Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wszedł wprost pod autobus. Pasażerowie ucierpieli w wyniku awaryjnego hamowania [FILM]

 • Dodano: 2020-03-10 15:15, aktualizacja: 2020-03-11 07:23

Wtargnięcie na jezdnię, zmuszenie kierowcy do gwałtownego, awaryjnego hamowania może mieć niejednokrotnie fatalne następstwa. Dzisiaj przekonali się o tym pasażerowie jednego z autobusów ZTM.

Dzisiaj po godzinie 9:00 na przystanku "Wirek Ratusz" doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Autobus miejski wjeżdżał do zatoczki, kiedy nagle, wprost pod koła pojazdu wtargnął mężczyzna. Chcąc uniknąć potrącenia pieszego, kierowca autobusu, był zmuszony zahamować awaryjnie. Tylko dzięki refleksowi kierowcy udało się uniknąć wypadku.

Niestety w wyniku gwałtownego hamowania kilku pasażerów doznało urazów. Na miejsce został wezwany zespół pogotowia ratunkowego, który udzielił pasażerom pierwszej pomocy.

Na pochwałę i wyróżnienie zasługuje kierowca. Wykazał się on niezwykłym refleksem, dzięki czemu nie doszło do potrącenia pieszego - mówił Michał Wawrzaszek, Naczelnik Wydziału Prasowego i Komunikacji z Pasażerem ZTM. - Przy okazji tego zdarzenia i w trosce o bezpieczeństwo naszych pasażerów, warto przypomnieć o zaleceniach wynikających z regulaminu przewozu. Dokument ten wskazuje, że podróżni zajmujący miejsca stojące w czasie jazdy powinni trzymać się uchwytów i poręczy - dodał.

Wszystko nagrały kamery monitoringu Business Control MONITORING:

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • Zbig

  Gwałtowne hamowanie jest niebezpieczne dla pasażerów - nawet gdy się trzymają (bywa, że tak hamują, że może dojść do wyrwania barku i innych urazów), dlatego też kierowcy autobusów miejskich powinni mieć zakaz gwałtownego hamowania a jednocześnie być zwolnieni z zakazu trąbienia na obszarze zabudowanym a wobec pieszego wkraczającego bliżej niż 100 m. od nadjeżdżającego autobusu -wręcz być zobowiązani do huknięcia puzonem BACZNOŚĆ. Za przechodzenie przed autobusem (także na pasach) pieszy powinien płacić wysoki mandat (500 zł., natomiast matka z wózkiem 1000 zł. + usłyszeć z głośnika ty k...wo). Nie może być tak, że to autobus przepuszcza pieszych. Autobus hamując trwoni olbrzymie ilości paliwa a jadąc powoli też spala go więcej, niż gdyby jechał z szybkością jak na drodze ekspresowej. Lepiej, by tramwaj przepuszczał pieszych a autobus na pieszych TRĄBIŁ.

 • kierowca melexu

  Według mnie to kierowca powinien zachowac szczególna ostrożnośc wjezdzając na przystanek i przejezdzając przez pasy dla pieszych to powinien jechac max 20 km a a nie 40 nikt by wtedy nie ucierpiał Błąd kierowcy!!! ale to opanował.

 • Kierowca

  ty myslisz ze on tam jechał 40kmh?? jestem kierowcą to była jakas prętkość w okolicach 20

 • brawo!

  Premia dla takiego dobrego kierowcy.

 • taka prawda

  Kochany kierowca ten głupi pieszy (na dopingu) powinien go po gołej d...całować.

 • Kuba

  Dajmy większe uprawnienia pieszym. To zaczną bezkarnie chodzić środkiem jeździ i będą mieli pretensje ze samochód jedzie. A czy to mało takich przypadków jak ten. Piesi myślą że są bezkarni a samochód to rower i zatrzyma się go w sekundę.

 • taka strefa

  Tak masz rację tylko ten chłop był pijany.

 • n4u

  trza go było przejechać, awaryjne hamowanie stworzyło o wiele większe zagrożenie dla większej ilości osób

 • Normal

  Ulice są dla samochodów, a chodniki dla pieszych. Jeśli pieszy wchodzi na ulicę, musi uważać na wszelkie pojazdy. Jeżeli jakiś pojazd wjeżdża na chodnik, to musi uważać na pieszych. Wychodząc z takich prostych zasad łatwiej wskazać winnego. A jeśli chodzi o główne ulice miejskie, tak jak u nas ul. 1 Maja, to wszystkie przejścia dla pieszych powinny być podziemne, a przy ulicy barierki. Koszty nieważne, przecież chodzi ludzkie życie, które jest bezcenne

 • JT

  Ludzie powinni myslec a nie robic debilom barierki i tunele. Jakos czesciej pod kola wpadaja dorosli niz dzieci a to niby one sa mniej rozgarniete.

 • ja

  Przez takiego głąba ktoś w autobusie może złamać nos, rękę czy żebra. Doznać jakoegoś urazu wewnętrznego. Czy warto narażać pasażerów czy lepiej przejechać go skoro się prosi?

 • Ustępuję

  A teraz wyobraźmy sobie, że w takim autobusie jedzie ciężarna, stoi bo nikt nie ustąpił jej miejsca, trzyma się co prawda rurki, ale przy takim hamowaniu to nie ma większego znaczenia. Upada, obija się o coś lub ktoś na nia wpada. Tragedia gotowa. Dlatego należy ustępować miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym czy właśnie kobietom w ciąży.

 • tom

  Czy jest jeszcze w Rudzie Śl jakieś miejsce bez monitoringu ???

 • Mieszkanka

  Zaraz się zlecą debile broniący pieszego i wieszający psy na kierowcach. Pytacie się gdzie są ci „zombie” piesi? Proszę bardzo, przykład! I to nie młoda osoba w słuchawka, a dorosły facet, który powinien wiedzieć jak się poruszać i jakie niebezpieczeństwa mogą czekać. Także do ludzi takich jak ten pan dodajcie sobie młodzież i DZIECI o zgrozo, które nie są uczone jak przechodzić przez pasy i przebiegają ot tak, nie patrząc się na nic, przez drogę, to robi się konkretna ilosc osób. A wystarczyłoby przypominać, uczyc, zwracać uwagę, a wreszcie nakładać mandaty na pieszych, to uniknęłoby się takich sytuacji, a nie wydawać miliony na głupie świecące kiedy sobie chcą oczka przy pasach, które robią więcej krzywdy niż pożytku.

 • Gąsko

  Sama debilko jesteś takim świecącym oczkiem przy psach.

 • Ola

  Zgadzam się z Panią z jednym tylko wyjątkiem.Przejścia z oczkami ,które świecą są bardzo dobre.Mieszkam w Goduli.Mamy takie przejście na ul .Goduli na przystanku autobusowym i tramwajowym.Zawsze bardzo niebezpieczne miejsce.Mase potrąceń i nawet wypadki smiertelne.Odkąd pomalowano przejście na czerwono-białe pasy i zamontowano w nich światełka ,przejście stało się bardzo bezpieczne.Samochody zatrzymują się ,jakby tam policja stała.

 • Mieszkanka

  Zauwazam zupełnie co innego. Światełka te świecą kiedy chcą i jak chcą. Wiele razy przejeżdżając widziałam ludzi hamujących w popłochu tworząc niebezpieczeństwo dla innych pojazdów, bo światełka świecą, a pieszego nie ma. Z drugiej strony podobnie, idzie pieszy, a światełka nie świecą. Zauważyłam tez np. Na 1 maja przy zabce między wirkiem, a czarnym lasem. Ciemno, idzie pieszy, światełka się zaśmiecają, ale przejście nieoświetlone, pieszy ubrany na ciemno, a i tak go nie było widać! Dlaczego? Bo światełka tak „kryły” i świeciły, ze pieszego ukryły. Wystarczyłoby jak w innych miastach przejścia po prostu dobrze oświetlić, a nie wydawać tyle na awaryjne światełka, które nie zawsze spełniają swoją rolę.

 • kup bryle

  Zainwestuj w fotochromy.

 • Tom

  Mieszkanko, nie debile a ludzie którzy mają inne zdanie niż Ty, pieszy postąpił źle ale Ty nie postępujesz lepiej nazywając innych debilami.

 • Wisienka

  Dokładnie. Brak kultury wypowiedzi jest niestety nagminne. A najgorsze, że przez taką wypowiedź przebija nam się obraz wszechwiedzącej, nie znoszącej sprzeciwu, zadufanej w sobie osoby. Przykre.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.