Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze miasta ograniczają oswietlenie uliczne w całej Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-04-28 12:30

Od wczoraj (27 kwietnia) po godzinie 23:00 w Rudzie Śląskiej wyłączane jest oświetlenie obiektów sakralnych oraz co trzeci punkt świetlny na ulicach. Miasto szuka w budżecie miasta możliwości ograniczenia wydatków.

- Epidemia koronawirusa to nie tylko problemy medyczne, ale również poważny kryzys gospodarczy. Również w budżecie miasta musimy szukać możliwości ograniczenia wydatków – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - Podobne decyzje podejmowane są obecnie przez władze wielu miejscowości, które decydują się na różny zakres wyłączeń oświetlenia. Myślę, że nasze rozwiązanie jest dobrym kompromisem między dbałością o bezpieczeństwo a koniecznością oszczędzania. Tym bardziej, że wobec stanu epidemii mieszkańcy nie przemieszczają się tak często jak zazwyczaj - dodaje.

Jak zaznaczają władze Rudy Śląskiej decyzja ta spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki temu od 1 maja do końca roku miasto ma zaoszczędzić ok. 750 tys. zł.

- Ograniczamy oswietlenie uliczne w całym mieście. Decyzja spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Po szczegółowych analizach postanowiliśmy nie iść wzorem Krakowa i nie wyłączać całego oświetlenia w mieście. Na tę chwilę wyłączymy co trzecią lampę oraz rezygnujemy z nocnego oświetlenia rudzkich kościołów. Ta decyzja powinna przynieść nam oszczędności w wysokości około 750 tys. Proces wyłączania poszczególnych lamp potrwa kilka dni - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (39)    dodaj komentarz »

 • Ireneusz

  Proszę sprawdzić ul.P.Kubiny Biblioteka lampy z tyłu oraz przodu o której się załączają?

 • Hedygranda z 7

  Ruda Śląska miasto w którym nie robi się nic nic dziwnego że zakażenia są i będą ,na przystankach syf malaria na Halembie brud i śmietniki w lasach po pijakach w dzień dzień siedzą i piją w obrębie 50 m od wejścia do lasu, w okolicy byłego pawilonu "merkury" i garaże za nim syf bakterie nic ino omijać z daleka to miejsce gdzie jest władza miasta ??? Straż miejska ??? Jezdzą co czwartek i mandaty wlepiają 10 metrów dalej!!!! Apeluje posprzatajcie ten SYF !!!

 • ewa

  Mam pytanie, dlaczego kościoły są oświetlane z kasy urzędu miasta ? remonty z UE i miasta, tacowe, co "łaska" za śluby, pogrzeby pieniądze od państwa w ramach podatku i co jeszcze ?przecież kościoły i inne nieruchomości należą do Watykanu.Czy to nie jest działanie na rzecz innego państwa ? tak pozwalać się okradać.

 • January59

  To dlatego cała ul. Lecha od 19 - 29 jest bez żadnej żarówki jest tu duży parking jak zostaną uszkodzone samochody to będziemy domagac się odszkodowania od miasta. Proszę sprawdzić jak to wygląda jua około godziny 22:30 raj dla złodzieji. Pozdrawiam

 • jo....

  To jak to jest od 23 mają być światła wyłączanie .a tu jest dopiero 21-30 i już na fryne połowa świateł nie świeci .to panowie prezydenci mają inne zegarki.ze tak ustawiają czas .

 • Przerażona

  Jeśli co 3 latarnia ma być wyłączoną i mają nie być oświetlone kościoły, to w tym momencie musimy jedno znacznie stwierdzić że osoba odpowiedzialna za wyłączenie latarni powinna zostać zwolniona. Wyłączone są w większości całe ulice i na drugiej większości świeci co 3 -4 latarnia, przystanki, przejścia dla pierwszych ciemne ale za to Urząd miasta kościół i betonowy plac pod urzędem za to widać z kosmosu.tak wygląda nasze miasto o godzinie 21 od 3 dni... Czy ktoś kto wymyślił taka inicjatywę oszczędzania wpadł na pomysł że nie każdy pracuje w takich godzinach jak UM? Niektórzy właśnie wracają do domu po 20-21-22-23-24 nie dość że jest ciemne to jeszcze dzika zwierzyna lata między blokami...

 • Robert Kyosaki

  Bogaci inwestują, biedni oszczędzają.

 • Rudziol

  Widać że nikt tego nie kontroluje, miała co 3 nie świecić a na wielu ulicach jest odwrotnie bo co 3 świeci. Śmiech na sali. A jak już chcecie tak robić to chociaż na osiedlowych ulicach nie wyłączać bo ciemno że strach z psem iść, a dla złodziei będzie raj.

 • Hanys z fryny

  Pies ma spac obtej porze!!! A nie zaczekać pod oknami!!

 • lol

  Panie prezydencie jak się to ma do pana wypowiedzi iż po 23.00 jest wyłączanie oświetlenia ulicznego co trzeci punkt. Pragnę pana poinformować że ktoś ma kłopoty z liczeniem ponieważ na Halembie w rejonie skrzyżowania Solidarności - 1-go Maja w kierunku Mikołowa nie świeci 6 punktów pod rząd. W tym rejonie jest przystanek autobusowy naprawdę życzę dobrego poczucia humoru by takie numery wywijać.

 • Obserwator

  Coraz lepiej. Świetnie zarządzane miasto. Włodarze mogą być dumni. Zasługują na wysokie premie.

 • maciek

  Zarobku szukać, nie kosmetycznych oszczędności! Miliony się zarabia albo kradnie a nie oszczędza.

 • Taki

  Na Goduli to samo. Ciemno jak w d. Place między kamienicami rozkopane bo podłaczają budynki do miejskiego ogrzewania to teraz wyłączyli oświetlenie. Tylko czekać aż ktoś wpadnie do tych "zabezpieczonych" wykopów...

 • wróżka z Bykowiny

  Coraz wyraźniej widzę przyszłość miasta..... Widzę komisarza....

 • Gosc

  Drugi miesiąc zarazy i już nie ma kasy na oświetlenie ulic? Zamiast latarni ulicznych, powygaszać stanowiska v-ce prezydentów, co trzecie stanowisko robocze w magistracie i pieniążki szybko się znajdą.

 • Rosa

  Z tego co piszą mieli ograniczać po 23, a w kochlowicach już ok 20 ledwo świeciły latarnie.Za nic maja bezpieczeństwo mieszkańców!!

 • Alojz

  Zmniejszyć ilość Vive prezydentów z 3 do 1 to by były oszczędności!!!!

 • WDR

  Racja zwolnić prezydenta i dwóch vice. W koncu i tak tylko jeden viceprezydent rządzi tym miasteczkiem

 • Marek

  Jak ktoś mi ukradnie auto to oskarże władze miasta o współudział w kradzieży. Miało być co trzecia wyłączona. Jakiś geniusz trzy wyłączył, jedną zostawił.

 • boss

  Co ci maja ukraść stary lanos? tico albo stary pasat szrot z niemiec sprowadzany??? rozumię jak byś miał A 8 nową lub bmw 7 mercedesa s klase ... ale taki Samochód stoi za zwyczaj w garażu lub przed domem jednorodzinnym na posesji

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.