Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wybuduj dom z bonifikatą!

 • Dodano: 2016-01-12 12:45, aktualizacja: 2016-12-27 10:29
Program wspierania budownictwa jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej będzie kontynuowany! W tym roku na ten cel władze miasta przeznaczyły ponad 90 nieruchomości. Osoby, które w ciągu trzech lat zbudują na nich domy i w nich zamieszkają, będą mogły wykupić działki w 75-procentową bonifikatą.
Ten pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. W poprzednim roku zainteresowanie działkami pod budownictwo mieszkaniowe w naszym mieście było bardzo duże – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Najwięcej nieruchomości – bo aż 54 - przewidzianych jest w tym roku do oddania w drodze przetargu w użytkowanie wieczyste pod budownictwo jednorodzinne w dzielnicy Kochłowice (działki znajdują się przy ul. Wireckiej, Tunkla/Świętochłowickiej, Kaszubskiej, Borówkowej i Kochłowickiej). Kolejne 29 nieruchomości położonych jest w dzielnicy Bielszowice (ul. Noblistów Śląskich, Narutowicza, Partyzantów, Jordana, Grottgera, Mierosławskiego), 4 – w dzielnicy Godula (ul. Leszczynowa), po 2 – w dzielnicach Nowy Bytom (ul. Czarnoleśna) i Wirek (ul. Kałusa i Strażacka), 1 – w dzielnicy Bykowina (ul. Korfantego).
 
 
 
Działki mieszkaniowe będą oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez Urząd Miasta przetargach i zaoferują najwyższą cenę. Po spełnieniu określonych wymagań mieszkańcy będą mogli kupić nieruchomości na własność z bonifikatą.
Główne warunki to wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim w terminie 3 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Nabywca musi również zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu – wylicza Iwona Frankowicz – Frank, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.
 
Program wspierania budownictwa jednorodzinnego był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Grażyny Dziedzic. Władzom miasta udało się go uruchomić już w pierwszym roku obecnej kadencji samorządu. 
Zdecydowanie stawiamy na budownictwo jednorodzinne. Wzrastająca liczba pozwoleń wydawanych na budowę takich domów potwierdza, że takie są oczekiwania osób, które chcą mieszkać w Rudzie Śląskiej - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Nie zapominamy też o przedsiębiorcach, którzy szukają działek pod swoją działalność – dodaje.
W 2015 roku miasto oddało w użytkowanie wieczyste 27 nieruchomości pod budownictwo jednorodzinne – 9 w dzielnicy Godula, 9 w dzielnicy Bielszowice, 7 w dzielnicy Kochłowice i 2 w dzielnicy Wirek. Wpływy do budżetu miasta z tego tytułu wyniosły ponad 1,1 mln zł netto.
 
 
 
Miasto przygotowało na ten rok również ofertę nieruchomości dla przedsiębiorców.
Najbardziej atrakcyjne są dwie działki przy powstającej trasie N-S, która połączy autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Pierwsza z nich, o powierzchni 4,2 ha, przeznaczona jest pod handel wielkopowierzchniowy, logistykę i biura. Druga, o powierzchni 1,2 ha – pod produkcję, usługi i logistykę. Kupić będzie można również działki przy ul. Na Łąkach (1,2 ha, produkcja), Norwida (0,2 ha, produkcja i usługi), Zabrzańskiej/Styczyńskiego (0,7 ha, usługi) oraz Szkolnej (0,5 ha, usługi).
 
 
 
Przypomnijmy, że w 2015 r. w Rudzie Śląskiej na cele produkcyjne i usługowe zbyto 14 nieruchomości o łącznej powierzchni 8,1 ha. Dochód z tego tytułu wyniósł prawie 5 mln zł netto.
 
 

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Amen

  TAK JEST - WYBUDUJ DOMEK Z PANIĄ PREZYDENT DZIEDZIC - zapłać za tą działkę w programie dla "młodych małżeństw" marne 420 000 PLN (z "upustem" nie wiadomo jakim) a przede wszystkim BĄDŹ DEWLOPEREM (najlepiej z ugrupowania pani prezydent!!! - vide zabudowa wielorodzinna/domki przy inkubatorze/starej drukarni na Goduli) - czy jakiekolwiek "służby" takie sprawy jeszcze sprawdzają????

 • Jarosław

  Ceny są tak "atrakcyjne" że pewnie kupię działkę ale w ościennej miejscowości i tam będę płacić podatki... chciałbym się wybudować w mieście w którym mieszkam, ale ceny na przetargach "zwalają z nóg"... "sory" Pani Prezydent...

 • Gość

  A dlaczego w przetargach mogą startować firmy? Miało to być dla mieszkańców. Deweloper zawsze będzie miał większe możliwości finansowe.

 • oko

  Czarnoleśna, Kałusa, Strazacka - super okolice pod lasem. Daleko od drogi, cisza i spokój.

 • Jo

  Gdzie jest ulica noblistów śląskich ?? Albo jest to nowo powstała niedawno ulica albo ktoś sobie zmyśla ?? :)

 • HANYS

  POWINNI ZROBIC POSPOLITE RUSZENIE CO DO TERENÓW KTO CHCE DAĆ MU ZGODNIE Z PLANEM ZAGOSPODAROWANIA BEZ MOŻLIWOŚCI KOMERCYJNEGO ZBYCIA ŻEBY PIENIĄDZE Z PODATKÓW WPŁYNĘŁY DO KASY MIEJSKIEJ A TAK TERENY ZAROŚNIETE NIEPOSPRZATANE .

 • Axel

  Co to za bonifikata ? Dla szaraczka to żadna okazja. Ceny wywoławcze już są większe niż na rynku. Chyba że wpisuję się w koszta 100% ceny działki za którą płaci się fizycznie 25% ? Czy nie wygląda to na jakiś przekręt droga redakcjo ?

 • ratatuj

  Normalnie bajka! Możecie dopisać, że część działek budowlanych ok. 1000m osiąga niebotyczne ceny w przetargach ponad 400 tys zł!!! A więc sama pierwsza opłata wynosi więcej niż cena rynkowa gruntu a do tego co roku trzeba płacić opłatę z podanej wyżej ceny to 4 tys.zł!!! Normalnie interes życia! Działka przy NS pod handel, hmm Nowy market w mieście!!! Brawo Ty Grażyno!!!

 • Kamila

  Zgadzam się. Porażka z całym tym programem. Kupiliśmy na własność działkę w Mikołowie za mniej niż w Rudzie z bonifikatą. Dodatkowo ten 1% co rok...śmiechu warte co się wyprawia w tym mieście...a kolejny market w mieście...przemilczmy to...

 • ratatuj

  No właśnie o tym piszę! Ten program to porażka! Dzieło PR podobnie jak NS budujemy drogę w szczerym polu a że wychodzi dwa razy dłużej niż w centrum Gliwic!!! To taki drobny szczegół.

 • grazyna

  Brawo Ja

 • dzejms

  Niych no ci dzisiej ktoś poleje bo dobrze godosz.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.