Wiadomości z Rudy Śląskiej

VI Konkurs Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza

  • Dodano: 2015-07-24 12:00

"Śląskie odpusty i jarmarki" – to temat tegorocznego Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza. Do konkursu mogą zgłaszać się twórcy nieprofesjonalni z całego kraju. Każdy z nich może złożyć po 2 prace w technice: akryl, olej, akwarela czy linoryt. Można je nadsyłać do 15 września br.

 

Celem konkursu jest prezentacja i promocja malarskiej, amatorskiej twórczości artystycznej oraz popularyzacja śląskiej kultury i tradycji. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

- W pierwszej edycji wzięło udział 22 artystów, natomiast od 2013 roku frekwencja waha się w granicach 50 osób – podkreśla Mariusz Dmetrecki, prezes Stowarzyszenia "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. - Łącznie do wszystkich edycji konkursu nadesłano 460 prac – dodaje. W ubiegłym roku konkurs w kategorii malarstwa wygrał Stanisław Łakomy, wielokrotny uczestnik wydarzenia.

- Brałem udział we wszystkich edycjach konkursu im. Juliusza Marcisza i w tym roku obowiązkowo prześlę swoje prace. Przez te lata stałem się fanem tego konkursu - mówi Stanisław Łakomy. Tematem zeszłorocznego konkursu były "Śląskie beboki". - Bebok to był dla mnie wymarzony temat. Stanisław Trefoń potrafi wybrać interesujący temat konkursu, a zarazem mocno promujący śląskie obyczaje, wierzenia czy tradycje – podkreśla malarz.

Za najlepszą grafikę został nagrodzony Rudolf Riedel.

 

Wyniki tegorocznego konkursu zostaną ogłoszone podczas wernisażu wystawy prac 23 października  w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, przy ul. Wolności 26 (Ruda) o godzinie 17.30.

– Dzięki konkursowi przypominamy postać Juliusza Marcisza, wybitnego artysty i prekursora sztuki amatorskiej, który od lat pozostaje patronem rudzkiego malarstwa - zaznacza Mariusz Dmetrecki.

Wystawa potrwa do 6 listopada br., a po tym czasie obrazy zostaną wystawione w Kolekcji "Barwy Śląska" Stanisława Trefonia na ul. Młyńskiej 16 (Halemba).

 

Juliusz Marcisz był jednym z prekursorów sztuki amatorskiej na Śląsku, uczestnikiem III Powstania Śląskiego oraz społecznikiem. Ten wybitny malarz urodził się 22 maja 1898 roku w Bielszowicach, a jego talent i dzieła niewątpliwie przyczyniły się do rozwoju miasta. Malarz był współtwórcą kół i zespołów skupiających plastyków nieprofesjonalnych przy zakładowych domach kultury. W 1925 roku założył Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego celem było rozwijanie talentów ludzi, nie mających możliwości studiowania. Właśnie dlatego Juliusz Marcisz jest zwany "nestorem malarstwa nieprofesjonalnego w Rudzie Śląskiej". Z bogatego dorobku malarza nie zostało zbyt wiele. Dzieła tworzone w okresie międzywojennym praktycznie przepadły. Obrazy malowane po 1945 roku znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum  Miejskiego w Rudzie Śląskiej i Zabrzu. Część prac  stanowi własność Kolekcji "Barwy Śląska", Stanisława Trefonia.

 

Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Kolekcja "Barwy Śląska" we współpracy z Urzędem Miasta w Rudzie Śląskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęła prezydent miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.