Wiadomości z Rudy Śląskiej

XXII Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny za nami!

  • Dodano: 2020-07-05 09:00, aktualizacja: 2020-07-06 13:31

Dwa nowe rekordy Polski ustanowili dzisiaj ultramaratończycy, którzy wzięli udział w XXII Międzynarodowym Rudzkim Biegu Dwunastogodzinnym!  Wśród mężczyzn najlepszy był Andrzej Piotrowski z klubu WKS Wawel, który przebiegł 152,54 km, a wśród kobiet Małgorzata Pazda-Pozorska, z Poltarex, która bieg zakończyła z wynikiem 143,49 km! Do rywalizacji stanęło 68 osób. 52 udało się przekroczyć magiczną liczbę 80 km, wymaganą do otrzymania medalu, koszulki oraz pucharu.

Najlepsi ultramaratończycy z Polski wzięli udział w XXII Międzynarodowym Rudzkim Biegu Dwunastogodzinnym. Biegowa rywalizacja, tradycyjnie już połączona została z XI Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin.

XXII Międzynarodowy Bieg 12-godzinny

Wśród zawodników oprócz ubiegłorocznego rekordzisty Polski w biegu 12-godzinnym Przemysława Basy, można było spotkać także rekordzistę w biegu 24-godzinnym Andrzeja Piotrowskiego oraz Andrzeja Wereszczaka, który pobił rekord w biegu 48-godzinnym. Na starcie biegu pojawiły się także reprezentantki Polski - Małgorzata Pozorska-Pazda, Milena Grzegorczyk-Grabska oraz Agata Matejczuk.

- Rudzki bieg dwunastogodzinny zawsze cieszy się zainteresowaniem biegaczy. Co roku organizujemy go w kwietniu, jednak przez pandemię musieliśmy go przełożyć na lipiec - mówi organizator biegu oraz rudzki ultramaratończyk August Jakubik. – Tegoroczny bieg jest też inny niż wszystkie do tej pory, bo odbywa się bez udziału kibiców, którzy zawsze tłumnie nas dopingowali – dodaje.

Uczestnicy biegu poruszali się po ulicach Nowego Bytomia, a start zawodów odbył się na placu Jana Pawła II. Następnie sportowcy pobiegli ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota. Długość jednego okrążenia wynosiła 1305 m i 19 cm. Trasa posiada aktualny atest PZLA.

Podczas tegorocznej edycji biegu 12-godzinnego najlepszy był Andrzej Piotrowski. Zawodnik WKS Wawel pokonał 152,54 km - pobijając tym samym rekord z ubiegłego roku. Na drugim miejscu znalazł się Przemysław Basa, a na trzecim Adam Jagieła. Z kolei wśród kobiet najlepsza okazała się Małgorzata Pozorska-Pazda, która przebiegła 143,49 km. Drugie miejsce przypadło Agacie Matejczuk, a trzecie Annie Skupień.

Najlepszym rudzianinem na mecie był ubiegłoroczny rekordzista Przemysław Basa z KRK TKKF Jastrząb Ruda Śląska, który przebiegł 146,91 km, a rudzianką  Anna Skupień z TL Pogoń Ruda Śląska, która rywalizację zakończyła z wynikiem 123,10 km. 

- Ależ to był bieg! XXII Międzynarodowy Bieg Dwunastogodzinny w Rudzie Śląskiej przejdzie do historii. To naprawdę był jeden z lepszych biegów dwunastogodzinnych w naszym mieście. Ruda Śląska staje się powoli miejscem bicia rekordów Polski. Wszystkim zawodnikom gratuluję wyników - powiedział Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej po zakończeniu biegowej rywalizacji. 

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ 

Historia biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją była 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion "Wawel” Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta, czyli wokół rynku w dzielnicy Nowy Bytom.

Organizatorami zawodów są: Miasto Ruda Śląska, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF Jastrząb Ruda Śląska oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej.

XXII Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny za nami!

Komentarze (5)    dodaj »

  • Mieszkanka

    Nie pozostaje nic napisac jak jedno wielkie XD. Na sport nie ma pieniędzy, na głupie latarnie nie ma pieniędzy. Miasto zaczyna wyglądać jak las- trawa pół metrowa i nie widać czy przypadkiem banda dzików tam nie siedzi, do tego ciemno, bo latarnie nie świecą. Jechać autem? Jak chcesz mieć sprawne zawieszenie to nie opłaca się w ogóle jeździć po rudzie autem. Aleee! Na ukochany „sport” vice prezydenta pieniądze, czas i warunki zawsze się znajda! To nie jest vice prezydent. Ten gorol znalazł se miasto w którym będzie mógł robić co sobie zapragnie- pomaganie w wygrywaniu przetargów dla swoich znajomych, jak np. Wywóz smieci za miliony oraz organizowanie sobie biegów, bo czemu by nie. Ten prostak wykorzystuje mieszkańców, otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć!

  • la

    Podziwiam, zwłaszcza za psychę. Bieganie 12 h po jednej krótkiej pętli wymaga dużej odporności na nudę.

  • Mieszkaniec Nowego Bytomia

    Mamy stadion na ulicy Czarnolesnej. Dlaczego tam nie biegają tylko zamykają i blokują drogi, ulicy i dojazdy do posesji i garaży. Może ktoś mi to wytłumaczyć?

  • boluś

    Lotanie w kółko po Frynie ale Miendzynarodowe ! i Pinokio zaś sie moge pokozać"

  • kkkkk

    Łon tam jes co roku, ale ty tyla wiysz co z talyrza zjysz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również