Wiadomości z Rudy Śląskiej

Wystarczą tylko chęci! - Rudzki Dzień Wolontariatu

  • Dodano: 2017-11-20 13:15

W niedzielę obchodziliśmy "Rudzki Dzień Wolontariatu" zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”. Podczas imprezy kilkudziesięciu wolontariuszy odwiedziło wcześniej wybrane placówki w mieście gdzie zorganizowali szereg animacji, zabaw oraz konkursów.

Pomysł na zorganizowanie akcji zrodził się podczas weekendu integracyjnego, który przebiegał pod hasłem „Pomagam ja, pomagam Ty, wolontariuszami jesteśmy My”, a w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji oraz osoby zainteresowane wolontariatem.

- Zorganizowaliśmy tę akcję po to, żeby przyszli, czy początkujący wolontariusze mogli wyjść w teren i poznali, na czym tak naprawdę wolontariat polega, a także jaką formę wolontariatu być może wybiorą – wyjaśnia Oliwia Jurdziak, współorganizatorka akcji i wolontariuszka „Przystanku”. - Zazwyczaj osoby, które są zainteresowane wolontariatem boją się przyjść do danego ośrodka i zaproponować swoją pomoc. My jako stowarzyszenie staramy się im to ułatwić. Tłumaczymy na czym polega pomoc w danym ośrodku, oswajamy ich z tą pracą. Pomagamy zrobić ten pierwszy krok  – dodaje.

W niedzielę chętni wolontariusze, z którymi wcześniej opracowano programy zajęć dla danych placówek, odwiedzili cztery ośrodki. Były to:

- Mnie do wolontariatu przekonała moja córka, która od jakiegoś czasu przychodziła co weekend do schroniska, by pomagać w wyprowadzaniu psiaków na spacery. Postanowiłam więc kiedyś się z nią wybrać, żeby zobaczyć jak to wygląda. Przyznam, że radość tych psiaków i ich bezgraniczna ufność, mimo tego co przeszły w życiu, tak mnie poruszyła, że postanowiłam co tydzień pomagać w schronisku – mówiła Ilona Jasińska, wolontariuszka w TOZ Fauna. - Nasz wolontariat polega na wyprowadzaniu piesków, zabawie z nimi i ogólnie spędzaniu z nimi czasu. Zbliża się zima więc oczywiście staramy się przynosić jakieś koce i karmę, ponieważ jak wiemy zima to wyjątkowo trudny czas w schroniskach. Wszystkich chętnych do pomocy serdecznie zapraszamy – dodała.

Wiele ośrodków w naszym mieście potrzebuje wolontariuszy. Stowarzyszenie „Przystanek” na swojej stronie internetowej: www.przystanek.npx.pl pomaga w zrobieniu tego pierwszego kroku w kierunku wolontariatu..

- Żeby zostać wolontariuszem trzeba spełnić tylko jedno kryterium, a mianowicie: mieć chęci. Nawet wiek nie jest tutaj ważny. Jeżeli osoba niepełnoletnia będzie chciała zostać wolontariuszem i rodzice wyrażą na to zgodę, my postaramy się takiej osobie znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce gdzie może pomóc – skwitowała Oliwia Jurdziak.

Rudzki Dzień Wolontariatu odbył się w ramach projektu „Upowszechnianie idei wolontariatu oraz aktywizacja środowiska lokalnego wokół działalności wolontarystycznej na terenie Rudy Śląskiej”.

Wystarczą tylko chęci! - Rudzki Dzień Wolontariatu

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.