Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Katowicach zwołano sztab kryzysowy. Pacjenci będą relokowani do innych województw

  • Dodano: 2021-03-31 14:45

W Katowicach w trybie pilnym zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody śląskiego i marszałka województwa śląskiego. Do Katowic przyjechał także minister zdrowia.

Sztab kryzysowy w Katowicach zwołano w związku z danymi dotyczącymi zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 6092. To rekord! Tak dużo zakażeń w województwie śląskim nie było od początku pandemii koronawirusa! 

- Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski podczas konferencji prasowej w Katowicach, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Ministerstwo Zdrowia.

Jak mówił wojewoda Wieczorek -  tydzień temu tego samego dnia było zaraportowane 4600 pacjentów. To jest ponad 30% wzrostu dynamiki. Prawie 4000 pacjentów znajduje się w tej chwili w śląskich szpitalach.

- Sytuacja na Śląsku jest krytyczna. Krytyczna pod względem zarówno liczby zachorowań, zarówno liczby hospitalizacji, ale też pewnej perspektywy, tzn. że te moce, które były systematycznie i są przez pana wojewodę przeznaczane na walkę z covidem, powoli te moce się wykańczają - oświadczył po spotkaniu Niedzielski.


Głównym tematem spotkania był temat realokacji pacjentów

- Ustaliliśmy kilka reguł, kilka zasad, które w najbliższych dniach będą w województwie śląskim stosowane i oczywiście będą stosowane dzięki dobrej współpracy z ościennymi województwami, które już w tej chwili zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów - powiedział.

Niedzielski przekazał, że będą dwa typy realokacji

- Pierwszy typ realokacji, nazywamy ją roboczo +realokacją kołową+, tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta realokacja już się w tej chwili dzieje - powiedział.

Jak dodał, "ona przede wszystkim dotyczy nowych pacjentów". 

- To są okolice Częstochowy i okolice zachodniej ściany regionu śląskiego. Pacjenci z tych regionów, czyli okolic Częstochowy i zachodniej części regionu, są transportowani odpowiednio: do Radomska i odbywa się to w sposób, że pacjenci się triażowani w Częstochowie, a następnie po tym triażu właśnie przesyłani do szpitala w Radomsku. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób. Jeżeli chodzi o zachodnią ścianę regionu - to tutaj współpracujemy ze szpitalem w Kędzierzynie-Koźlu, który będzie przyjmował pacjentów i już bezpośrednio transportem systemowym przyjmuje pacjentów. Liczymy, że do końca tego tygodnia w obu tych lokacjach blisko 150-170 pacjentów z całego Śląska będzie realokowanych - mówił Niedzielski.


Do relokacji pacjentów z Covid-19 zastosowany zostanie transport lotniczy

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do relokacji pacjentów z Covid-19 zastosować również transport lotniczy.

- W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z tryby pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego - powiedział Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. 

- Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełnił dyżury - przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że intencją jest dokonanie "przeglądu" pacjentów, którzy są szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.

Jak mówił Niedzielski, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów w najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w odpowiednie instalacje, jak i transportu pacjentów, którzy nie korzystają z respiratorów i są wspomagani leczeniem tlenowym.

- Jest gotowość LPR do wykonywania takich zleceń, które będą po przeglądzie pacjentów wskazywały ewentualnie tych, którzy będą podlegali tej realokacji - podsumował Niedzielski.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Wjk

    PiS mafia doprowadziła kraj do ruiny. Brawo. Ślązacy na nich głosowali.

  • Emanuel

    W takim tempie Śląsk szybko zutylizują ,teoria spiskowa nie pozostawia złudzeń.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.