicy Tunkla, a następnie na Planty Kochłowickie. Po dotarciu na miejsce i przedstawieniu instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa podczas zbierania odpadów, rozdaliśmy rękawiczki i worki Uczniom oraz Wolontariuszom - pracownikom naszych firm.

Na każdą pięcioosobową grupę przypadał jeden Wolontariusz. Najwięcej było niedopałków papierosów, butelek plastikowych i szklanych. Znalazły się również papierki, różnego rodzaju opakowania plastikowe i metalowe. Szmaty, rozbite szkło i sztuczne kwiaty.

Nie zabrakło wiklinowych przedmiotów, metalowych drutów i kapsli po napojach

 W krzakach znaleźliśmy również stare opony, zepsute krzesło obrotowe i obudowę telewizora. Uczniowie podeszli do sprawy bardzo poważnie. Nie straszne im było chodzenie po mokrych krzakach, zbieranie brudnych śmieci czy penetrowanie Plantów co do centymetra. Śmiało, ze świadomością sprawy, podnosili śmieci i wrzucali je do wielkich worków. Rozczarowanie i niedowierzanie pojawiały się podczas zapełniania kolejnych. Współpraca Uczniów i Wolontariuszy pozwoliła na zebranie kilkunastu worków oraz innych gabarytów w niespełna 1,5 godziny na bardzo małym terenie!

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • zaprawem

  Tyle dobrego można zrobić dla miasta ,popieram tego rodzaju akcje , to o wiele pożyteczniejsze niż ciągłe narzekanie i krytykowanie wszystkiego wokół .

 • pol

  Bardzo szlachetna akcja, jak bedzie sprzątanie Fryny też pójdę.Jedno pytanko, czemu więzniowie nie mogą ruszyć tyłków i przynajmniej tak odwdzięczyć się społeczeństwu. W końcu utrzymywani są za nasze pieniądze! Jeszcze Mopsiki, też nie pracują i śmiało mogą wspomóc taką akcję.

 • ED

  Dlaczego nie więzniowie , bo by musieli za angażować armia strażników co by pilnowali skazańców żeby nie nawiali przy okazji.

 • Mieszkaniec

  Służby więzienne są zaangażowane w resocjalizację przedszkolaków z Katowic ( art. sprzed paru dni z Zabrza) - no to jak?

 • pol

  Przecież są elektroniczne opaski, albo kula do nogi i do roboty...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.