Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej uzyskasz pomoc - szkoły z oddziałami integracyjnymi

 • Dodano: 2012-03-14 21:00

W Rudzie Śląskiej jest wiele jednostek oświatowych z oddziałami integracyjnymi, gdzie dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi otaczane są opieką fachowców.

 

Ważnym jest by zaburzenia w rozwoju zostały wcześnie zdiagnozowane. Dzieci powinny uczęszczać do przedszkoli i szkół dostosowanych do ich potrzeb. To dzięki takim miejscom mają one zapewniony odpowiedni rozwój i uczą się funkcjonowania wśród zdrowych rówieśników.

 

Jednostki z oddziałami integracyjnymi w Rudzie Śląskiej:

 

Przedszkola:

 • Miejskie Przedszkole nr 12 przy ulicy Solskiego 5
 • Miejskie Przedszkole nr 47 przy ulicy Szramka 7

 

Szkoły podstawowe:

 • Szkoła Podstawowa nr 15 przy ulicy Energetyków 15
 • Szkoła Podstawowa nr 13 przy ulicy ks. Niedzieli 61
 • Szkoła Podstawowa nr 36 przy ulicy Bytomskiej 45
 • Szkoła Podstawowa nr 21 przy ulicy ks. Tunkla 125

 

Gimnazja:

 • Gimnazjum nr 9 przy ulicy Zamenhofa 12
 • Gimnazjum nr 14 przy ulicy Szkolnej 22


 

W placówkach z oddziałami integracyjnymi dzieci i ich rodzice, prawni opiekunowie mogą liczyć na pomoc psychologów, logopedów i pedagogów szkolnych.  Rozpoznanie zaburzeń rozwojowych odbywa się już na etapie przedszkolnym, dlatego ważnym jest by dzieci wymagające specjalnej opieki były umieszczane w jednostkach, gdzie program jest dostosowany do ich potrzeb.


Dodatkowo w grupach integracyjnych nauczyciele zobowiązani są do opracowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego - mówi dyrektor MP nr 12 pani Irena Danch.


W przedszkolach z oddziałami integracyjnymi pracuje specjalnie wykwalifikowana kadra. Nauczyciele wspomagający mają drugą specjalność, która pozwala im na pracę z dziećmi niepełnosprawnymi. Jednostka oświatowa z oddziałami integracyjnymi, gdzie uczą się dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, ma obowiązek zatrudnić specjalistów, mających uprawnienia do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

 

Ważnym jest by rodzicie dzieci z nami współpracowali. W przedszkolu zatrudniony jest logopeda,psycholog i terapeuta pedagogiczny oraz tyflopedagog i oligofrenopedagog – kontynuuje pani Danch.

 

Oprócz jednostek integracyjnych w przedszkolach i szkołach rodzice dzieci mogą również korzystać z pomocy specjalistów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej przy ulicy Chrobrego 6.

 

W chwili obecnej mamy więcej zgłoszeń indywidualnych niż tych z jednostek oświatowych. Dawniej było odwrotnie. - informuje dyrektor poradni pani Halina Kozioł-Woźnikowska.

 

Poradnia ściśle współpracuje z jednostkami oświatowymi, a także z MOPS-em, służbą zdrowia oraz sanepidem. Specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej są w stanie zdiagnozować każdą dysfunkcję rozwojową.

 

Najczęściej zgłaszane problemy to dzieci, u których występują zaburzenia emocjonalne, dysfunkcje rozwojowe. Często zgłaszane są do nas dzieci z zaburzeniami czynności układu nerwowego. Pomocy potrzebują także dzieci wybitnie zdolne, które mają problem z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Takich zgłoszeń jest najmniej, jednak należy pamiętać, że ten problem także wymaga fachowej pomocy. - informuje dyrektor Kozioł-Woźnikowska.

 

Rodzice dzieci wymagających specjalnej opieki znajdą również pomoc poza Rudą Śląską. Na początku tego roku w Katowicach powstał ośrodek dla dzieci i dorosłych z nieharmonijnym rozwojem, w szczególności z zaburzeniami spektrum autyzmu. Katowicki ośrodek Persevere jest pierwszą taką jednostką w regionie. Do niedawna najbliższa tego typu placówka znajdowała się w Krakowie. 

 

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • mama

  Mój syn chodzi do pewnego przedszkola i spotkała go tam krzywda ze strony terapeuty. Teraz jest odroczony i znowu tam będzie chodził lecz już do innej osoby. Boję się co będzie w podstawówce a to dopiero za ponad rok.Syn jest dość trudny i czasami dojście do porozumienia graniczy z cudem

 • andrzej

  coś o tym mogę powiedzeć moje dziecko ,,integrowało się'' w takiej klasie- za szafą! stracony czas trudny do nadrobienia

 • krepel

  Wszystkie komentarze są cacy ,tylko ja wiem z własnego doświadczenia jak wygląda uzyskanie pomocy specjalistycznej w przypadku zapóżnienia rozwoju psychomotorycznego. Od 1,5 roku próbujemy uzyskać takowe dla naszego wnuka. Córka najpierw musi uzyskać różne opinie od lekarzy a z tym to wiemy jak długo trwa taka procedura .Więc nie wszystko jest takie piękne jak to opisywane, chociaż dobrze , że są placówki w których można uzyskać pomoc

 • ja

  trzeba iść wytyczoną droga, uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności orzeczenie z poradni PPP a w międzyczasie juz trzeba działać

 • ania

  a ja się cieszę, że nareszcie odnalazłam na tej stronce komentarze bez ocen. Bo przecież co tu oceniać? Tak trzymać! A co do rudzkich szkół- radni po raz kolejny błaźnią się przed mieszkańcami dodając ograniczenia a nie ulgi. Wiodac punkt widzenia zależy bardzo od punktu siedzenia....

 • forum

  Bardzo fajnie że są szkoły integracyjne.Przynajmniej te mają gwarancję małej liczebności klas.Od września w rudzkich szkołach klasy będą łączone.Już nie będzie klas 20-22 osobowych tylko 27-29 osobowe. Wspaniałe warunki do edukacji dzieci.Tym bardziej że jest wiele dzieci z problemami.

 • Sta

  Witaj! Ciekawie wygląda propozycja u św. Łukasza w Wirku. Tam otwierają nowe przedszkole dla niepełnosprawnych i autystycznych dzieci,warto sprawdzić. zobacz: www.integra.rsl.pl

 • romana

  choć mnie osobiście problem niepełnosprawności w rodzinie nie dotyczy. Apelujcie do wszystkich możliwych władz, kruszcie serca ewentualnych sponsorów. Miejsca w Rudzie jest sporo, by dzieciaki mogły się bawić i uczyć, na brak wykształconej kadry- co jak co Ruda nie może narzekać. Jak zwykle- oszczędza się na najsłabszych- w tym przypadku na dzieciach...Ja uważam, że w każdej dzielnicy powinien być jeden oddział integracyjny przedszkolny i jeden szkolny.

 • rodzic

  Dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi najlepszą opiekę pedagogiczną i specjalistyczną (z zakresu choćby logopedii czy gimnastyki korekcyjnej) znajdą niewątpliwie w przedszkolach i szkołach specjalnych, gdzie nauczyciele kształcili się i ciągle doskonalą swoje umiejętności właśnie pod kątem pracy z takimi dziećmi. Odsyłam do przeczytania listu otwartego rodziców uczniów takiej szkoły (http://szkola-specjalna-bielszowice.blogspot.com/). Integracja jest oczywiście słuszną ideą, ale wtedy gdy mówimy o integracji dzieci niepełnosprawnych fizycznie, jednak z normą intelektualną, w innym wypadku to fikcja.

 • mama Autystyka

  pięknie wszystko napisane ale na naszą całą Rudę Śląską 2 przedszkola i po jednej grupie z oddziałami integracyjnymi to jakaś masakra bo żeby się dostać to nie ma obcji.ja drugi rok walczę żeby syn się dostał bo jak piszą jak ważne żeby dzieci z zaburzeniami uczyły sie od zdrowych dzieci.Bo dzieci jest coraz więcej chorych ale nasze miasto nic nie robi w tym kierunku żeby troche nam pomóc,i w tym moje pytanie do was rodziców dzieci chorych na Autyzm szukających miejsca w przedszkolach może razem coś zdziałamy żeby ktos wkońcu zaczął traktować nas poważnie bo mnie po prostu sił brakuje żeby chodzić i się prosić a i tak szanse są marne.może jest nas więcej a może utworzą drugi odział w 12 albo 47 przedszkolu.pozdrawiam

 • Arni

  sprobuj w Zespole Szkół Nr 3 Specjalnym w Wirku, tam od września uruchamiają oddział przedszkolny www.lukaszki.mssm.pl

 • Aska

  Przedszkola w naszym mieście funkcjonują na wysokim poziomie. Jednak do integracji nie są przygotowane szkoły. Poręcze i szersze drzwi to nie wszystko...Szkoda dzieciaków, dla których integracja kończy sie na pierwszym etapie szkoły podstawowej...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.