Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uważajmy...piesi na pojazdy, a kierowcy na pieszych

  • Dodano: 2020-10-16 06:15, aktualizacja: 2020-10-16 06:30

W minioną środę w naszym województwie doszło do kilku zdarzeń z udziałem pieszych. Cztery potrącenia pieszych miały miejsce rano, a trzy wieczorem.

Niestety w Rybniku w rejonie „zebry”, życie straciła kobieta najechana przez samochód. W około 90 procentach wszystkich zdarzeń, w których udział biorą piesi i pojazdy, sprawcami są kierujący. Zobaczcie na filmie, jak tragicznie mogłoby się skończyć te sytuacje, gdyby nie wzmożona ostrożność pieszych w zestawieniu z niewłaściwym zachowaniem kierowców.

Niestety, wraz z nadejściem jesiennej aury co roku rośnie liczba zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem pieszych. Niechlubnym tego dowodem był wczorajszy dzień. W zdarzeniach na terenie Gliwic, Raciborza, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór i Zabrza doszło do potrąceń, w których obrażeń ciała doznały osoby piesze. Niestety na skutek wypadku w Rybniku, który miał miejsce w rejonie przejścia dla pieszych, zginęła kobieta najechana przez samochód. 

Mokra jezdnia wpływa na  wydłużenie drogi hamowania pojazdu, szybciej zapadający zmrok powoduje, że zauważenie pieszego przez kierowcę jest utrudnione, dlatego jedyną słuszną wskazówką jest dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków, a te wraz ze zbliżającą się zimą będą coraz to gorsze. Bardzo duży wpływ na swoje bezpieczeństwo mają również piesi, przede wszystkim poprzez obserwowanie pojazdów w trakcie poruszania się po drodze (szczególnie w przypadku przechodzenia przez jezdnię), jak również zakładanie elementów odblaskowych, o co po raz kolejny apelujemy. Z prowadzonych analiz wynika, że w około 90% przypadków, winnymi zdarzeń z udziałem pieszych są kierującymi pojazdami, jednak zwiększona czujność tych pierwszych może zdecydowanie zmniejszyć liczbę tych zdarzeń. 

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Kierowca

    Ale piesi tez niech patrza nie jeden widzi auto 5m przed pasami i wlazi na droga alebo jest wpatrzony w telef. I tez torbi sie na pasy

  • Rudzianka

    W Nowym Bytomiu jedną z takich niebezpiecznych miejsc jest ulica Pokoju, jeżdżą tam często jak szaleni a zza pasma stojących samochodów nie widać pieszego,ruch tam jest spory i przydały by się tam progi zwalniające.No i dochodzi tam często do stłuczek.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.