Wiadomości z Rudy Śląskiej

Władze miasta ograniczają oswietlenie uliczne w całej Rudzie Śląskiej

 • Dodano: 2020-04-28 12:30

Od wczoraj (27 kwietnia) po godzinie 23:00 w Rudzie Śląskiej wyłączane jest oświetlenie obiektów sakralnych oraz co trzeci punkt świetlny na ulicach. Miasto szuka w budżecie miasta możliwości ograniczenia wydatków.

- Epidemia koronawirusa to nie tylko problemy medyczne, ale również poważny kryzys gospodarczy. Również w budżecie miasta musimy szukać możliwości ograniczenia wydatków – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - Podobne decyzje podejmowane są obecnie przez władze wielu miejscowości, które decydują się na różny zakres wyłączeń oświetlenia. Myślę, że nasze rozwiązanie jest dobrym kompromisem między dbałością o bezpieczeństwo a koniecznością oszczędzania. Tym bardziej, że wobec stanu epidemii mieszkańcy nie przemieszczają się tak często jak zazwyczaj - dodaje.

Jak zaznaczają władze Rudy Śląskiej decyzja ta spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki temu od 1 maja do końca roku miasto ma zaoszczędzić ok. 750 tys. zł.

- Ograniczamy oswietlenie uliczne w całym mieście. Decyzja spowodowana jest bardzo trudną sytuacją finansową miasta oraz zmniejszonym ruchem z powodu epidemii koronawirusa. Po szczegółowych analizach postanowiliśmy nie iść wzorem Krakowa i nie wyłączać całego oświetlenia w mieście. Na tę chwilę wyłączymy co trzecią lampę oraz rezygnujemy z nocnego oświetlenia rudzkich kościołów. Ta decyzja powinna przynieść nam oszczędności w wysokości około 750 tys. Proces wyłączania poszczególnych lamp potrwa kilka dni - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Zobacz także

Komentarze (39)    dodaj komentarz »

 • Ireneusz

  Proszę sprawdzić ul.P.Kubiny Biblioteka lampy z tyłu oraz przodu o której się załączają?

 • Hedygranda z 7

  Ruda Śląska miasto w którym nie robi się nic nic dziwnego że zakażenia są i będą ,na przystankach syf malaria na Halembie brud i śmietniki w lasach po pijakach w dzień dzień siedzą i piją w obrębie 50 m od wejścia do lasu, w okolicy byłego pawilonu "merkury" i garaże za nim syf bakterie nic ino omijać z daleka to miejsce gdzie jest władza miasta ??? Straż miejska ??? Jezdzą co czwartek i mandaty wlepiają 10 metrów dalej!!!! Apeluje posprzatajcie ten SYF !!!

 • ewa

  Mam pytanie, dlaczego kościoły są oświetlane z kasy urzędu miasta ? remonty z UE i miasta, tacowe, co "łaska" za śluby, pogrzeby pieniądze od państwa w ramach podatku i co jeszcze ?przecież kościoły i inne nieruchomości należą do Watykanu.Czy to nie jest działanie na rzecz innego państwa ? tak pozwalać się okradać.

 • January59

  To dlatego cała ul. Lecha od 19 - 29 jest bez żadnej żarówki jest tu duży parking jak zostaną uszkodzone samochody to będziemy domagac się odszkodowania od miasta. Proszę sprawdzić jak to wygląda jua około godziny 22:30 raj dla złodzieji. Pozdrawiam

 • jo....

  To jak to jest od 23 mają być światła wyłączanie .a tu jest dopiero 21-30 i już na fryne połowa świateł nie świeci .to panowie prezydenci mają inne zegarki.ze tak ustawiają czas .

 • Przerażona

  Jeśli co 3 latarnia ma być wyłączoną i mają nie być oświetlone kościoły, to w tym momencie musimy jedno znacznie stwierdzić że osoba odpowiedzialna za wyłączenie latarni powinna zostać zwolniona. Wyłączone są w większości całe ulice i na drugiej większości świeci co 3 -4 latarnia, przystanki, przejścia dla pierwszych ciemne ale za to Urząd miasta kościół i betonowy plac pod urzędem za to widać z kosmosu.tak wygląda nasze miasto o godzinie 21 od 3 dni... Czy ktoś kto wymyślił taka inicjatywę oszczędzania wpadł na pomysł że nie każdy pracuje w takich godzinach jak UM? Niektórzy właśnie wracają do domu po 20-21-22-23-24 nie dość że jest ciemne to jeszcze dzika zwierzyna lata między blokami...

 • Robert Kyosaki

  Bogaci inwestują, biedni oszczędzają.

 • Rudziol

  Widać że nikt tego nie kontroluje, miała co 3 nie świecić a na wielu ulicach jest odwrotnie bo co 3 świeci. Śmiech na sali. A jak już chcecie tak robić to chociaż na osiedlowych ulicach nie wyłączać bo ciemno że strach z psem iść, a dla złodziei będzie raj.

 • Hanys z fryny

  Pies ma spac obtej porze!!! A nie zaczekać pod oknami!!

 • lol

  Panie prezydencie jak się to ma do pana wypowiedzi iż po 23.00 jest wyłączanie oświetlenia ulicznego co trzeci punkt. Pragnę pana poinformować że ktoś ma kłopoty z liczeniem ponieważ na Halembie w rejonie skrzyżowania Solidarności - 1-go Maja w kierunku Mikołowa nie świeci 6 punktów pod rząd. W tym rejonie jest przystanek autobusowy naprawdę życzę dobrego poczucia humoru by takie numery wywijać.

 • Obserwator

  Coraz lepiej. Świetnie zarządzane miasto. Włodarze mogą być dumni. Zasługują na wysokie premie.

 • maciek

  Zarobku szukać, nie kosmetycznych oszczędności! Miliony się zarabia albo kradnie a nie oszczędza.

 • Taki

  Na Goduli to samo. Ciemno jak w d. Place między kamienicami rozkopane bo podłaczają budynki do miejskiego ogrzewania to teraz wyłączyli oświetlenie. Tylko czekać aż ktoś wpadnie do tych "zabezpieczonych" wykopów...

 • wróżka z Bykowiny

  Coraz wyraźniej widzę przyszłość miasta..... Widzę komisarza....

 • Gosc

  Drugi miesiąc zarazy i już nie ma kasy na oświetlenie ulic? Zamiast latarni ulicznych, powygaszać stanowiska v-ce prezydentów, co trzecie stanowisko robocze w magistracie i pieniążki szybko się znajdą.

 • Rosa

  Z tego co piszą mieli ograniczać po 23, a w kochlowicach już ok 20 ledwo świeciły latarnie.Za nic maja bezpieczeństwo mieszkańców!!

 • Alojz

  Zmniejszyć ilość Vive prezydentów z 3 do 1 to by były oszczędności!!!!

 • WDR

  Racja zwolnić prezydenta i dwóch vice. W koncu i tak tylko jeden viceprezydent rządzi tym miasteczkiem

 • Marek

  Jak ktoś mi ukradnie auto to oskarże władze miasta o współudział w kradzieży. Miało być co trzecia wyłączona. Jakiś geniusz trzy wyłączył, jedną zostawił.

 • boss

  Co ci maja ukraść stary lanos? tico albo stary pasat szrot z niemiec sprowadzany??? rozumię jak byś miał A 8 nową lub bmw 7 mercedesa s klase ... ale taki Samochód stoi za zwyczaj w garażu lub przed domem jednorodzinnym na posesji

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.