Wiadomości z Rudy Śląskiej

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas. Po raz ostatni?

 • Dodano: 2018-10-27 13:00

Tej nocy o godzinie trzeciej nad ranem znów musimy przestawić zegarki na godzinę drugą. Jak zawsze jesienią pośpimy dłużej, żeby wiosną, ku naszemu utrapieniu, z powrotem wskazówki zegara popchnąć o sześćdziesiąt minut do przodu. Jest jednak szansa, że jest to ostatnie takie godzinowe zamieszanie.

W wielu krajach Europy toczy się dyskusja nad wycofaniem się z obowiązku wiosennej i zimowej zmiany czasu. Dzisiaj takie rozwiązanie wydaje się po prostu bez sensu, ponieważ nasz styl życia diametralnie odbiega od tego sprzed wieku, kiedy po raz pierwszy wprowadzono taki przymus. Co prawda wiele krajów stoi okoniem przeciwko wycofaniu się z tego corocznego zamieszania, jednak głosy przemawiające za zaniechaniem ciągłego przesuwania przysłowiowych wskazówek są coraz głośniejsze. Bez względu jednak na to jaka będzie ostateczna decyzja władz, z całą pewnością musimy to zrobić jeszcze dziś w nocy, a później wiosną 2019 roku.

Co ciekawe, zmiana czasu w zasadzie obowiązuje przede wszystkim w krajach Europy oraz w Ameryki Północnej, w kilku krajach Ameryki Południowej, zaś w Afryce robią to zaledwie trzy państwa.

Konsekwencje takiej zmiany są różne, ale chyba najbardziej dotkliwe to te związane z krótszym dniem – zimą najczęściej wstajemy przed świtem i po zmierzchu wychodzimy z pracy, a to na pewno nie odbija się dobrze na naszym samopoczuciu.

A jak Wy zapatrujecie się na przestawianie zegarków? Dajcie znać w poniższej sondzie.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Iks

  Jest dobrze jak jest! Jeśli zlikwidujemy ten system, to albo dzieci będą zimą zaczynać lekcje po ciemku, albo latem będziemy mieć ciemno już o ósmej wieczorem. Nasz, jak to piszecie na portalu, styl życia jest oparty o zmiany czasu i do niego przyzwyczajony. I na czym niby polega to "utrapienie"??? Nie macie większych problemów???

 • Kate

  Całkowicie się z Tobą zgadzam. Nie wyobrażam sobie, że nagle ciemno robi się latem o 8 wieczorem w przypadku czasu zimowego, albo że zimą robi się jasno dopiero przed 9 w przypadku pozostania przy czasie letnim. To dopiero będzie utrapieniem!

 • nina

  I pamiętajmy, że naturalny czas dla Polski to czas zimowy. W przeciwnym razie zimą słońce wstanie przed dziewiątą.

 • Anna

  Ale jeśli zostaniemy przy czasie zimowym, to latem słońce będzie wchodzić o 2.30 ( po co to komu???) , a zachodzić będzie po 20.00, podczas gdy w czasie wakacji każdy chce jak najdłużej korzystać z dnia. Nadal uważasz, że powinniśmy zostać przy czasie zimowym???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również