Wiadomości z Rudy Śląskiej

Włoska wizyta

  • Dodano: 2016-12-05 09:00

Rosalba Satalino i Adriana Loiodice z Bari we Włoszech prowadziły dzisiaj lekcje w Szkole Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Katedrą Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas kolejnych takich wizyt uczniów odwiedzą studenci z Korei Południowej, Wenezueli, Gruzji, Kirgistanu oraz Węgier.

W Polsce studiuję na studiach doktoranckich na kulturoznawstwie – mówi Rosalba Satalino. – Prezentujemy uczniom naszą kulturę, uczymy podstawowych słówek, a także tłumaczymy, jak wygląda szkoła we Włoszech. Przygotowałyśmy też typową potrawę z Apulii, czyli focaccia - dodaje. - Pierwszy raz przyjechałam do Polski cztery lata temu i bardzo mi się tutaj spodobało. To fascynujące móc poznać inną kulturę. Wszystko jest w Polsce dobrze zorganizowane, szczególnie na Uniwersytecie Śląskim, co bardzo sobie chwalimy. Mało ludzi mówi jednocześnie po polsku i włosku, co jest bardzo cenione nie tylko na uczelni, ale także w firmach. Takie umiejętności językowe dają wiele możliwości – podkreśla Rosalba Satalino.

To nie pierwsza wizyta gości z zagranicy w Szkole Podstawowej nr 20. W listopadzie lekcje z dziećmi prowadzili Brazylijczycy. - Studenci odwiedzający dzieci z naszej szkoły prezentują im filmy, zdjęcia, muzykę, tańce oraz kuchnię i inne atrakcje kraju, z którego pochodzą – wyjaśnia Grażyna Małyska, pomysłodawczyni projektu i nauczyciel SP nr 20.

Celem całego projektu jest promocja miasta, regionu śląskiego oraz kraju.

Zazwyczaj cudze chwalimy, a swego nie znamy – zauważa Grażyna Małyska. – Spotkanie z gośćmi z zagranicy wzmacnia w najmłodszych poczucie tożsamości narodowej, tym bardziej, że wizyty odbywają się w okolicy różnych świąt. Tym razem jest to szkolny tydzień regionalny. Dzieci prezentują więc gościom spuściznę naszego regionu, co pomaga im docenić tradycję i kulturę, z której się wywodzą – podkreśla.

Najmłodsi mają również okazję bezpośredniej rozmowy i wypytania gości o życie w danym kraju. Często pytają o zwierzęta, życie codzienne, a nawet najpopularniejsze bajki.

Kolejna wizyta będzie miała miejsce 5 stycznia 2017 roku. Szkołę odwiedzą goście z Korei Południowej. Z kolei 3 lutego przybędą goście z Wenezueli, 24 lutego z Gruzji, a 17 marca z Kirgistanu. Ostatnia wizyta planowana jest na 25 kwietnia, kiedy to placówkę odwiedzą Węgrzy.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.