Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wspólna walka o czyste powietrze

 • Dodano: 2015-12-11 07:45, aktualizacja: 2015-12-18 07:06
Jak skutecznie kontrolować czy mieszkańcy palą w piecach śmieciami? O tym dyskutowano wczoraj w Rudzie Śląskiej. Rudzcy strażnicy miejscy zorganizowali specjalną konferencję tematyczną, w której wzięli udział funkcjonariusze z dziewięciu miast metropolii. W jej trakcie mundurowi z Rudy Śląskiej podzielili się doświadczeniami z pierwszych miesięcy okresu grzewczego, podczas których skontrolowali ponad 80 nieruchomości. Tylko w tym okresie strażnicy wystawili 25 mandatów za palenie śmieciami.
 
 
 
W konferencji zorganizowanej przez Straż Miejską w Rudzie Śląskiej wzięli udział strażnicy z Chorzowa, Gliwic, Mikołowa, Piekar Śląskich, Pyskowic, Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Zabrza.
Mam nadzieję, że będzie to początek stałej współpracy. Poprawa stanu powietrza w regionie wymaga zaangażowania nas wszystkich – powiedział Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Mieliśmy okazję przedstawić nasz sposób działania i poznać doświadczenia innych miast. Chcielibyśmy, aby kontrole w regionie miały podobny przebieg – mówi Krzysztof Piekarz, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.
Podczas spotkania omawiane były ramy prawne, regulujące uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskich w tym zakresie, a także procedury obowiązujące podczas prowadzenia kontroli i jej dokumentowania. Przeprowadzone zostało również szkolenie, podczas którego rzeczoznawca szczegółowo omówił dozwolone materiały opałowe, szkodliwe produkty spalania materiałów zakazanych oraz sposób pobierania i zabezpieczania próbek palenisk i popielników.
Trzeba pamiętać, że spalanie śmieci nie prowadzi do ich zniknięcia, tylko do emisji szkodliwych substancji do powietrza, którym oddychamy – powiedział prowadzący szkolenie Zdzisław Brajlich z rudzkiego Centrum Badań Środowiska "Sorbchem". – Na dodatek spalanie odpadów jest również niekorzystne dla pieców i przewodów kominowych. Powoduje osadzanie się tzw. mokrej sadzy, co może doprowadzić nawet do zapalenia przewodów – podkreślił.
Kontrole spalania prowadzone przez Straż Miejską to jeden ze sposobów walki władz Rudy Śląskiej z emisją pyłów i szkodliwych gazów. Podstawowym elementem w ograniczaniu tzw. niskiej emisji jest prawidłowa gospodarka odpadami komunalnymi i przestrzeganie zakazu spalania odpadów poza wyspecjalizowanymi do tego instalacjami. Dlatego rudzka Straż Miejska systematycznie prowadzi kontrole w tym zakresie.
Strażnicy miejscy na bieżąco kontrolują, czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne – mówi Krzysztof Piekarz. - W tym celu funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu  i pobrać do badań popiół – wyjaśnia komendant.
Co ważne, nie wpuszczając strażnika miejskiego właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Za spalanie odpadów w piecu grozi kara grzywny do 5 tys. zł.
 
 
 
W miejscu, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, kontrolę można przeprowadzić całodobowo, a w nieruchomościach zamieszkałych od godziny 6.00 do 22.00. Z kontroli nieruchomości każdorazowo sporządza się protokół.
Istotną sprawą jest również to, że przepisy prawa bardzo rygorystycznie traktują osobę, która uniemożliwia przeprowadzenia takiej kontroli. Grozi jej nawet kara pozbawienia wolności do lat 3 - zaznacza komendant Straży Miejskiej.
Jednocześnie Straż Miejska apeluje do mieszkańców o zgłaszanie, jeśli ktoś zauważy „dziwny” dym wydobywający się z komina. 
Nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, pamiętajmy, że szkodliwe substancje z naszych kominów trafiają wprost do naszych płuc – apeluje Krzysztof Piekarz.
Tylko od października do listopada 2015 r. funkcjonariusze rudzkiej Straży Miejskiej przeprowadzili 82 kontrole nieruchomości, ujawniając 40 nieprawidłowości z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, w tym spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.
 
 
 
Z corocznych ocen jakości powietrza w Rudzie Śląskiej wynika, że jedną z głównych przyczyn występowania przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego jest emisja z domków jednorodzinnych i kamienic. Rozwiązanie tego problemu jest o tyle istotne, że drobne pyły powstające w tym procesie przenikają do pęcherzyków płucnych i są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz różnego rodzaju alergie. Ponadto w wyniku m.in. spalania śmieci w gospodarstwach domowych do powietrza dostaje się benzo(a)piren, który ma działanie rakotwórcze.
 
 

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Jan Matloch

  A domy przt ulicy Zabrzańskiej 55 57 59 jak kopciły tak kopcą Jak niekiedy to isstny smog od którego robi się niedobrze Myślę że modernizacja i przylączenie do centralnej sieci poprawiło by warunki mieszkańców i ludzi przebywajacych na Karmańskim. Jak na razie petycje w spółdzieln i Perspektywa pozostajabez echa a tyle siemówi o czystści środowiska

 • Zadymiona Godula

  W dniu 12.12.2015 w godz. popołudniowych przy ul Karola Goduli mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy totalną zadymę która spowiła Godulę w gryzącej w oczach mgle. Z jednego z kominów na tzw "Starych domach" wydobywały się masy duszącego dymu. Przez okna nie było dosłownie nic widać. Na miejsce przybyli strażacy którzy podjęli akcję gaśniczą. Prawdopodobnie nastąpił zapłon komina - wiadomo palą tam wszystkim. Po zakończeniu akcji jeszcze przez długi czas serwowano nam żółto siwy dym wydobywający się z komina który nie pozwalał oddychać. Tak żyjemy! W ciągłym że tak powiem smrodzie. Mam nadzieję że UE wreszcie zabierze się za politykę ochrony powietrza w naszym kraju, bo przez ostatnie lata pomimo podpisanych porozumień w tej kwestii w naszych miastach nie ograniczono emisji! Nasze dzieci i my ciągle narażone są na wdychanie pyłu zawieszonego PM2, PM10 i innych substancji rakotwórczych! Ludzie palą śmieciami ubraniami i wszelkiego rodzaju dziadostwem zalegającym śmietniki i piwnice. Wieczorami lepiej nie wychodzić z domów bo po prostu się nie da funkcjonować. Dziwię się że nas jeszcze z tej UE nie wyrzucili! Wstyd!

 • insztalator

  Zapłon komina to nic innego jak zapalenie się sadzy oblepiającej ściany komina. Przyczyną może być np palenie gumy, plastiku ale także niedbalstwo kominiarza który niedokładnie czyści komin. Na pewno to bardzo niebezpieczna sprawa.

 • katotalib

  Spokojnie wyrzucą już wkrótce dzięki kaczorowi i jego PZPRowskiej brygadzie!!! Ale zanim wyrzuca karza zapłacić za te powietrze i parę innych kwiatków. A później zostaną nam kopalnie, które już bez obaw państwo będzie mogło wspomagać. A dzięki naszemu czarnemu złotu się potrujemy.

 • niki

  To autobusy kupowane które Niemcy chcą się pozbyć to polska je kupuje a ona kopcą jak z komina

 • hipokryzja

  W naszym mieście Rudzie Śląskiej by poprawić jakość powietrza Prezydent Miasta zlikwidowała tramwaj linii 18 zastępując go autobusem!!!

 • PrawdziwaRudaŚląska

  Darmowa komunikacja miejska mogłaby wpłynąć na poprawę jakości powietrza ale temat podupadly ( to była kiełbasa wyborcza), Plan miasta w zakresie podłączenia kamienic do linii ciepłowniczej w ogóle nie istnieje, a wpływ na jakość powietrza byłby ogromny! Reasumując Miasto Ruda Śląska(prezydent, urzędnicy) nie robią nic w kierunkupoprawy jakości powietrza, no prawie nic bo robią to co w Polsce wychodzi najlepiej karzą!!!!

  • PrawdziwaRudaŚląska
   2015-12-11 22:26
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • TK

  Darmowa komunikacja w samej Rudzie Śląskiej to bzdura. Co Ludziom po tym jak jadąc do Bytomia, Świętochłowic, Chorzowa, Katowic, Mikołowa, Gliwic itd... i tak zapłacą, mieszkamy w aglomeracji miast. A kontrolowanie co mieszkańcy robią ze śmieciami i czym palą w piecach jest słuszne. Efekt energetyczny po paleniu śmieci jest niewielki a smrodu i toksyn co niemiara. Może za pierwszym razem zamiast kary finansowej lepszy byłby obowiązkowy wykład z Ochrony Środowiska.

 • tom

  Jak najbardziej jest potrzebna - z każdej dzielnicy trzeba się dostać na Fryna do Mopsu.

 • halembianin

  Popieram te działania trzeba walczyć abyśmy nie musieli chodzić w maskach.To taka sama walka jak z malowaniem na blokach ,zbieraniem kup po psach,wszędobylskich reklamach czy spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych nie przyniosły te działania oszałamiających skutków ale trzeba z tą patologią walczyć.

 • gwóźdź

  Równie ważna byłaby konferencja na temat psich kup, wymiana doświadczeń, najlepszych technik kryminalistyczne itp.

 • korneliusz

  Lepiej nic nie robić i pisać bzdurne komentarze.

 • gwóźdź

  To nie bylo z ironia, niech w koncu rozwiaza ostatecznie temat psiej defekacji!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.