Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ważność bonu turystycznego wydłużono o pół roku  

 • Dodano: 2022-01-05 10:30

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku, tym samym bonem turystycznym będzie można płacić do końca września. 

W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów

W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów. 

- Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał (czyli aktywował) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

W woj. śląskim ponad 46 proc. bonów, czyli 226 tys., zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż  blisko 22 proc., czyli ponad 106 tysięcy bonów, nie zostało aktywowanych. Kwota nieaktywnych bonów to blisko 74 mln zł. 

– Dzięki wydłużeniu terminu ważności bonu rodzice będą mieli więcej czasu na jego wykorzystanie. Mogą nim opłacić nie tylko zimowisko, ale też pobyt w hotelu czy imprezę turystyczną dla dziecka w późniejszym okresie, np. podczas majówki, czy wakacji, w tym wyjazd swojej pociechy na kolonię bądź obóz. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 r. – mówi rzeczniczka.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon  nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. 

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Liczba bonów przyznanych w kraju to 4 318 650, w woj. śląskim 485 924

W całej Polsce rodzice aktywowali już 3 138 901 bonów, a w Śląskim - 379 057, czyli 78 proc. Kwota zrealizowanych płatności bonami w kraju – 1 933 468 316,16 zł, w woj. śląskim – 243 802 437,11 zł. W 100 proc. wykorzystanych bonów w całym kraju jest 1 710 468, natomiast w woj. śląskim rodzice całkowicie wykorzystali 226 814 bonów. 

Liczba podmiotów turystycznych w całym kraju to blisko 30 tys., w których można płacić bonami turystycznymi. W woj. śląskim takich firm i organizacji jest 1897. Najwięcej zgłoszonych podmiotów turystycznych jest w woj. pomorskim, bo blisko 6 tys. i w woj. małopolskim – ponad 5,2 tys.

Zgodnie z nowelizacją bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku. Po tym czasie niewykorzystane środki z bonu przepadają.

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj »

 • lolek

  To nie jest program dla rozkręcenia turystyki tylko zapomoga dla ubogich. Jak ktoś by spojrzał od strony ekonomicznej to jak już to bon powinien być dla pracujących. Po pierwsze to oni maja podatki a po drugie oni maja pieniądze. Co zyska miejscowość turystyczna z gościa z bonem skoro on nie będzie miał kasy żeby wydać na turystyczne atrakcje, kawiarnie, restauracje itp ? 500 zł za kwaterę i ziemniaki i harnaś z biedry ? To kolejna zapomoga a nie wsparcie przemysłu turystycznego. Nazywajmy rzeczy po imieniu.

 • oma

  jedni muszą pracowac by dzieci na wczasy zabrac a inne bachory maja gratis, sprawiedliwa ta polska ?

 • Greg

  Niestety tak było od zawsze

 • W d...palec

  Sama byłaś takim bachorem stara zawistna jędzo!

 • darek

  Przez te bony turystyczne [...] się panoszy praktycznie wszędzie. Jak szukam teraz noclegu to od razu pytam czy dany ośrodek wczasowy obsługuje bony turystyczne. Na szczęście są jeszcze takie pensjonaty które nie przyjmują tych bonów i można bez ryzyka spędzić udany urlop.

 • Achim

  fajnie, a czy beda kolejne bony ? z bombelkami spedzilismy fajne wczasy nad morzem prawie za darmo, jeszcze raz bysmy jechali

 • Lelek

  To wiela ty masz tych "bombli" że wczasy prawie za darmo? No chyba, że do szczęścia trza Ci ino latryny nad morzem? A tak w ogóle to żeś je żałosny że som nic bajtlom ni umisz zapewnić ino ręką po żebry wyciągosz. Gańba chopie!

 • wazektomia

  Ty Lelek pewnie bezpłodny stąd taki jesteś zazdrosny. Wstydź się chłopie.

 • Lelek

  Chłopa to u siebie na wsi szukej!

 • Lelek

  Nie durniu moje już są dorosłe a jak były małe to nikt nie dostowol 500plus I innych darowizn a dzieci miały wszystko bo rodzice pracowali a nie reka po żebry wyciągali bo tak ino [...]y robiły ale co ty możesz wiedzieć ...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.