Wiadomości z Rudy Śląskiej

Współpraca to sprawdzony sposób na sukces - Agnieszka Płaszczyk

  • Dodano: 2014-04-11 10:30, aktualizacja: 2015-10-01 14:04
Rozmawiamy z Agnieszką Płaszczyk, kierowniczką orzegowskiego Centrum Inicjatyw Społecznych.

 
Otwarcie CIS-u mamy za sobą. Jak pierwsze wrażenia?
Przede wszystkim chciałabym podziękować w imieniu całej załogi Centrum Inicjatyw Społecznych licznie przybyłym mieszkańcom naszej dzielnicy, którzy wraz z nami świętowali nowy rozdział w działalności biblioteki. Inauguracja CIS wieńczyła półtoramiesięczny etap przygotowań zarówno pomieszczeń, księgozbioru oraz organizacji otwarcia. Bardzo nam zależało na dobrym rozpoczęciu. Chcieliśmy, aby ten ważny dzień był promocją utalentowanych Orzegowian, dlatego wystąpiły zespoły i osoby tutaj mieszkające lub też zafascynowane Orzegowem. Sami też tutaj mieszkając identyfikujemy się z dzielnicą, jej problemy i sukcesy są naszymi. Widzieliśmy uśmiechniętych, radosnych mieszkańców, a to dla nas najważniejsze. Odebraliśmy też sporo ciepłych słów i gratulacji. Wszystko co robimy jest podyktowane dobrem lokalnej społeczności. W dużej mierze impreza udała się również dzięki zaangażowaniu lokalnych firm i instytucji finansowych.
 
 
Oczywiście oprócz radości z otwarcia wiąże się z nim duża ilość obowiązków. Jest Pani zmotywowana do działania?
To prawda, że obowiązków znacznie przybyło (uśmiech), ale lubię nowe wyzwania i kontakt z ludźmi, którzy dają mi dużo pozytywnej energii.
Pomysłów też nie brakuje. Tym bardziej, że sami mieszkańcy inspirują i motywują do podejmowania nowych zadań. Wierzę, że wizerunek dzielnicy będzie stale się poprawiał dzięki inwestycjom władz miasta w odnowę struktury architektoniczne
 
 
Jakie Pani ma pomysły, by ożywić to miejsce?
Centrum Inicjatyw Społecznych to kompleks dwóch budynków. W pierwszym mieści się biblioteka, stanowiska komputerowe, pomieszczenia animacji kulturalnej, które mogą też spełniać rolę sali kinowej, czy w razie potrzeby miejsca zebrań lokalnych stowarzyszeń. W drugim budynku na parterze będzie wkrótce funkcjonowała kawiarenka, a na poddaszu już zaistniała galeria sztuki Czapla, gdzie można podziwiać wystawę utalentowanych artystycznie Orzegowian pt. "Inne światy". Zależy nam, aby Centrum było przyjaznym, bezpiecznym, pełnym domowej atmosfery miejscem spotkania dla każdego, kto zechce wspólnie i interesująco spędzić czas.
Misją biblioteki jest upowszechnianie literatury i czytelnictwa, dlatego chcemy pokazywać jej piękno poprzez nastrojowe imprezy literackie, zaproponujemy też spotkania z zakresu historii. Funkcjonuje już samokształceniowe koło Dyskusyjnego Klubu Historycznego prowadzone przez historyka. Będziemy cyklicznie proponować projekcje wartościowych filmów, dobrą rozrywkę np. występy zespołów muzycznych, kabaretów. Jesteśmy otwarci na wszelkie pasje hobbystyczne, a także propagowanie zdrowego trybu życia. Dzięki wolontariuszom nasza oferta wzbogaciła się o zajęcia fitness dla osób 45 + (26. kwietnia i 10. maja o godz.10:00).
Między innymi wśród najbliższych propozycji na kwiecień, będzie promocja twórczości romskiej poetki Izoldy Kwiek (08.kwietnia o godz.16:00), dla dzieci malowanie pisanek metodą tradycyjną (16. kwietnia o godz.17:00), impreza biesiadna "Przaja mój Orzegów" inicjująca Orzegowski Klub Trzeciego Wieku (12. kwietnia o godz.16:00), będzie można także otrzymać  bezpłatne porady obywatelskie (26. kwietnia w godz.13:00 - 15:00). Chcemy prowadzić wspólne działania z parafią pw. św. Michała Archanioła w Orzegowie i opierać się na tradycyjnych wartościach wywodzących się z kultury chrześcijańskiej. 25 i 26 kwietnia (godz. 18:00) w związku z kanonizacją Papieża Polaka chcemy przypomnieć Jego nauczanie i zaprezentować film pt. "Karol, papież, który pozostał człowiekiem".
 
 
Na jakie działania nastawia się CIS?
Oprócz realizacji obywatelskich projektów, zależy mi na dobrej współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami, które działając społecznie doskonale uzupełniają zadania władzy samorządowej. Ważnymi partnerami są okoliczne szkoły, przedszkola, uczelnie, zaprzyjaźnione instytucje kultury. Umiejętność dobrej i zgodnej współpracy to sprawdzony sposób na sukces. Rezultaty będą z pewnością długofalowe. Chciałabym, aby w przyszłości ludzie dobrze wspominali CIS, tak jak teraz wspominają dawny Dom Kultury Kopalni Karol.
 
 
Do kogo skierowane będą zajęcia/ spotkania w CIS-ie?
Biblioteka jest wspólnym miejscem spotkań. Nie chcemy pominąć żadnej grupy, nikogo. Przygotowujemy spotkania dla przedszkolaków, młodzieży oraz seniorów.
 
 
Czy mieszkańcy Orzegowa mogą zgłaszać własne propozycje działań? Jeśli tak, gdzie i do kogo mogą je zgłaszać?
Takie jest główne założenie, aby mieszkańcy  współtworzyli ofertę Centrum. Chcemy wspierać aktywność mieszkańców i zapraszać osoby, które jeszcze nie włączają się we wspólne działania. Jesteśmy otwarci na propozycje, które można zgłaszać pracownikom Centrum Inicjatyw Społecznych lub bezpośrednio Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
 
 
Jakie są podstawowe cele działalności CIS-u?
Działalność tego typu ośrodków (pierwszy funkcjonuje z dużym powodzeniem w Bykowinie) skupia się na aktywizacji i integracji lokalnych środowisk realizując potrzeby kulturalne, edukacyjne i rozrywkowe lokalnej społeczności. Tak też będzie w Orzegowie. Chcemy włączyć się w proces rewitalizacji dzielnicy doceniając znaczenie kultury w kształtowaniu postaw społecznych. Uważamy też, że istnieje ogromna potrzeba promocji naszej kultowej dzielnicy o ponad siedemsetletniej historii.
 
 
Czego Pani życzyć w dalszych działaniach?
Dobre słowo i dobre życzenia są zawsze miłe. Uważam, że największą wartością są sami Orzegowianie i to na ich życzliwości i wyrozumiałości mi najbardziej zależy. Proszę mi zatem życzyć wspaniałych i licznych odbiorców naszej oferty.
 
 
Dziękuję za rozmowę i tego właśnie Pani życzę. 
 

Komentarze (32)    dodaj »

  • informator

    Cicho siedź! Klub gazety polskiej wie lepiej od ciebie, sceptyku (marudo).

  • żul z oregonu

    A mi się podoba te pomysł. Nie ważne bezrobocie, oraz problemy alkoholowe moich ziomków, WAŻNE ŻE JEST CIS. IDA NA WINO, NARA.

  • draco

    Jeśli przeprowadzacie wywiady z zatrudnianymi przez miasto, proponuję serię wywiadów z niewidocznymi na co dzień panami, nazywanymi najczęściej "złota rączka". Są anonimowi, nikt ich nie zna, a jest ich tu zapewne kilkudziesięciu, niejedno w tym mieście przeżyli, niejedno w jednostkach samorządowych widzieli, większość potrafiłaby sypać anegdotami jak z rękawa. No ale ci panowie są najczęściej mało fotogeniczni i nie potrafią się mizdrzyć do kamery.

  • Basia / Redakcja portalu

    Proszę o propozycję z kim należałoby przeprowadzić wywiad. Miłego dnia :)

  • draco

    Napisałem chyba jasno. W pobliżu macie dwie takie instytucje. Ja mam Wam proponować tematy i ja mam za Was robotę odwalać?

  • Były Orzegowianin

    mosz lepszy pomysł , to go podej a nie marudż.Orzegowowi się tyż coś noleży.

  • sceptyk

    Mam lepszy pomysł albo CIS albo miejskie biblioteki, kina, kawiarnie, teatr, muzea, szkoły, przedszkola. po co dublować. Nie chodzi mi o krytykę Pani Prezydent - ona akurat zrobiła dużo dobrego dla miasta. Ale wsród wielu dobrych ta akurat wydaje się być zła.

  • mody z gruby

    Te sceptyk, dej sie spokój, dyć niy widzisz iże tukej w jednym miejcu mosz wszystko to co porozciepywane jest przeważnie w wiyncyj chałpach.Wniosek prosty : to czysto łoszczyndność. Nawet taki prosty chop jak jo to rozumia, a ty niy?

  • sceptyk

    Jak zamkną wszystko inne to może być ten CIS za 2 000 000 PLN. Wtedy to by była nawet oszczędność.

  • sceptyk

    Chwila chwila, czy tych funkcji nie spełniają już miejskie biblioteki, kina, kawiarnie, teatr, muzea, szkoły, przedszkola ? Nie widzę tu wartości dodanej. Niepotrzebnie wydane 2 000 000 PLN.

  • orzegowianin

    do sceptyka(marudy)i innych malkontentów .Przez blisko 100 lat na terenie Orzegowa funkcjonował Dom Kultury ,o działalności którego można by mówić godzinami .Jego utratę wszyscy odczuli tu wyjątkowo boleśnie , bo nie ma chyba spośród mieszkańców tej dzielnicy ,z grona osób w średnim i podeszłym wieku takich którzy by w jakiś sposób z niego kiedyś nie korzystali..Praktycznie każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie , rozwijać swoje pasje i uzdolnienia. Poza tym na terenie tej dzielnicy z powodzeniem funkcjonowało kilkadziesiąt organizacji kuturalno -społecznych .Przez ostatnie lata narzekano ,że nic w tym Orzegowie się nie dzieje ,że nie ma gdzie pójść i nie ma jak spędzić pożytecznie wolnego czasu . To Cis spadło nam jak manna z nieba .Jeżeli pytasz sceptyku o wartość dodaną to jak taką nie nazwać nieograniczone możliwości inwencji i pomysłów tutejszej społeczności .Po za tym Cisy istnieją już w wielu innych miejscach w Polsce i ta formuła sprawdza się wszędzie doskonale .U nas tym bardziej się sprawdzi bo i pani Agnieszka jest właściwą osobą , której powierzono kierowanie tą placówką a i sami Orzegowianie już chociażby z bogatej tradycji związanej z działalnością Domu Kultury chcieliby tak jak kiedyś to bywało znów uczestniczyć w różnego rodzaju formach kultury , rozrywki poszerzać swoje zainteresowania , jednym słowem miło i pożytecznie spędzić swój wolny czas więc nie mów tu sceptyku o niepotrzebnie wydanych 2mln.złotych .

  • informator

    Rzeczywiście dla niektórych to jak manna z nieba - trampolina żeby się wybić i doskoczyć do koryta.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również