Wiadomości z Rudy Śląskiej

Udar mózgu - temu można zapobiec!

 • Dodano: 2017-02-17 14:45

"Udarom można zapobiec, strata czasu to strata mózgu"- pod takim hasłem Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zaczyna właśnie akcję profilaktyczną wśród mieszkańców.

Zaczynamy w sobotę, od pierwszego w tym roku Biegu Wiewiórki, na którym chcemy pojawiać się cyklicznie - mówi Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy rudzkiej prasówki. - Uczestnicy biegu zostaną w sobotę wyposażeni w tzw. pakiet antyudarowy, tzn. podręczny zestaw materiałów edukacyjnych o sposobach zapobiegania chorobie niedokrwiennej mózgu, czynnikach ryzyka i profilaktyce udarowej. Na naszym stoisku usytuowanym przy biurze zawodów pielęgniarki będą udzielać również fachowych rad. To niezbędna wiedza, która może uratować życie - tłumaczy rzecznik Szpitala.

Udar mózgu zajmuje obecnie trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów i jest głównym powodem niepełnosprawności osób po 40 roku życia. W Polsce co roku udar mózgu dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera.

Nie można lekceważyć niepokojących symptomów. Szybkie rozpoznanie daje szansę na skuteczne leczenie i uniknięcie niepełnosprawności. Dlatego tak ważny jest tu czas. Leczenie trzeba podjąć maksymalnie w ciągu 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów - podkreśla dr n. med. Janusz Kwieciński, ordynator Oddziału Neurologii w Szpitalu w Rudzie Śląskiej.

Od kilku lat w naszym szpitalu działa Oddział Udarowy.

W Rudzie Śląskiej leczymy chorych z udarem niedokrwiennym mózgu zgodnie z najnowszymi standardami. Leczenie polega na jak najszybszym podaniu trombolitycznego leku drogą dożylną i bardzo często po zastosowaniu takiej terapii następuje radykalna poprawa zdrowia pacjentów, ich stanu neurologicznego - dodaje dr Kwieciński.


Rudzki Oddział Neurologii dysponuje możliwością przeprowadzenia pełnej diagnostyki udaru mózgu, poprzez wykonanie badań obrazowych głowy (TK, angio TK, rezonas magnetyczny, badania holterowskie EKG i RR). Dzięki ścisłej współpracy z oddziałami Kardiologii i Chirurgii Naczyniowej oraz Zakładem Radiologii szpital zapewnia leczenie i diagnostykę na najwyższym poziomie.

Rudzka Neurologia współpracuje także z Kliniką Neurochirurgii w Katowicach-Ligocie oraz Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnych w Reptach. Placówka w Goduli dysponuje także przyszpitalną Poradnią Neurologiczną.

Udar mózgu - temu można zapobiec!

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Ratownik 13

  Zapobiegac....tylko szkoda ze jak pogotowie przywiezie pacjenta na ten magiczny udarowy oddzial tj miazdzony przez lekarza tegoz oddzialu ..wiec skonczcie p.....

 • olo

  Plus za artyku na stronie Rudy Śl. a minus za oddział udarowy na terenie Rudy Śl.

 • ~zona

  Jak dlugo sie czeka do lekarza np. Dr. Kwiecinskiego? Rozumiem ze najpierw skjerowanie od ogolnego , potem neurolog potem oczekiwanie na tomograf badz rezonas kolejne czekanie

 • aloes69

  W artykule jest mowa o 4,5 godzinie jako maksymalnym czasie do podjecia leczenia ale warto też wiedzieć, że pierwsze dwie godziny decydują o szansie na pełny powrót do zdrowia. Dlatego takie artykuły są ważne. Ważne jest też aby uczulać ludzi, że mają reagować , a nie pstrykać zdjęcia czy komentowac, bo nikt z nas nie chciałby umierać w otoczeniu odczłowieczonych gapiów.

 • Klaudia

  No niech sie lepiej pochwala jak traktuja na tym oddziale starszych ludzi po udarze

 • :-/

  Ja ci napiszę....każą leżeć pacjentom w pampersach bo gdyby musiały pomóc w dojściu do toalety to by nie zdążyły wypić kawy.Nie pilnują by pacjent zażył leki...są wściekle jak zmoczy prześcieradło ...a pan pielęgniarz (mam nadzieję że wyleciał ) to nawet jest zły jak rodzina odpiernicza za niego robotę....Szczęśliwi Ci pacjenci których ma tam kto dopilnować.

 • Klaudia

  Widze, ze mamy podobne doswiadczenia..przeraza mnie skala tego wszystkiego i to ze nikt nic z tym nie robi...czuja sie bezkarni..przykre, ze nie maja ani grama szacunku..chociazby przez sam wiek.

 • rzecznik praw pacjenta

  O Boże! Obym nigdy na tym oddziale nie musiała leżeć. Współczuję pacjentom i ich rodziną.

  • rzecznik praw pacjenta
   2017-02-20 10:31
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • pracoholik

  Nie da się zapobiec...bez stresu raczej nie można żyć.

 • sercejakdzwon.pl

  Trzeba uświadamiać ludzi, że zapobieganie udarom zależy w zdecydowanej większości przypadków tylko od nich samych i od tego w jaki sposób dbają o swoje zdrowie. Odpowiednie odżywianie i ćwiczenia fizyczne i przede wszystkim zmiana przekonań to podstawa!

 • MR.

  Brawo za ten artykul!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.