Wiadomości z Rudy Śląskiej

W latach 2016 – 2018 miasto wydało pozwolenia na budowę ponad 1000 domów jednorodzinnych!

  • Dodano: 2019-09-12 11:00, aktualizacja: 2019-09-12 15:38

Ruda Śląska staje się coraz bardziej atrakcyjna do zamieszkania? Jak poinformowała ostatnio prezydent Grażyna Dziedzic, w latach 2016 – 2018 miasto wydało pozwolenia na budowę ponad 1000 domów jednorodzinnych. Sprawdziliśmy ile z tych pozwoleń, trafiło do osób prywatnych, a ile do deweloperów.

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, Ruda Śląska jest liderem w województwie śląskim, w ilości wydanych pozwoleń na budowę w latach 2016 - 2018. Miasto wydało w tym czasie pozwolenia na budowę 1136 budynków jednorodzinnych.

Dane GUS-u mogą być naprawdę ciekawą lekturą. Ostatnio wspominałam o dużej liczbie domów, na których budowę w ostatnim czasie wydaliśmy pozwolenia. Okazuje się, że w tej kwestii jesteśmy liderem wśród miast na prawach powiatu w naszym województwie. W latach 2016 – 2018 wydaliśmy decyzje na budowę ponad 1000 budynków jednorodzinnych. To ponad dwa razy więcej niż w Katowicach czy Zabrzu - napisała na swojej stronie Grażyna Dziedzic. - O tych liczbach możemy się przekonać sami, poruszając się po ulicach naszego miasta i obserwując licznie rozpoczęte budowy. Inwestycyjny "boom" widoczny jest także w liczbie pism i dokumentów, które wpływają do Wydziału Urbanistyki i Architektury. W latach 2016 – 2017 było ich około setki tygodniowo, w ubiegłym roku ponad 120, a w tym roku już ponad 135. Jest co robić! - dodała.


Ruda Śląska liderem w województwie śląskim

Inne miasta rzeczywiście wypadają gorzej w tym zestawieniu niż Ruda Śląska. We wspomnianych przez panią prezydent Katowicach wydano - 402 pozwolenia, a w Zabrzu - 414. Najmniej pozwoleń na budowę wydano w Świętochłowicach - tylko 114.

  1. Ruda Śląska - 1136
  2. Częstochowa - 819
  3. Rybnik - 785
  4. Żory - 670
  5. Bielsko-Biała - 664
  6. Dąbrowa Górnicza - 648
  7. Mysłowice - 615
  8. Tychy - 567
  9. Gliwice - 492
  10. Sosnowiec - 479
  11. Jaworzno - 451
  12. Zabrze - 414
  13. Katowice - 402
  14. Jastrzębie Zdrój - 312
  15. Siemianowice Śląskie - 253
  16. Bytom - 247
  17. Piekary Śląskie - 182
  18. Chorzów - 125
  19. Świętochłowice - 114

Sprawdziliśmy ile z tych pozwoleń wydanych w naszym mieście, trafiło do osób prywatnych, a ile do deweloperów. Okazuje się, że w 2018 roku ponad dwa razy więcej pozwoleń na budowę wydano deweloperom (os. prywatne - 107, deweloperzy - 271). Jednak w ogólnym rozrachunku, w okresie trzech lat (2016 - 2018) więcej pozwoleń otrzymały osoby prywatne - 589.

Liczba  budynków na które zostały wydane pozwolenia na budowę

  osobom prywatnym deweloperom
2016 266 126
2017 216 150
2018 107 271
RAZEM 589 547


Statystyki pokazują jednak tendencję wzrostową pozwoleń na budowę wydawanych deweloperom. W 2016 roku było to 126 pozwoleń, w 2017 roku już 150, a w 2018 aż 271. Wszystko wskazuje więc na to, że firmy realizujące projekty przeznaczone na sprzedaż lub wynajem na rynku pierwotnym będą dominowały na rynku mieszkaniowym w Polsce, w którym jeszcze do niedawna prym wiodło budownictwo indywidualne.

Jak informuje Grażyna Dziedzic, tak duża liczba chętnych, żeby "budować się" w Rudzie Śląskiej oznacza jednak potrzebę rozbudowy sieci drogowej.

Taka sytuacja jest m.in. w Goduli - w rejonie ulic Akacjowej i Leszczynowej. Mamy już wykonawcę inwestycji, który wykona drogi dojazdowe do nieruchomości, a także kanalizację deszczową i oświetlenie LED. Budowa tej infrastruktury będzie kosztowała 1,8 mln zł. Roboty rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z kanalizacją sanitarną - piszę prezydent Rudy Śląskiej.

Czy podzielacie zdanie, prezydent Grażyny Dziedzic, że Ruda Śląska staje się coraz bardziej atrakcyjna do zamieszkania? Piszcie w komentarzach!


Źródło: Redakcja

Komentarze (14)    dodaj »

  • KARYKATURA11

    PROSZE SPOJRZEC NA UL. PIERNIKARCZYKA W BIELSZOWICACH . BRAK KANALIZACJI ,WODY , DZIALKI NIE UZBROJONE , BYLE MIASTO WYCIAGNELO PIENIADZE .OS. PIERNIKARCZYKA TO MIIEJSCE SOCJALI .TAKIE TO MIASTO PRZYJAZNE MIESZKANCOM

  • ślązok,goły iwesoły

    Przyjezdni budujom domy wile mini pałacyki,zato miejscowi rodowici po hałdach spacerujom,pewno mało zaradni czy jak tam.

  • Max

    Szkoda że równocześnie nie myśli się o rozbudowie dróg. Jedna NS sprawy nie rozwiąże. Halemba na maxa zakorkowana z jedną drogą dojazdową do głównej drogi no ale w tej dzielnicy buduje się na potęgę. Moim skromnym zdaniem to nie ma się czym chwalić

  • antek

    Betonowa pustynia dalej się rozrasta, a ludzi co raz mniej... Ci co się w Rudzie budują to pewnie mieszkańcy okolicznych Katowic czy Gliwic gdzie pewnie działki są droższe, ale co kieruje takimi ludźmi, żeby pieniądze na dom czy mieszkanie wydawać akurat w Rudzie to jest bardzo dziwne.

  • Iks

    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Tam działki są droższe... Poza tym jeżeli ktoś się buduje w Rudzie Śl. i tu zamieszka to nie jest już mieszkańcem Katowic czy Gliwic. Brawo my!

  • secundo

    Kto normalny buduje się w Rudzie Śląskiej - mieście smogu i szkód górniczych. Za parę lat będziecie płakać, bo dom uszkodzony a nie będzie miał kto naprawiać.

  • flaps

    Spokojnie smierdzonce kopalnie bedom radykalnie zamykane,nareszcie nastompi ład czystosc i ekotoi mieszkan bedzie zbendnych pełno,zato na wioskach bedom rodowici mieli robota.

  • Pracownik wrześniowy

    To wskaż miejsce gdzie budują się normalni ludzie, jestem ciekaw gdzie można się budować wśród ostoi normalności. Zresztą mocno uogólniasz. To że pół Śląska (tego aglomeracyjnego) jest w szkodach górniczych to nie znaczy, że każda działka taka będzie. Zresztą zazwyczaj są badania geologiczne, które wskazują poziom szkód górniczych oraz możliwe obniżenie terenu i wtedy podejmujesz decyzję czy kupujesz działkę czy szukasz dalej.

  • pracownik wrześniowy

    Powiat mikołowski, moja nędzna kopio.

  • Pracownik wrześniowy

    Hahaha, niezły żart nędzarzu. Tak poważnie z tym Mikolowem? Bo oprócz tego, że buduje się się tam w większości w szczerym polu to nie widzę za bardzo plusów.

  • Olo

    Normalny czy nienormalny, ważne żeby tu zamieszkał i tu płacił podatki... Poza tym Ruda Śląska to bardzo dobrze skomunikowane i zielone miasto bez takiego betonowego centrum jak w Bytomiu, Zabrzu czy Katowicach.

  • Kieres

    Ty chyba żyjesz w innej rzeczywistości!Żeby miasto było atrakcyjne do zamieszkania to potrzebne jest coś więcej niż tylko nowe domy i setki blaszano-betonowych marketów. Potrzebna jest przyzwoita gastronomia, liczne tereny rekreacyjne, uporządkowana architektura, zadbane zabytki, służba zdrowia na przyzwoitym poziomie... Gdzie masz to zielone miasto? Zobacz ile zieleni zniknęło w ciągu ostatnich kilku lat a te tereny, które jeszcze pozostały stanowią jeden wielki śmietnik. Zobacz co dzieje się ze służbą zdrowia. Ile i jakie szpitale mają miasta do których nas porównujesz a jakie są u nas... Pusty śmiech. Dominująca architektura to blaszane garaże i obskurne markety (niektóre już puste). Nie ma betonowego centrum? A czym jest nasz rynek jak nie betonowym placem, który nadaje się tylko na parking bo latem to patelnia a zimą hula wiatr. Zobacz co Zabrze zrobiło z pamiątkami przemysłowej historii (Luiza, Guido, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, Szyb Maciej, wieża ciśnień) a co zrobiła Ruda Śląska...

  • kwiatowe

    Zabrze to akurat kiepski przyklad. Utopili setki mln w stadion, a przebudowa zwyklej ulicy jest sukcesem na miare budowy autostrady. Ruda jest calkiem OK na miare metropolii pod tym wzgledem. Oczywiscie duzo za Katowicami, Gliwicami i Tychami. Troche za Sosnowcem, Dabrowa czy Jaworznem, ale na pewno przed Bytomiem, Zabrzem, Siemianowicami, Swietochlowicami czy Piekarami. Zgadzam sie z tym co piszesz, ale Rude ratuje na prawde dobre polozenie na G Slasku. Minusem wladz jest spojrzenie na komunikacje. Komunikacja publiczna jest przyszlosci miast, sprawdzone na zachodzie, oni tez sie pomylili w latach i inwestowali tylko w drogi, a teraz robia to zrownowazenie. W Rudzie to glownie drogi i straszenie zamykaniem linii trawmajowych, kiedy powinny byc one dwutorowe i z taktem co 15min. Nie jest zle, a duuuzo do zmiany.

  • Dolas

    Nie w całej Rudzie są szkody tylko trzeba chcieć zagłębić się w temat. Nie mniejsze szkody są również pasie od Katowic przez Mikołów Knurów po Gliwice a domy powstają tam jak grzyby po deszczu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również